SağlıkGüzellik

Doğal Yöntemlerle Evde Diş Beyazlatma – 5 Yöntem

Diş fırçalama alışkanlığını yeni edinen veya dişlerimi düzenli  fırçalıyorum ama dişlerinin beyazlamadığını düşünen kişiler doğal yöntemlerle evde diş beyazlatma konusunda bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmayı kim istemez ki ? Diş sağlığının herkes için önemi son derece büyüktür. Sağlıklı dişler daha kaliteli bir hayat geçirmemizi sağlar. Daha kaliteli yaşam için ise dişlerimize çok iyi bakmalıyız. En önemlisi dişlerimizi günde 2 defa mutlaka fırçalamamız gerekiyor. Diş macununuzu seçerken Florür içeren diş macunlarını tercih etmeye özen gösterin. Nedeni ise florürün diş çürüklerini önler, ağız ve diş sağlığı için son derece büyük bir öneme sahiptir.

Doğal Yöntemlerle Evde Diş Beyazlatma - 5 Yöntem

Diş Sararmasının Nedenleri

📌 Dişlerin sararmasına neden olan en büyük faktör sigara ve tütün kullanımıdır.
📌 Dişleri sarartan diğer önemli neden ise yiyecek ve içeceklerdir. (Kahve, kola, çay gibi yüksek oranda şeker ve asit içeren ürünler)
📌 Yetersiz diş bakımı yapılması ve diş ipi kullanımını ihmal etmek dişlerde lekeler oluşmasına neden olur.
📌 Genetik nedenlere bağlı olarak dişlerde geçmeyen sarılık görülebilir.

Evde Diş Beyazlatmanın 5 Yolu

Karbonat

Renk açıcı özelliği sayesinde karbonat dişlerinizin istediğiniz beyazlığa kavuşmasını sağlayacaktır.

🔆 Islatmış olduğunuz diş fırçanızı karbonata batırın ardından dişlerinizi nazikçe fırçalayın.

🔆 Haftada 2 veya 3 defa uyguladığınız zaman dişlerinizin renginin açılacağına şahit olacaksınız.

Limon ve Karbonat

Limon ve karbonat dişleri beyazlatmak için kullanılan en bilindik yöntemdir.

🔆 Bir çay kaşığı karbonatın içine limonun suyunu sıkın daha sonra köpürene kadar karıştırın. Dişlerinizi bu karışım ile 2-3 dakika temiz bir fırça ile nazikçe fırçalayın ardından ağzınızı çalkalayın.

🔆 Asit özelliği taşıdığından bu yöntemi haftada en fazla 1 veya 2 defa tekrarlamalısınız.

Sofra Tuzu

Dişler üzerinde mucizevi etkiye sahip olan sofra tuzu dişlerinizin hem beyazlamasını hem de anti bakteriyel özelliği sayesinde temizlenmesini sağlıyor.

🔆 Islatmış olduğunuz diş fırçanızı tuza batırın ardından dişlerinizi nazikçe fırçalayın.

Unutmayın ki, sofra tuzunun karbonat kadar diş beyazlatma etkisi yoktur.

Karbonat, Tuz ve Sirke

Karbonat ve tuzun diş beyazlattığını yukarıda bahsettik. Bununla beraber elma sirkesi de diş minesi üzerinde oluşan sarı lekeleri çıkarmak konusunda oldukça güçlü bir etkiye sahiptir.

🔆 Karbonat, tuz ve sirkenin üçünden de birer çay kaşığı alarak bir kapta güzelce karıştırın. Daha sonra temiz bir diş fırçası kullanarak dişlerinize uygulayın.

Karbonat, Tarçın ve Adaçayı

Karbonat dişlerin beyazlamasını sağlarken tarçın ve adaçayı ise ağız içerisinde bulunan bakterileri öldürerek dişlerin temizlenmesini sağlar.

🔆 Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, havan yardımıyla ezdiğiniz adaçayını 1 çay kaşığı karbonat ve tarçın ile birlikte karıştırın. Islatmış olduğunuz fırçanızı bu karışıma batırdıktan sonra dişlerinize nazikçe uygulayın.

Çilek

Çilek, dişlerdeki plak oluşumunu önleyen malik asit (beyaz, kristal yapılı, katı asit) içermektedir. Aynı zamanda lif bakımından oldukça zengin olan çilek, ağzın içini temizleyerek zararlı bakteri ve mikroorganizmaların yok olmasını sağlar.

🔆 Çatal yardımıyla çileği ezerek püre haline getirin ardındandiş fırçası yardımıyla dişinize uygulayın.

🔆 Çilek asit içerdiğinden dolayı haftada 2 defadan fazla uygulamayın.

Muz Kabuğu

İçerisinde bol miktarda potasyum, magnezyum ve manganez içeren muz kabuğunu diş beyazlatma yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

🔆 Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğu ile 2 dakika boyunca dişlerinizi ovun ve macunsuz bir fırçayla dişlerinizi temizleyerek muzdan arındırın.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş sararmaları neden olur ?

  • Genetik nedenler, sigara ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenme gibi nedenlerden dolayı diş sararmaları meydana gelebilir.

Sararan dişler tekrar beyazlar mı ?

  • Düzenli diş bakımı ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemleri uygulayarak sararmış dşlerinizin yeniden beyazlamasını sağlayabilirsiniz.

Karbonat diş minesine zarar verir mi?

  • Karbonatın diş beyazlatma etkisi bütün doğal besinlerden çok daha fazladır. Fakat karbonat dişlerin beyazlamasını sağlarken aynı zamanda diş yüzeyinin aşınmasına da neden oluyor. Kısa süreli kullanımda herhangi bir sorun teşkil etmeyen karbonat zamanla dişlerde hassasiyet sorunlarına yol açıyor.

Doğal Yöntemlerle Evde Diş Beyazlatma – 5 Yöntem başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir ? Zeytinyağının Saça Sağladığı 10 Fayda adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı