Teknoloji

2022 En Sağlam, Güncel Ve En Hızlı DNS Adresleri Nelerdir?

DNS’ler oldukça önemlidir. Özellikle, internette sıklıkla sörf yapmak isteyen kişiler için büyük önem arz etmektedir. Türkiye’de bazı web siteler çeşitli sebepler ile yasaklanabilmektedir. Özgür bir şekilde internette gezinmek isteyen kişiler ise bu servisi rahat bir şekilde kullanabilmektedir. Ülkemizde ve çeşitli ülkelerde kimi zaman popüler olarak kullanılan sosyal medya platformları bile kullanılamaz hale gelebilmektedir. Ancak, bu hizmet sayesinde dilediğiniz platformu kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

DNS Ne İşe Yarar?

Açılımı itibari ile Domain Name System olarak bilinmektedir. Bu kelimeyi Türkçe diline çevirdiğimiz zaman Alan Adı Sistemi olarak bilinmektedir. Domain Name System sayesinde çeşitli web sitelere girmek isteyen kişilere büyük bir olanak sağlanmaktadır. Site yönlendirmeleri sayesinde hiçbir kısıtlama yaşanmamaktadır.

Domain Name System sunucusu, web sitesi ana bilgisayar adlarını (buradabilgi.com gibi) ilgili İnternet Protokolü veya IP adresleriyle eşleştirmek için özel olarak kullanılan bir sunucudur. Domain Name System sunucusu, genel IP adreslerinin bir veri tabanını ve bunlara karşılık gelen alan adlarını içerir. İnternete bağlı her cihazın IPv4 veya IPV6 protokollerine göre tanımlanmasına yardımcı olan benzersiz bir IP adresi vardır. Aynı şey web sitelerini barındıran web sunucuları için de geçerlidir. Örneğin, buradanbilgi sunucusunun IP adresi 213.238.168.42‘tür.

Domain Name System sunucuları, tarayıcı adres çubuğuna girdiğimiz web sitesi adlarını otomatik olarak bu numaralara çevirdikleri için IP adreslerinde bu kadar uzun sayıların (ve hatta IPV6 sisteminde daha karmaşık alfa numerik olanların) ezberlenmesini önlememize yardımcı olur, böylece sunucular doğru şekilde yükleyebilir.

dns

2022 DNS Adresleri 

Her yıl aktif ve kaliteli bir şekilde kullanılabilecek olan DNS adresleri değişebilmektedir. Bu nedenle, internet kullanıcılarının bu adresleri sürekli olarak güncelleme ihtiyacı doğmaktadır. 2022 yılında DNS adresleri arasında en kaliteli olarak görülen ve ülkemizde en çok kullanıcıya sahip olan DNS adresi Cloudflare olarak bilinmektedir. Cloudflare, oldukça güvenilir adresler arasındadır. İnternet üzerinden sıklıkla sörf işlemleri gerçekleştiren kişiler için hız da oldukça önem taşır. Cloudflare sistemi yüksek hız sistemi ile gizlilik avantajı da sağlamaktadır. Bu nedenle, özgürce sörf yapabilmek için DNS adresi arıyorsanız, Cloudflare sistemini seçebilirsiniz.

2021-2022 güncel DNS adresleri arasında tercih edebileceğiniz bir diğer adres ise Level3 olarak bilinmektedir. Level3 adresi, dünyanın pek çok noktasında da yoğun bir şekilde tercih edilen bir sistemdir. Aynı şekilde, kullanıcılar tarafından da en yüksek müşteri memnuniyet düzeneğine sahip olan Level3 DNS sistemidir. Cloudflare  sisteminde olduğu gibi Level3 sistemi de hızlı bir internet seviyesine sahiptir.

2022 yılında tercih edebileceğiniz önemli ve güvenilir  sistemlerden bir diğeri de OpenDNS sistemidir. bu sisteminin güvenilirlik oranı da çok yüksektir. En önemli özelliklerden bir tanesi de ücretsiz bir kullanım olanağına sahip olmasıdır. Filtreleme sistemine sahip olan sistem düzeneği sayesinde bilgisayar veya tarayıcınıza herhangi bir virüsün yerleşmesi riski de bulunmamaktadır. OpenDNS sistemi yüksek hız ve güvenilirliğe sahiptir.

Tercih edebileceğiniz bir diğer sistem ise Google DNS’dir. Google DNS, dünyada en çok tercih edilen sistemler arasınadır. Hızı da oldukça yüksek olmasının yanında büyük bir kullanım olanağı yaratmaktadır.

DNS Değiştirme

İnternet aleminde birçok siteye girme işlemini gerçekleştiremeyen kullanıcılar DNS değiştirerek özgür bir sörf yapmak istese de bu adresi değiştirme konusunda büyük bir sıkıntı yaşayabilmektedir. Domain Name System adresini değiştirmek aslında oldukça basit bir işlemdir. İlk olarak, Windows işletim sistemine girerek Denetim masası kısmından ağ ve paylaşım merkezinde yer alan bağlantılar kısmından ağ ismine yeni adresinizi girebilirsiniz. İÖS kısmından da bunu değiştirmek de oldukça kolaydır. Wifi sekmesinden ağ tercihi yaparak bu kısımda Domain Name System adresini değiştirebilirsiniz.

Domain Name System adresini değiştirerek internette dolaşmak oldukça riskli bir işlem olabilmektedir. Bu sebeple, Domain Name System adreslerinden her tavsiye edileni kullanmamak da fayda vardır. Bu sebeple, internet, telefon ve bilgisayarda yapılan internet sörflerinizde mutlaka Domain Name System adreslerini detaylı bir şekilde araştırarak yorumlar kısmından müşteri memnuniyet oranı da test edin. Daha sonrasında ise doğru bir şekilde Domain Name System adreslerinizden wifi, bilgisayar ve telefon kısmından ayarlama işlemlerini sağlayın. Daha sonrasında ise kontrollü ve özgür bir şekilde sörf işlemlerini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda 2022 En Sağlam, Güncel Ve En Hızlı DNS Adresleri Nelerdir? başlığı altında en iyi Domain Name System adreslerini sizin için derledik dilerseniz 2022’nin 8 En İyi Hosting Firmaları | En Hızlı Hosting Firması başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı