SağlıkAnne-Çocuk

Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Calpol Nedir ? Fiyatı ve Yan Etkileri Nelerdir ?

Calpol ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğinden dolayı birçok kişinin çocukları için tercih ettiği şuruptur. Calpol şurup, her 5 ml yani her bir ölçekte 120 mg parasetamol bulunduran ilaç bebek ve çocuklarda hafif ve orta dereceli ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaçtır.

Ancak Calpol şurup tedavi edici bir özelliği olmadığı için yalnızca belirtilerin azalmasını sağlayan bir ilaçtır. Yan etkilerinin nadiren görüldüğünden dolayı genelde baş ağrısı, kas ağrısı, soğuk algınlığı ve diş ağrısı nedeniyle kullanılmaktadır.

Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Calpol Nedir ? Fiyatı ve Yan Etkileri Nelerdir ?

Calpol Ne İçin Kullanılır ?

✅Aşı sonrası yükselen ateş
✅Soğuk algınlığı,
✅Grip
✅Bazı enfeksiyonlara bağlı yüksek ateş,
✅Kas ağrısı,
✅Karın ağrısı,
✅Kulak ağrısı için kullanılabilir.

Calpol Kullanımı

Calpol şişesini açmadan önce güzelce çalkalayın ve kutunun içinde bulunan ölçü kaşığı ile doktorunuzun reçete ettiği miktarda çocuğunuza verin. Tatlı kaşığı veya yemek kaşığı ile doğru ölçüyü ayarlayamayacağınız için bunları tercih etmeyin.

Eğer doktor reçetesi dışında aldıysanız ilacı kesinlikle  prospektüsünü okuyun orada yazan yaş, kilo ve doz ayarına uymaya çalışın. Calpol kullanımı esnasında 3 günde ateş ve ağrının geçmemesi halinde mutlaka doktorunuza başvurun. 2 yaşından küçük çocuklarda uzman bir doktora danışmadan kesinlikle almayın.

Bebeklerde Calpol Şurup Kullanımı

  • İki aydan küçük bebekler için kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Aşı olduktan sonra ateşi çıkan 2 ya da 3 aylık bebeklere 60 mg’lık parasetamol dozu (2.5 ml) Calpol “bebek ve çocuklar için” kullanılabilir.
  • 2 ya da 3 aylık çocuklar, farklı nedenlerden dolayı ağrı ve ateş varsa eğer en fazla 2 doz verilmelidir. 2 dozdan sonra çocuğunuzun eteşi hala ateşi geçmediyse, mutlaka bir doktora danışın.

Hamilelikte Calpol Kullanımı

Hamilelik esnasında Calpol kullanımı ile ilgili zararlı etkiler belirtilmemiştir. Fakat her ihtimale karşı doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Tedaviniz sürerken hamile olduğunuzu öğrendiyseniz eğer hemen doktorunuza veya eczacınıza danışmanız gerekiyor.

Emzirme Döneminde Calpol Kullanımı

Calpol’ün içerisinde bulunan parasetamol anne sütüne geçmektedir. Fakat emziren anne tarafından tedavi edici dozlarda alınması halinde bebek üzerinde herhangi bir risk oluşturmaz.

Calpol’ün Alınması Gereken Dozu

  • 3 ya da 6 ay bebekler için 2.5ml kullanılmalıdır.
  • 6 ya da 24 ay bebek için 5ml kullanılmalıdır.
  • 2 ya da 4 yaş bebekler ve çocuklar için 7.5ml kullanılmalıdır.
  • 4 ya da 6 yaş  çocuklar için 10ml kullanılmalıdır.
  • 6-8 yaş çocuklar için 6-plus 5ml kullanılmalıdır.
  • 8-10 yaş çocular için 6-plus 7.5ml kullanılmalıdır.
  • 10 12 yaş çocuklar için 6-plus 10ml kullanılmalıdır.

‼ Alınan dozlar arasında kesinlikle  4 veya 6 saat olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle bu dozların bebek ve çocuklar için kullanımında her doz arasında 6 saat hatta daha fazla süre geçmiş olması önerilir. 1 günde yani 24 saat içinde 4 dozdan fazla kullanılmamalıdır.

Calpol’ün Günlük Kullanılması Gerek Doz

📍6 yaşın altındaki çocukların günlük en fazla doz: 10-15 mg/kg bölünmüş dozlar halinde 60 mg/kg olarak kullanılması gerekiyor. Doktor önerisi olmazsa eğer Calpol en fazla 3 gün kullanılmalıdır.

📍6 ve 12 yaş altı çocuklar ise maksimum günlük doz: 40 ml Calpol 6 Plus Süspansiyon (2 g parasetamol) şeklinde alınmalıdır.

📍12 yaş üzeri ve yetişkinler: günlük maksimum doz 4 g parasetamol şeklinde almalıdır.

Calpol Doz Aşımı

  • Eğer almanız gereken dozu unutursanız dengelemesi için çift doz kullanmayın.
  • Alınması gerekenden daha fazlasını içirdiyseniz eğer bir doktor ya da eczacıya başvurun.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla gereğinden fazla verilmesi tehlike yaratabilir. Doz aşımı etkileri belirgin olmasa da ciddi sorunlar olabilir ve tedaviye ihtiyaç duyulabilir.
  • Eğer yanlışlıkla ek bir doz Calpol vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, tekrar vermeden önce en az 1 gün yani 24 saat beklemelisiniz.

Calpol Eşdeğer İlaçları

  • A-PER şurup 120 mg 150 ml,
  • BERKO-SETAMOL 120 mg 100 ml şurup,
  • GERALGINE-P 120 mg/5 ml 150 ml,
  • GRIPIN BEBE 120 mg/5 ml 100 ml şurup,
  • MINAFEN 120 mg 100 cc şurup,
  • MINAMOL 120 mg/5 ml oral süspansiyon 150 ml,
  • MINAMOL PLUS 250 mg/5 ml oral süspansiyon 150 ml,
  • MINOSET 150mg/5 ml 100 ml pediatrik şurup,
  • PARACETAMOL PED.120 mg/5 ml150 ml şurup,
  • PARA-COLD 120 mg/5 ml 100 ml şurup,
  • PARANOX 120 mg/5 ml pediyatrik şurup 150 ml

Calpol Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

🟡Calpol kullanımı esnasında 3 günde ateş ve ağrının geçmemesi halinde mutlaka doktorunuza başvurun.
🟡Eğer daha önceden çocuğunuzda bazı şekerlere karşı dayanıksızlık olduğu tespit edilmişse, içeriğinde yer alan maltitol solüsyonu ve sorbitoldan dolayı Calpolü çocuğunuza vermeden önce mutlaka bir doktora danışın.
🟡Çocuğunuz eğer diyabet hastasıysa, içinde yer alan sükrozdan dolayı dikkatli olmanız gerekiyor.
🟡İçeriğinde yer alan gliserol baş ağrısı, mide bulantısı ve ishale neden olacağını unutmayın.
🟡İçeriğinde yer alan  propil parahidroksibenzoatlar ve sodyum metil parahidroksibenzoat sonradan belirti gösteren alerjik tepkilere neden olabilir.
🟡6 yaşın üzerinde olan çocuklar ve tablet yutarken zorluk yaşayan yetişkinler bir ölçeğinde 250 mg parasetamol bulunan Calpol 6 Plus süspansiyon içmelei önerilir.

Ccalpol Bazı Durumlarda Dikkatli Kullanılmalı

🟠Parasetamol ya da ilacın içeriğinde bulunan diğer maddelere karşı alerjiniz varsa,
🟠Anemi (kansızlık) varsa,
🟠Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit varsa,
🟠Karaciğer veya böbrek sorunlarınız varsa,
🟠Gilbert sendromu yani karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık varsa,
🟠6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği varsa,
🟠Vücut ağırlığı 4 kilogramdan az ise veya erken doğmuşsa,
🟠Sarı kantoron içeren ilaçlar kullanıyorsanız,

  • Yukarıda belirtilen maddelerden herhangi biri varsa Calpol kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışın.

Calpol Hangi İlaçlarla Kullanılmaz

Calpol ya da farklı bir ilaç almadan önce kullanmakta olduğunuz reçeteli veya reçetesiz ilaçlar hakkında doktorunuza ya da eczacınızı bilgilendirmelisiniz. Bazı ilaçlar birlikte kullanıldıklarında yan etkilerinin görülme riski artabilir ve daha sonra ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  • Mide boşalmasını geciktirmek için kullanılan ilaçlar (Propantelin vb.).
  • Mide boşalmasını hızlandırmak için kullanılan ilaçlar (Metoklopramid gibi).
  • Bazı epilepsi ve uyku ilaçları gibi karaciğer enzimlerini uyaran ilaçların kullanılması.
  • Antibiyotikler.
  • Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçların kullanılması.
  • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi için kullanılan ve önlenmesi için kullanılan ilaç).
  • Bulantı veya kusma tedavisinde kullanılan ilaçlar (Domperidon gibi).
  • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içeren ilaçlar.
  • Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan ilaçlar.

Calpol Yan Etkileri

Calpol, doğru dozlarda alınırsa eğer çok nadir yan etkiler görülebilir. Fakat parasetamol alerjisi ciddi bir durum olduğu için hemen müdahale edilmesi gerekir. Zaman kaybetmeden en yakın hastaneye başvurulması gerekir. Aşağıda bahsettiklerim ciddi bir durum sayılmaktadır:

  • Kaşıntılı, şişmiş, kabarmış ya da soyulma gibi deri döküntüsü
  • Nefes almakta ya da konuşmakta zorlanma, hırıltı
  • Boğaz, ağız, dil ve yüz bölgesinde şişme

Calpol Şurubu Fiyatı

Calpol, 2020 güncel fiyatı 16.82 TL‘dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Calpol nedir ?

  • Calpol, 2 yaş üstü çocuklara ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisinden dolayı güvenle içirilen bir ilaçtır.

Calpol ateş düşürür mü ?

  • Evet, Calpol’ün ateş düşürücü etkisi vardır. 2 yaşından küçük bebeklere içirilmemelidir.

Calpol ağrıyı keser mi ?

  • Evet, Calpol’ün ağrı kesici etkisi bulunmaktadır ancak 2 yaşından küçük bebeklere içirilmesi sakıncalıdır.

Calpol öksürüğe iyi gelir mi ?

  • Hayır, Calpol’ün öksürük kesici bir ilaç değildir.

Ateş düşürücü şurup fiyatı ?

  • Calpol, 2020 güncel fiyatı 16.82 TL‘dir.

Calpol kaç yaşın da kullanılır ?

  • Calpol 2 yaşından büyük çocukların kullanımına uygundur.

Calpol bebekler için zararlı mı?

  • Calpol uygun doz da verilirse eğer en güvenilir şekilde kullanılabilen ayrıca çok nadir yan etki gösteren parasetamol maddesini içerir. Bebekler için ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi olan en uygun ilaçtır. 2 aydan küçük bebeklere içirmek önerilmez.

Calpol zehirlenmesi nedir ?

  • Doz aşımında Calpolün en sık görülen belirtileri solgunluk, iştahsızlık, bulantı ve kusmadır. Bazı zamanlar uzun süre belirti vermeyebilir. Bu yüzden aşırı doz ya da yanlışlıkla ilaç alınması halinde derhal doktora başvurmalısınız. Yüksek doz alınması halinde kısa süre içerisinde karaciğer hasarına yol açma riski olabilir.

Calpol şurup yasaklandı mı?

  • Calpolün, uzun süredir Avrupa’da ve daha birçok ülkede, Türkiye de ise 1991 yılından itibaren de Sağlık Bakanlığı onayı milyonlarca 2 yaş üstü çocuklar için güvenle kullanıldığı bildirilmiştir.
  • Annelerin bebeklerini emzirirken aynı etken maddeyi (parasetamol + pseudoefedrin) içeren farklı ilaç preparatlarının eş zamanlı kullanımına bağlı aşırı doz riskinin farkına varamayabilecekleri düşünüldüğü için 2 yaşından küçük çocukların vücut ağırlıklarının düşük olması bu şekilde doz hatalarının neden olabileceği ciddi yan etkilerin görülme riskini arttırır. Bu yüzden, İngiltere’de Pediatri İlaçları Uzman Danışma Grubu ve İnsan İlaçları Komisyonu, elde bulunan bulgulardan yola çıkarak, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının iki yaş altı bebeklere verilmesinin uygun olmadığına karar vermişlerdir.

 

Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Calpol Nedir ? Fiyatı ve Yan Etkileri Nelerdir ?  başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Bisolnatur Öksürük Şurubu Nedir ? Ne İçin Kullanılır ? Fiyatı Nedir ? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı