Sağlık

Baş Ağrısı Nedir ve Nasıl Geçer ?

Baş Ağrısı Nedir ?

Baş ağrıları en sık görülen şikayetlerin başında gelmektedir. Baş ağrısı yavaş yavaş veya birdenbire gelerek, birkaç saat bazen de birkaç gün boyunca sürmektedir. Uluslararası Baş Ağrısı Derneği baş ağrılarını 14 ana grupta birçok alt grupta sınıflandırmıştır. En çok görülen baş ağrısı tipi; gerilim tipi baş ağrısı denilen sinir, stres ve kaygıların neden olduğu ağrıdır. Diğer sık görülen baş ağrısı tipi ise migrendir. Migren de oldukça sık görülen bir hastalıktır. Ancak birçok baş ağrısı çeşidi olduğu gibi bu ağrının altında yatan başka bir hastalığın belirtisi olabilir.

Baş ağrısı tedavisinde kullanılabilecek birçok ilaç bulunmaktadır. Ancak düzenli egzersiz ve düzenli beslenme de çok önemlidir. Düzenli egzersiz ve düzenli beslenme baş ağrısı tedavilerinde genellikle hastalara önerilmektedir.

Baş Ağrısı Çeşitleri

Gerilim Baş Ağrısı

Genelde başın alın bölgesinde ve ensede sıkıştırma gerginlik uyuşma basınç şeklinde ağrı olur. Stres, kaygı, yoğun iş temposu, uzun süre bilgisayar başında kalma, yoğun ders çalışma gibi durumları ağrının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu ağrı birkaç saat sürebileceği gibi  bir iki gün de sürebilir hatta bazen günlerce sürdüğü de olabilir.

Migren

Ağrı genellikle başın tek tarafında oluşmaktadır. Ağrı orta veya şiddetli olur ve zonklayıcı bir şekilde gerçekleşir. Mide bulantısı ve kusma meydan gelebilir. Baş ağrısı nöbetler halinde olur ve 4-72 saat sürer. Kişi ağrı esnasında ışık, ses ve kokulardan rahatsız olur.

Küme Baş Ağrısı

Genelde göz arkasında ve şakakta şiddetli bir ağrı olur. Daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ortaya çıkan, 30-45 gün sürebilen, çok şiddetli bir ağrıdır. Ayrıca gözde kızarma ve yaşarmada görülür.

Tansiyona Bağlı Baş Ağrısı

Genelde ense kısmında ağrı olmaktadır. Tansiyonun yükselmesinden kaynaklanır.

TRrigeminal Nevralji

Yüzün bir kısmında ciddi yanma ve batma gibi şiddetli ağrı şikâyeti görülmektedir. Ağrı saniyeler içinde biteceği gibi saatlerce veya günlerce sürdüğü de olabilir. Zaman içinde ağrılar sıklaşabilir ve meydana oluşan ağrı şiddetlenebilir.

Kronik Baş Ağrısı

Bu ağrılar ayda 15 günden fazla sürmektedir. Tüm ya da yarım baş ağrısı, boyun-sırt ağrıları görülmektedir. Aynı zamanda yorgunluğa, depresyona ve mutsuzluğa yol açmaktadır.

Baş Ağrısı Nedir ve Nasıl Geçer

Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

✔Uykunuzu düzene sokmalısınız.

✔Baş ağrılarının en önemli tetikleyicisi olan stres, ağrıların azaltılması için baş edilmesi gereken en önemli durumdur.

✔Yetersiz su tüketimi baş ağrısına neden olmaktadır bu yüzden günde en az 2 litre su içmelisiniz.

✔Bitki çayları baş ağrısının geçmesinde çok etkilidir. Örneğin, papatya, zencefil, ada çayı ve yeşil çay oldukça işe yarayacaktır.

✔Başınıza masaj yapın.

✔Nefes egzersizleri yaparak baş ağrınızı hafifletebilirsiniz.

✔Ortamda bulunan ışığı azaltabilirsiniz. Mümkünse karanlık ortamda dinlenebilirsiniz.

✔Ortamda ki gürültü seviyesini azaltın.

✔Açlık baş ağrısını tetikleyebilen bir etken olduğundan öğünlerinizi atlamamak çok önemlidir.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı ?

  • Ağrı sürekli ve giderek artıyorsa,
  • Ağrısı ilk kez olan hastanın yaşı 10’un altında veya 50’nin üstündeyse,
  • Daha önce olan ağrının şiddeti, şekli değiştiyse ve uygulanan tedaviye cevap vermiyorsa,
  • Yüksek ateş, bulantı, kusmanın eşlik ettiği başa ağrısı varsa,
  • Hamilelik sırasında ortaya çıkan başa ağrısı varsa,

Bu yazımızda sizler için baş ağrısından, çeşitlerinden ve nelerin iyi gelebileceğinden bahsettik umarız işinize yarayacak bir yazı olmuştur. Geçmeyen baş ağrılarınız varsa mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Baş Ağrısı Nedir ve Nasıl Geçer başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı