Sağlık

En Etkili Göbek Eritme Hareketleri

Spor salonuna gitmeye vaktim yok diye düşünüyorsanız eğer bu yazımızda bahsedeceğimiz konu tam da size göre. Alet kullanmadan evde en etkili göbek eritme hareketleri ile sağlıklı ve fit vücuda ulaşabilirsiniz.

En Etkili Göbek Eritme Hareketleri

Vücudun kötü görünmesine neden olan bu yağlar ayrıca sağlığımız açısından da sorunlar yaşamamıza neden olabilmektedir. Diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski kilo problemi yaşayan insanlarda daha yüksektir.

Ancak yağlardan kurtulmak emek, zaman ve özen isteyen bir iş olduğu için son derece sabırlı olmanız gerekmektedir. Uygulayacağınız egzersiz hareketlerine ve beslenme şeklinize dikkat ederek kontrollü bir şekilde göbeğinizdeki yağlardan kurtulmanız tabii ki de mümkündür.

İlk günlerde verdiğiniz kilolar ödem atmaktan kaynaklanacaktır. Geri almayacağınız yani uzun vadeli yağ yakımı olması için düzenli çalışma ile daha sonradan gerçekleşecektir.

Başladığınız bu yolda yediğiniz besinlere de çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzmanlar özellikle lif değeri yüksek olan yumurta, yeşil sebze, tam tahıl, yulaf, kuru meyveler, hindistancevizi yağı gibi besinle yağ yakımında çok etkili olduklarını söylemektedirler.

Sizle için araştırdığım En Etkili Göbek Eritme Hareketleri örneklerine bir göz atalım.

Göbek Eritme Hareketleri

Esneme Hareketi

Egzersize ilk esneme hareketi ile başlayabilirsiniz. Düz bir zemine oturarak ilk sol bacağınızı kapatıp sağ bacağınızı uzatın üzerine doğru eğilin ardından aynı hareketi sol bacağınız için gerçekleştirin. Daha sonra iki bacağınızı da uzatın ayak parmak uçlarından tutup öne doğru eğilin. Bu hareketi 10’ar defa uygulayın.

Deve Duruşu

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi diz üstünde durarak ellerinizi arkanıza yaslayın ve kalçalarınızı öne ve yukarı doğru iterek egzersizi uygulayabilirsiniz. Deve duruşu egzersizi karın bölgenizin yan ve ön kasların çalışmasını sağlayacaktır. Bu hareketi de 10 defa uygulayın.

Plank Hareketi

Görseldeki gibi şınav pozisyonunda uzanın zemine yalnızca dirsek, kolun ön kısmı ve ayak parmak ucu değmelidir. Ayrıca dengeli durabilmek için bacaklarınızı omuz genişliğinde açmalısınız. Hareketi yaparken ellerinizi isterseniz açık bırakabilirsiniz isterseniz de birleştirebilirsiniz. Daha sonra karın kaslarınızı sıkarak yaklaşık 10 – 15 saniye bu pozisyonda durmalısınız. Hareketi yaparken  nefesinizi düzenli bir şekilde alıp vermelisiniz, tutmamalısınız. Plank hareketi karın kaslarını çalıştırmasıyla bilinse de bel, boyun, sırt, ön ve arka bacak ve göğüs kaslarını da ciddi anlamda güçlendirir.

Crunch Hareketi

Karın kaslarının çalışmasında en çok etkili olan crunch mekik hareketine benzemektedir. Hareketi düz bir zemine uzanarak dizlerinizi hafif büküp elleri ise serbest bir şekilde başımızın altına alabiliriz. Gövdenizi kürek kemiklerinizden havaya kalkacak şekilde kaldırarak hareketi uygulamalısınız. Yatar pozisyonunda Crunch hareketini yaparken ayaklarınızı yerden kesmeyin. Karın kaslarının sıkı tutulması gerekmektedir. Karın kaslarında yanma hissi oluştuktan sonra hareket bırakılmamalıdır bu his hareketin işe yaradığının bir göstergesidir. Yanma hissi oluştuktan sonra en az 3 veya 4 tekrar daha yapılmasına özen gösterilmelidir.

Mekik Hareketi

Günümüzde en çok bilinen hareketlerden biri olan mekik, üst karın kaslarının çalışmasında etkilidir. Mekik basit bir hareket gibi görünse de dikkat etmemiz gereken önemli noktaları bulunmaktadır. Sırt üstü yatarak dizlerin kırık ve ayak tabanlarının da yerden kesilmemesi gerekmektedir. Dizle kalça hizasında açılmalı. Eller başın arka kısmına yerleştirilmeli ancak parmaklar birbirine birleştirilmemelidir. Dirsekler dışa doğru açık tutulmalıdır. Karın kaslarınızı sıkarak içe çekerseniz eğer hareket daha etkili olacaktır. Yerden öne doğru kalkarken nefes vererek uygulamalısınız.

Leg Raise Hareketi

Leg Raise hareketi karın kaslarının çalışması için başvurulan temel hareketlerden biridir. İlk olarak düz zemine uzanıp eller yerle temas edip gövdenin yanında olmalıdır. Kalça hareket esnasında yerle temas etmelidir. Bacaklar düz bir şekilde yukarı doğru 90 derece açık olmalıdır. Sırtın yerden kalkmasına engel olabilmek için ellerinizle bir yerden destek alabilirsiniz.

Flutter Kicks Hareketi

Flutter kicks hareketini alt karın kaslarınızı çalıştırmak için evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Düz bir zemine sırt üstü uzanın. Daha sonra elleriniz yere temas edecek şekilde pozisyonunuzu ayarlayın. İsteğe bağlı olarak ellerinizi kalçanızın altına da alabilirsiniz. Ayaklarınızı 10 santimetre genişliğinde açıp bir ayağınızı yukarı kaldırırken diğerini aşağı indirerek makas hareketi yapın. Egzersiz esnasında ayaklarınızın yere değmemesine özen gösterin.

V Ups Hareketi

V Ups hareketi, alt ve orta karın kaslarının çalışmasını sağlamaktadır. Düz bir zemine sırt üstü uzanarak kollar başın yanlarından geriye doğru açarak uzanın. Bacaklar düz ve bitişik bir şekilde ayarlanmalı. Karın kaslarını sıkarak aynı anda kolları ve bacaklarımızı havaya kaldırıp V harfi çizecek şekilde uygulayarak tekrar başlangıç pozisyonuna dönüyoruz. Bacakların bükülmemesi ve karın kaslarının da sıkı kalması en önemli noktadır.

Bisiklet Hareketi

Düz bir zemine sırtüstü uzanarak dizlerinizi 90 derece kırın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Daha sonra bisiklet çevirme hareketi yaparak egzersizi uygulayın.

En Etkili Göbek Eritme Hareketleri başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Pürüzsüz Bir Cilt İçin Ne Yapmalıyız adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı