Sağlık

Uçuk Nasıl Hızlı Geçer ? Evde Uygulanacak Uçuk Tedavileri

Uçuk, çoğunlukla dudaklarda, ağız etrafında, burun ve çenede ortaya çıkmaktadır. Dış görünüşün olumsuz etkilenmesinden ve yemek yerken hatta konuşurken kişiye acı vermesinden dolayı çoğu insan için istenmeyen bir durumdur.

Bu yazımda sizlere Uçuk Nasıl Hızlı Geçer? Evde Uygulanacak Uçuk Tedavileri konusundan bahsedeceğim.

Tedavi yöntemlerine geçmeden uçuğun ne olduğuna ve neden ortaya çıktığına bir göz atalım.

Uçuk Nedir ?

Uçuk, herpes simpleks virüsünden dolayı dudak, ağız ya da diş etinde yaralar ile ortaya çıkan bir mikrobik enfeksiyon türüdür. Tıpta oral herpes veya herpes labialis olarak da adlandırılır.

Uçuk yaraları genel olarak dudak ve çevresinde kümeler halinde yerleşmiş içi sıvı dolu kişiye acı veren kabarcıklar şekilde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca dil de dahil olmak üzere cilt üzerinde herhangi bir yerde de ortaya çıkabilirler. Bebeklerde, çoğunlukla pamukçuk yaraları ile karıştırılmaktadır.

Uçuğun oluşmasına neden olan virüs vücuda alındıktan sonra ömür boyu vücutta kalır. Uçuğun kesin bir tedavisi bulunmamaktadır ve tekrar tekrar ortaya çıkmaktadır.

Uçuk Nasıl Hızlı Geçer ? Evde Uygulanacak Uçuk Tedavileri

Uçuk Neden Çıkar ?

📍 Güneş ışığına maruz kalma,
📍 Yorgunluk,
📍 Stres, üzüntü
📍 Grip başta olmak üzere ateşli enfeksiyonlar
📍 Bağışıklık zayıflatan hastalıklar
📍 Yetersiz veya düzensiz uyku
📍 Hormonal değişikliklerden dolayı uçuk meydana gelmektedir.

Evde Uygulanacak Uçuk Tedavileri

Süt

🔆 Uçuk yeni çıkmaya başladığı zaman süt çok işinize yarayacaktır. Sütün içerisinde bulunan yararlı besinler uçuğun iyileşmesini hızlandıracaktır. Bir pamuk yardımıyla sütü doğrudan uçuğunuzun üzerine uygulayın.

Sarımsak

🔆 Mikrop öldürücü özelliği sayesinde sarımsak, uçuk tedavisinde oldukça etkili bir yiyecektir. Bir diş sarımsağı yarıya bölerek uçuğun üzerine yerleştirin bu yöntem ile uçuğun iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Uçuk geçene kadar her gün tekrarlayabilirsiniz.

Bal ve sirke

🔆 Bal ve sirke antiviral özellik taşımaktadır. Bir yemek kaşığı bal ile sirkeyi karıştırıp pamuk yardımıyla uçuğun üzerine uygulayın. Bal ve sirke uçuğun iyileşmesinde oldukça etkili olacaktır.

Aloe vera

🔆 Ciltte meydana gelen birçok problemi hızlı bir şekilde iyileştirdiği bilinen aloe vera uçuğun da kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır.  1 çay kaşığı aloe vera jelini uçuğun üzerine masaj yardımıyla uygulayın. Uçuk iyileşene kadar her gün bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Meyan Kökü

🔆 İçeriğinde glisirizik asit bulunan meyan soğuk algınlığına neden olan virüse karşı oldukça etkilidir. Ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahip olması ağrı ve rahatsızlığın hafiflemesinde de son derece yardımcı olmaktadır.

500 mg vazelinin içerisine bir yemek kaşığı meyan kökü tozu ekleyerek karıştırdıktan sonra doğrudan uçuğa uygulayın.

Nane Yağı

🔆 Nane yağı, soğuk algınlığına neden olan virüsü yok etmeye yardımcı olmaktadır. En etkili sonucu almak için yarayı ya da uçuğu fark ettiğiniz an bu yağı kullanmaya başlarsanız uçuğun büyümesini engelleyebilirsiniz. Uçuk olan bölgeyi temiz su ile iyice temizledikten sonra bu yağı doğrudan uygulayın. Tahrişi azaltmak için ise yağın içine az miktarda su ekleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

🔆 Uçuğu geçirmek için tercih edilen en eski ve doğal yöntemlerden bir tanesi de elma sirkesidir. Elma sirkesi, antibakteriyel, antiseptik ve iyileştirici özellikleri sayesinde yaranın oluşmasına neden olan virüsün yok edilmesi için son derece etkilidir. Uçuğun kurumasını sağlayarak virüsü öldürür.

Pamuk yardımıyla elma sirkesini yaranın üzerine uygulayın. Sirkeyi 15 dakika boyunca uçuğun üzerinde tutun. Uçuk tamamen geçene kadar her gün iki kez bu işlemi tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı

🔆 Uçuğun üzerine az miktar hindistan cevizi yağı uygulayarak uçuğun yumuşamasını ve daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Kantaron Yağı

🔆 Kantaron yağı yanık ve yara izlerini tedavi edici özelliğinin yanı sıra uçuklar için de son derece etkilidir. Uçuğun hızlı bir şekilde geçmesini istiyorsanız eğer kantaron yağını kullanabilirsiniz.

Uçuk Nasıl Hızlı Geçer ? Evde Uygulanacak Uçuk Tedavileri başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵  Augmentin Nedir ? Augmentin Ne İşe Yarar ? Augmentin SGK tarafından karşılanıyor mu ? Fiyat başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı