SağlıkAnne-Çocuk

BioGaia Damla Nedir, Fiyatı Ne Kadardır, BioGaia Gaz Damlası SGK Tarafından Karşılanıyor Mu? 2022

Son zamanlarda anneler agz problemi yaşayan çocukları için BioGaia damla nedir, fiyatı ne kadardır gibi soruları araştırmaya başladı. Sizler için bu soruların cevaplarını derledik.

BioGaia Damla, 06.05.2013 tarihinde ülkemizde satışa sunulmaya başlanmış, üretim yeri Belçika olan bir ilaçtır. Bünyesinde canlı bakterilerin olduğu probiyotik içerikli bir damla olmakla birlikte bozulmuş barsak florasında dengeyi sağlar. İshal, kabızlık, gaz, kolik gibi sindirim sistemi bozukluklarının ve immün sistem bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir gaz damlasıdır.

Yetişkinlerin yanı sıra sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerin doğum kanalındaki yararlı probiyotikleri alamadığı için doktorlar BioGaia gaz damlasının kullanılmasını tavsiye etmektedir.

BioGaia Damla Nedir, Ne İçin Kullanılır?

BioGaia edir, ne için kullanılır, Renksiz veya hafif sarı, opak, kokusuz ve tatsız yağ süspansiyonu şeklinde bir damla olan BioGaia, bozulmuş bağırsak florasında dengenin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu damla genel olarak ishal, kabızlık, gaz, kolik gibi sindirim sistemi ve immün sistem bozukluklarının tedavi edilmesinde de kullanılır.

Damla içeriği olan bakteriler canlı ancak özel işlemler uygulanarak aktivitesi durdurulmaktadır böylece kullanıcıya ulaşana kadar geçen sürede stabilizesi de korunmuş olur. Ağız yolu ile alınan damla, tükürük veya nemli ortam ile karşılaştıktan sonra aktif hale gelir ve sindirim sürecinde herhangi bir enzimden, mide asidinden ve safradan etkilenmeden son durağı olan bağırsaklara kadar ulaşır. Enzim ve asitlerden etkilenmemesi sebebi ile sadece bağırsaklar değil aynı zamanda gastrointestinal kanal olarak bilinen yani ağızdan başlayarak sindirim sistemi sonuna kadar herhangi bir organda da yerleşip çoğaldığı bilinmektedir.

BioGaia, gaz sıkışmasına bağlı olarak sancı yaşayan bebeklere doktorlar tarafından önerilen takviyelerin başında gelir ve yeni doğan bebeklerde 15. Günden itibaren başlayan gaz sancılarının hafifletilmesi için kullanılan bu damla içeresinde barındırdığı canlı bakteriler sayesinde sindirim sistemi sorunlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

BioGaia Damla

BioGaia Damla Nasıl Kullanılır?

BioGaia nasıl kullanılır, Damlanın kullanım şekli; hekiminiz tarafından aksi belirtilmedikçe yetişkin ve çocuklarda günde 5 damla olacak şekilde ağız yolu ile kullanılır ve aç veya tok karnına kullanılabilir. Eğer her gün aynı saat aralığında kullanılır ise bağırsak florasını dengelemede daha faydalı olabilmektedir.

BioGaia bebeklerde de kullanım şekli tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi ağız yolu ile 5 damla şeklindedir. Bebeklerin mamalarına eklenerek verilebileceği gibi emziren annelerde göğüs ucuna damlatarak bebeklerinin kullanımına sunabilmektedir. Eğer damlayı bebeğinizin mamasına damlatarak kullanacaksanız mama ısısının 40 derecenin üzerinde olmadığından emin olun.

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeğinize damla verirken aç veya tok olmamasının bir önemi yoktur. Günün herhangi bir zaman diliminde verilebilir. Ayrıca kullanmadan önce mutlaka şişe çalkalanmalı ve uzman bir hekimin kontrolünde kullanıma başlanması son derecede önemlidir.

Biogaia Damlası Ne Zaman Verilmelidir?

BioGaia damlası ne zaman verilmelidir, Günün her saatinde mamadan önce veya sonra fark etmeksizin 5 damala şeklinde verilebilen Biogaia bebeklerin gaz sancılarının yoğun olduğu zaman dilimlerinde genel olarak da kolik bebeklerde aynı saatlerde sık bir şeklide görülen gaz sancısının başlamasından önceki saatlerde verilmesi tavsiye edilmektedir.

BioGaia Damlanın Yan Etkileri Nelerdir?

BioGaia damlanın yan etkileri nelerdir, Damla içerisinde doğal flora barındırdığı için herhangi bir yan etki oluşturması beklenmez fakat damlanın içeriğinde bulunan yardımcı maddeler olan, ayçiçeği yağı, orta zincirli trigliserid yağı ve silikon dioksit’e karşı herhangi bir hassasiyet yaşanması durumunda doktorunuza veya eczacınıza danışmanız son derecede önemlidir.

BioGaia Damlanın Saklanması Nasıl Olmalıdır?

BioGaia damlanın saklanması nasıl olmalıdır, Damlayı çocukların erişemeyeceği 2-8 °C olan yerlerde ve ambalajında buzdolabında saklanmalıdır ayrıca açıldıktan sonra 4 hafta süresince oda sıcaklığında saklanabilmektedir. Son kullanma tarihini geçmiş olan damlaları kullanmayınız.

BioGaia Damlanın Güncel Fiyatı Ne kadardır ve Nerede Satılır?

BioGaia damlanın güncel fiyatı ne kadardır ve nerede satılır, Doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen BioGaia gaz damlası 5 ml hacimli cam şişede eczanelerde satılmaktadır. Eczane dışında herhangi bir yerden alınmaması tavsiye edilmektedir. 21 Şubat 2022 tarihinden itibaren 128,04 TL den satışa sunulmaktadır.

BioGaia Damla SGK Tarafından Karşılanıyor Mu ?

BioGaia damla SGK tarafından karşılanıyor mu, Doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmesine ve uzun süreli olarak kullanılan bir ilaç olmasına rağmen maalesef Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanan bir damla değildir. Eczanelerden reçetesiz olarak temin edebilirsiniz.

Biogaia Kullananlar ve Yorumları

Biogaia kullananlar ve yorumları:

Doktor önerisi ile aldım bebeğim aşırı kolik gazlı çıktı çok etkili bir damlama gaz sorunu yaşayanlar kullanabilir.

Fiyat olarak pahalı bir damlama doktorunuz yazsa dahi devlet karşılamıyor ama etkili bir damlama gaz sorunu olan bebeklerde çok etkili ilaç.

Bu damla çok güzel sadece bebekler için değil yetişkinler içinde oldukça etkili gaz sıkışması sonucunda kullanıyorum aşırı rahatlatıyor beni çevremdekilerde genelde bebeklerinde kullanıyorlar ve çok memnunlar.

Kolik bebeğim için doktorumun öneri ile aldım ama ben memnun kalanlar arasında değilim maalesef ya benim bebeğim çok kolikti o yüzden etkide etmiş olabilir. Başka damlamalarda kullandım bizi çok rahatlattı diyemem.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Betnovate Krem Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı