Magazin

Karslı Ünlüler Kimdir ?

Memleketi Kars olan fakat birçok kişinin bu bilgiyi duymadığı bilmediği bir çok ünlü  veya artist vardır. Bu ünlüler veya artistler arasında farklı alanlarda  başarılı olmuş birçok  manken , şarkıcı  oyuncu  , sporcu ve influencer ( sosyal medya fenomeni )  da bulunmaktadır. Bazı ünlüler Kars doğumlu olmalarına rağmen Annesi veya Babası Karslı olanlarıda mevcuttur.

Karslı Ünlüler Kimdir

Ünlülerin veya fenomenlerin memleketleri araştırılıyor. Hangi ünlülerin Karslı olduğunu biliyor musunuz? Bazı ünlüler Kars’lı olması anne tarafından, bazıları ise baba tarafından temsil ediyor. İşte sizi şaşırtacak Karslı ünlüler.

TAMER KARADAĞLI

Evet, doğru duydunuz. Efsane dizi Çocuklar duymasın’nın taş fırıncısı Haluk da Karslı’dır. Tamer Karadağlı aslen Kars Sarıkamışlıdır. Usta oyuncu 24 Mayıs 1967’de doğdu. Hem seslendirme sanatçısı hem de oyuncu olarak görev yapan Tamer Karadağlı, Ankara’da doğdu. İlkokul çağına gelmeden ailesiyle Amerika’ya yerleşti. İlkokul eğitimine Amerika’da başlamış, lise eğitimini Amerika’da sürdürmüştür. Amerika’da yaşadığı için 8 farklı İngilizce lehçesi konuşabiliyor.

HÜLYA AVŞAR

Kimliğinde Balıkesir doğumlu olmasına rağmen aslen Karslıdır. Bunu da sık sık dile getirmektedir. Kürt bir aileden gelmektedir.

YAVUZ BİNGÖL

Yavuz Bingöl, 7 Ekim 1964’te İstanbul’da doğdu. Babası Kars/Sarıkamışlı edebiyat öğretmeni Yılmaz Bingöl, annesi ise Kars/Sarıkamışlı halk şairi-müzisyen Şahsenem Bacı’dır. Babasının mesleği nedeniyle ilköğrenimini Konya, İstanbul ve Ankara’da beş farklı okulda tamamladı. Ortaokul yıllarında Ankara Devlet Konservatuarı sınavlarını kazanarak korno-piyano bölümüne girdi.

PEKER AÇIKALIN

Özellikle Avrupa Yakası dizisinde canlandırdığı Gaffur karakteriyle izleyenleri kendine çekmeyi başaran Peken Açıkalın da Karslı. Türk’ün Uzayla İmtihanı, Yahşi Cazibe, Mert ile Gert, Yalan Dünya, Avrupa Yakası, Ev Hali, Ekmek Teknesi, Çiçek Taksi, Gülşen Abi dizilerinin yanı sıra Kara Kentin Çocukları, Kolay Para, Hababam Sınıfı Merhaba, Hababam Sınıfı Askerde, O Şimdi Mahkum, Maskeli Beşler İntikam Peşinde, Hababam Sınıfı Üç Buçuk, Maskeli Beşler Irak, Destere, Türkler Çıldırmış Olmalı ve Gülcemal gibi filmlerde rol almıştır.

ÇAĞLA ŞIKEL

Nerede bir güzellik görsek karşımıza Karslı çıkıyor. İşte onlardan biri, Çağla Şıkel… Sunucu ve eski model Çağla Şıkel’in 1979 yılında İstanbul’da doğan babası, aslen Kars Azerbaycan-Türk kökenlidir. Anne tarafı Adanalıdır.

AZER BÜLBÜL

İlimizin yetiştirdiği önemli isimlerden biri de elbette Azer Bülbül… Usta sanatçı Kars’ın Arpaçay ilçesinde doğdu. 1969 doğumlu Bülbül, Almanya’da büyümüş ve müzik kariyerine Garip Yolcu albümü ile başlamış, ardından Yalan Olur, Ben Sana Vurgunum ve Fırat albümleri ile sanat hayatına devam etmiştir. 6 Ocak 2012’de Antalya’da kaldığı otel odasında geçirdiği kalp krizi sonucu 43 yaşında vefat etti ve İstanbul Hadımköy Gülbahçe Mezarlığı’na defnedildi. Usta sanatçıya tekrar Allah’tan rahmet diliyoruz.

TUĞBA EKİNCİ

Annesi Havva Ekinci Konya Selçuk Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunu, babası İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunudur. 2 erkek kardeş Ekinci’nin ablası evli ve ev hanımıdır.

4 Haziran 1976 doğumlu Tuğba Ekinci Osman Sinav tarafından keşfedilmiştir. Bir süre Mehmet Ali Erbil’in sunduğu  Çarkıfelek yarışmasında hosteslik yapan, ardından Kral Tv’de VJ olan Tuğba Ekinci, 1994 yılında güzellik yarışmasına katılarak ilk 20’de kaldı.

Buzda Dans yarışmasında finalist olan Ekinci Pendik Lisesi mezunudur. O Şimdi Asker albümüyle müzik piyasasında kendine yer edinmeyi başaran sanatçı, baba tarafından aslen Karslı ve Kars’ta doğdu.

2002 yılında basketbolcu Fatih Özbilen ile evlendi ve bu evlilik 2017 yılında sona erdi.

O Şimdi Asker, Boynuz, Condom, Yanma Demezler, 100 Derece ve Hadi Kızım albümleriyle müzikseverleri buluşturdu.

SİNAN ŞAMİL SAM

Ağır siklet boksör Sinan Şamil Sam, 24 Haziran 1974 Almanya doğumlu olmasına rağmen aslen Karslıdır. Birden fazla dünya şampiyonu olan boksör, 2015 yılında böbrek yetmezliğinden öldü.

GÖKHAN SAKİ

1983 yılında Hollanda’da doğan Gökhan Saki, baba tarafından aslen Kars’lıdır. Thai sporunda dünya ve Avrupa şampiyonu Saki aktif spor hayatına devam ediyor.

TALAT BULUT

1956 Kars Sarıkamış doğumlu usta oyuncu 10 kardeşin en küçüğüdür. En son uzun süre Yasak Elma dizisinde oynayan usta oyuncu şuan aktif olarak yer almaktadır.

OZAN ÇOBANOĞLU

Tek Türkiye dizisinden hatırlayacağımız  dizinin doktoru Tarık, Arka Sokaklar’ın Hakan Komiseri Ozan Çobanoğlu’da Karslıdır.  Ünlü oyuncu aslen Kars Arpaçaylı ve Kars’ta doğdu. Babası devlet sanatçısı, ilimizin ölümsüz isimlerinden halk şairi Murat Çobanoğlu’dur.

OZAN AKBABA

Karslı ünlülerden bahsederken her konuşmasında Karslı olduğunu söylemekten çekinmeyen Ozan Akbaba’dan bahsetmemek elde değil.  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz  dizisindeki İlyas karakteriyle Ozan Akbaba’yı hepimiz tanıyoruz. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Fakültesi’nden mezun olan ünlü oyuncu 1982 yılında doğdu. Aslen Kars’ın Benliahmet köyündendir.

SERVET TAZEGÜL

26 Eylül 1988 Almanya / Nürnberg doğumlu milli tekvandocu Servet Tazegül tekvandoda olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonumuzdur. Kars’ın Başgedikler köyünden Almanya’ya göç eden Servet Tazegül ve ailesi aslen Azerbaycanlıdır. 2015 Dünya Kupası’nda yine Rus rakibi Aleksey Denisenko’yu yenerek Dünya Kupası’nı kazanan 1.80 metre boyundaki Servet Tazegül, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nden madalya vaat eden 16 ‘altın’ çocuk arasında yer aldı.

DENİZ ZEYREK

1972 doğumlu deneyimli gazeteci Deniz Zeyrek Sözcü Gazetesi yazarıdır. Susuz Kazım Karabekir Öğretmen Lisesi’nde yatılı okumuş sadece bir öğretmeninin yönlendirmesi ile kimyacı olmuş ve Gazi Üniversitesi ODTÜ Kimya ve Biyoloji bölümünden mezun olmuştur. 1994 senesinde ise Evrensel Gazetesinde Kültür Sanat Muhabiri olarak vazife almış ve mesleki yaşantısına başlamıştır. Deniz Zeyrek, Kars’ın Susuz ilçesine bağlı Kiziroğlu köyünde dünyaya gelmiştir. Kendisinin tam bir Kars aşığı bulunduğunu sosyal medyadan yapmış olduğu paylaşımlarla biliyor, usta gazeteciyi hayranlıkla takip ediyoruz.

TAYFUN TALİPOĞLU

Gazeteci ve TV yapımcısı Tayfun Talipoğlu aslen Karslıdır ve Kars’ta doğdu. Benim Yolum, Ne Çoktular Ne Kadar Çocuktular, Eskiyen Yüzümün Yeni Gülümseyişi, Çoluk Çocuk Yazıları, Eşekle Gelen Aydınlık  onun yayınlanmış kitaplarıdır. Seyyah ve Bam Teli Yol Müzikleri isimli şiir ve türkü kasetleri de bulunmaktadır. Talipoğlu, 7 Haziran 2015’te yapılacak milletvekili seçimlerinde CHP Aydın Milletvekili adayıydı. Saygı ve merhametle, yakın zamanda Usta’nın adını kaybettik.

ZAFER ALGÖZ

30 Ağustos 1961 Kars doğumlu Zafer Algöz, tiyatro eğitimine Bursa Devlet Tiyatrosu’nda gençlik kurslarıyla başladı. Ünlü oyuncu 1980 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünü kazanarak bu sektöre ilk adımı attı. Mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu’na atandı ve birçok oyunda rol aldı. Ayrıca, MOBA oyunu League of Legends’ın açılışına özel olarak Barbaros lakaplı Gangplank isimli şampiyonun kostümünü ortaya çıkararak dikkatleri üzerine çekti. 2010 yılında 10. Lions Tiyatro Ödülleri’nde God of Wild adlı oyunuyla En İyi Komedi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

MURAT ÇOBANOĞLU

1940 yılında Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Koçköy beldesinde köylü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Karapapak (Azeri) Türklerinden olan ve gerçek soyadı Çoban olan Çobanoğlu, Lala (La’li) Hanım, babası Aşık Şenlik’in çıraklarından Aşık Gülistan’dır. Babası Arpaçay’ın Koçköy’ünden 1920’de Kars’a yerleşti. Karısının erken ölümü nedeniyle oğlunu büyüttü. Babası 1970 yılında oğlu Murat Çobanoğlu ile birlikte İzmir’e yerleşmiş ve İzmir’de yaşamaya başlamıştır.

PAU – Ayhan ULU

Mart 1990 doğumlu Ayhan Ulu Balık burcudur. İzmir Bornova’da doğdu, halen İzmir’de yaşıyor. Edinilen bilgilere ve sosyal medya hesaplarında yapılan araştırmalara göre aslen Karslıdır. Bugün müzik hayatına bar ONN’de sahne alarak devam etmektedir.

TOLGA TEKİN

1973 Mart doğumlu şampiyon oyuncu Ankara’daydı. Anne tarafından aslen Bulgaristanlı, baba tarafından aslen Karslı. Özel Arı Koleji’ndeki eğitiminden sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden başarıyla mezun oldu. Dr. Cüneyt Gökçer 4 yıldır konservatuarda eğitmenlik yapmaktadır. Ayrıca henüz öğrenciyken Cüneyt Gökçer ve Çetin Tekindor, Levent Ülgen, Laçin Ceylan, Asuman Korad ve Cem Emuler gibi isimlerden eğitim aldı.

 

Beyhan SARAN

 

7 Ağustos 1940 tarihinde Kars’ın Kağızman ilçesinde dünyaya geldi. Jandarma subayı olan babasının atanması nedeniyle ilk ve orta dereceli okulları çeşitli illerde okudu ve en son Ankara Kız Lisesi’nden mezun oldu. Liseden hemen sonra girdiği Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden 1958 yılında mezun oldu ve aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sanat hayatına başladı.

Mesut Can TOMAY

1999 yılı Haziran ayında İstanbul’da dünyaya gelen Mesut Can Tomay, baba tarafından aslen Kars’lıdır.  Birçok kaynakta bahsi geçen Trabzon bilgisi araştırılmış ve yanlış bilgi olduğu tespit edilmiştir. Kars’ın Yusufpaşa ilçesinde doğup 9 yaşına kadar Kars’ta kalmıştır. Partneri Ali Biçim sıkça  yayınlarda kendisinden Karslı diye bahsetmektedir.

Serdar Ali Çelikler

16 Mart 1975 yılında Van’da doğdu. Aslen Karslıdır. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu.1997 yılında bir dergide gazeteciliğe başladı. Yeni Yüzyıl gazetesinde ekonomi muhabirliği yaptı. 2002 yılında SABAH gazetesinde çalışmaya başladı. FotoMaç gazetesinin 5.5 yıl genel yayın yönetmenliğini yaptı. Daha sonra SABAH gazetesinde spor direktörü olarak çalışmaya başladı.
2009 yılından bu yana HABERTÜRK için spor yazıları yazmaktadır.
HABERTÜRK, NTV Spor, CNN Türk ve Haber Global kanallarında yorumculuk yaptı. 2018’den beri VOLE’de yorumculuk yapmaktadır. 2017 yılında Okan Üniversitesi tarafından düzenlenen Yılın Spor Ödülleri’nde Yılın Spor Yazarı ödülüne aday gösterildi.
Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Erol Mütercimler

1954 yılında Kars’ın Selim ilçesine bağlı Benliahmet köyünde Terekeme ve köy enstitüsü öğretmeni olan bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Erol Mütercimler, tüm eğitim hayatını İstanbul’da geçirmiştir. Liseyi İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü mezunudur.

Köksal Engür

1946 yılında doğdu. Son zamanlarda Kanal D ekranlarında yayınlanan Beş Kardeş dizisi oyuncuları arasında yer almış ve dizide Osman Amca karakterini canlandırmıştır. Leyla ile Mecnun dizisinde Ak Sakallı Dede ve Karabasan rollerini de oynayan Köksal Engür aslen Karslıdır ve Kars doğumludur.

Fadik Sevin Atasoy

Fadik Sevin Atasoy, 1975 yılında Ankara’da doğdu. Terazi Burcu olduğu bilinmektedir.  Annesi Emel Göksu, babası Sönmez Atasoy’dur. Bugün ABD, Los Angeles’ta yaşıyor ve çok iyi İtalyanca, Bulgarca, Almanca ve İngilizce biliyor.Baba tarafından aslen Karslıdır.

Ali Özbir

Televizyon dünyasının usta sunucularından Esra Erol’un eşi Ali Özbir, Kürt İdris olarak bilinen yeraltı dünyasının isimlerinden İdris Özbir’in yani Kürt İdris’in oğludur. İdris Ali Özbir ve Ömer Erol Özbir adında iki oğlu vardır. Yurtdışında turizm ve otelcilik eğitimi alan Özbir’in bir müzik şirketi var ve iş dünyasında adından söz ettiriyor. Şafak Özbir adında bir ablası vardır. Baba tarafından aslen Karslı.

İlhan Cihaner

1968 yılında Kars’ın Kağızman ilçesinde doğdu. Annesi Zeynep Hanım, babası Hakkı Bey’dir. Savcı, Avukat Cihaner Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup geçmişten günümüze Reyanlı, İdil, Çamlıdere, Vezirköprü, Alaşehir Erzincan, Adana Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulunmuştur. 24. dönem Denizli Milletvekili olarak Meclis’e giren İlhan Cihaner evli ve bir çocuk babasıdır.

Mehmet Bilge Aslan

Mehmet Bilge Aslan, 10 Mart 1974 tarihinde Kars’ta doğdu. Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nden 1998 yılında mezun oldu. İstanbul Devlet Tiyatrosu, Ti Tiyatrosu, Oyun Park Tiyatrosu ve Pera Tiyatrosu’nda çalışan sanatçı, Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde öğretmenlik yaptı.

Ali Seçkiner Alıcı

Müzisyen, söz yazarı , şarkıcı, oyuncu, tiyatrocu ve  müzik yapımcısı olan Ali Seçkiner Alıcı  1965 yılında Kars’ta doğdu. Gazi Üniversitesi Müzik Fakültesi’nden mezun oldu. 1989 yılına kadar müzik öğretmeni olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde halkevlerinde sanat atölyelerinde toplu ve bireysel şan dersleri verdi. Devlet Çoksesli Korosu üyesi ve tiyatro oyuncusudur.

Ebru Şam

Miss Turkey 2009 birincisi Ebru Şam, 1990 yılında Almanya’nın Solingen kentinde doğdu. Babası sigortacı Özcan Şam, annesi ise büro müdürü Akasya Döndü Çelen Şam’dır. 16 yaşındayken ailesi onu mankenlik ajansına kayıt ettirmiştir. Ebru Şam bir röportajında ​​dedesinin yıllar önce Almanya’ya göç ettiğini ve aslen Karslı olarak orada doğduğunu söyledi.

Barış Yarkadaş

Kars’ın Susuz ilçesinde dünyaya gelen Barış Yarkadaş, 14 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti ve eğitimine Sultanahmet Matbaacılık Meslek Lisesi’nde ve ardından Marmara Üniversitesi Basım ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde devam etti. TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu / CHP Basına Yönelik Baskıları İzleme Komisyonu üyesidir.

Ahmet Mekin

Ahmet Mekin, 6 Ağustos 1932’de İstanbul’da doğdu. Aslen Karslı olan Ahmet Mekin’in gerçek adı Ahmet Kurtdereli’dir.
Şampiyon Ahmet Mekin ticaret hayatına kumaş tüccarı olarak başladı ve bir süre güreşle ilgilendi. Al Yazmalım ve Selvi Boylum, Çiçek Abbas, Vurun Kahpeye ve Ezo Gelin gibi Türk sinema tarihinin en iyi filmlerinde rol aldı.

Ceren Hindistan

karslı ünlüler

Dizi ve sinema oyunculuğuna devam eden Ceren Hindistan  Ankara’da doğmuştur. Ceren Hindistan aslı Kars’ın Sarıkamış ilçesine dayanmaktadır. Bir röportajda, soyunun soyadı gibi Hindistan’a dayandığını açıklamıştır.

Ahmet Arslan

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olan Ahmet Arslan 1962 yılında Kars Kağızman Bulanık Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Kağızman Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 7 sene özel sektörde çalışan Ahmet Arslan Pendik Tersanesi’nde çeşitli görevlerde yer almıştır. Ardından Denizcilik Müsteşarlığı’nda Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcılığı yapmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi Kars Milletvekili Ahmet Arslan İngilizce bilmektedir. Evli ve 1 çocuk babası Ahmet Arslan aslen Kars’lıdır.

Erhan Güleryüz

Aslen Karslı olan Erhan Güleryüz Ayna grubuyla çıkan albümdeki Gittinin Yağmurla Gel ve Ölünce Sevemezsem Seni şarkılarıyla özellikle başarılı olmuştur..

Dilerseniz daha önce hazırladığımız En Hafif Sigara Markaları  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı