SağlıkGüzellik

Hametan Krem Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Hametan Krem Nedir ? Faydaları Nelerdir ? başlıklı yazımızda bilmeniz gerekenleri sizler için anlatacağız.

Yalnızca eczanelerde satılan hametan cilt bakım kremi, birçok farklı cilt probleminde etkili olması nedeniyle son zamanlarda oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. Cildi mucizevi bir şekilde iyileştirmesinden dolayı son zamanlarda birçok kişinin gözdesi haline gelmiştir. Özellikle yanık yaralarının kısa zamanda iyileşmesini ve iltihaplı sivilcelerin çok kısa sürede kurumasını sağlamaktadır.

Hametan Krem Nedir?

Kuzey Amerika da yetiştirilen cadı fındığı bitkisinden elde edilmektedir. Bitkisel bazlı olan krem birçok cilt hastalığının tedavisi için kullanılmaktadır. Hametan krem, 30 gramlık alüminyum tüplerde sunulmaktadır. Hametan krem 100 gramında etkin madde olarak 0.64 mg hamamelis ketonları (cadı fındığı) olarak ölçünlenmiş ve 5.35 gram hamamelis virginiana bulunmaktadır. Bu maddeler, ciltte bulunan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine, doku yenilenmesine ve cildin kendini onarmasına olanak tanımaktadır. İltihap önleyici ve kanama durdurucu etkiye sahip olan cadı fındığı bitkisi bundan dolayı özellikle kanamalı yaralarda  büyük ölçüde iyileştirici özelliğine sahiptir. Hametan cilt bakım kremi krem ve pomad olmak üzere 2 farklı türe sahiptir.

Krem

Eğer ciltte bulunan yüzeysel yara ve yanıklar için kullanılacaksa Hametan krem kullanılmalıdır. Ciltte bulunan lekeler, güneş yanıkları, sivilceler, akneler, pişikler, kesikler ve yaralar için cildi onaran ve yenileyen etkiye sahiptir.

Pomad

Derinin alt katmanlarını etkileyen cilt problemleri için kullanılması gerekmektedir. İltihaplı yaralar, derin kesikler, ameliyat yaraları gibi ciddi cilt problemleri için pomad kullanılabilir. Hametan pomad yağlı bir yapıya sahip olduğu için sivilce ve akne gibi cilt sorunlarında kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü bu pomad, ciltteki yağ oranını yükselterek daha çok sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Kuru ve normal cilt tiplerine sahip kişilerin kullanması önerilir.

Hametan Krem Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Hametan Krem ve Pomad Faydaları

Son zamanlarda çok kullanılan hametan krem birçok cilt probleminin tedavisi için baş vurulmaktadır. Ayrıca sadece cilt problemi için değil eğer medikal bir nemlendirici almak istiyorsanız tercih etmeniz gereken 1 numaralı kremdir. Hametan kremin asıl amacı yanık tedavisidir. Sosyal medya da birçok kişi tarafından övülse de tüm ciltlerde aynı başarı elde edilmeyebiliyor. Bu yüzden mutlaka bir doktora danışarak kullanılmasında fayda var.

Hametan krem ve pomad faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

✅Özellikle 1. ve 2. derece yanık tedavisinde kullanılmaktadır.
✅Sivilcelerin daha hızlı tedavi edilmesinde kullanılır ayrıca sivilce izlerinin geçmesini de sağlar.
✅Yatak yaraları ve ameliyat yaralarını iyileştirir.
✅Kurumuş ve yıpranmış cilde bakım yaparak onarır.
✅Cilt tonunu dengeleyerek koyu lekeleri giderir.
✅Güneş yanıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.
✅Makyaj öncesi baz olarak kullanıldığında makyajın kalıcılığını arttırır.
✅Ani ve fazla kilo değişimleri, yaşlanma ve doğumdan sonra oluşan çatlakların tedavi edilmesi için kullanabilirsiniz.
✅Emziren annelerin göğüs uçlarında oluşan yaraları tamamen iyileştirmek için uygulanabilir.
✅Sinek ve böcek ısırıkları için kullanıldığında kaşıntıyı ve acıyı hafifletir.
✅Ağda işleminden sonra tahriş olan cildi yatıştırmak amacıyla kullanılır ve ağda izlerini yok ederek kızarıklığı geçirir.

Hametan Krem Nasıl Kullanılmalı ?

Hametan krem kullanılmaya başlanmadan vücudun herhangi bir reaksiyon vermesine karşın önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Daha sonra kremi uygulayacağınız bölgeyi temizlemelisiniz. Ardından nohut büyüklüğünde parmağınıza aldığınız kremi uygulanacak bölgeye sürün. Kremi iyice yedirdikten sonra kapatmanıza gerek yok açık kalabilir.

Hametan Kremin Yan Etkileri

Hametan kremin hemen hemen hiç yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak alerjisi olan ve cildi çok hassas olan kişiler bazı yan etkileri ile karşılaşabilir. Bu yan etkileri; deri döküntüsü, yüz, gırtlak, dudaklar ya da dilde şişme şeklinde olabilir. Bu yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşılması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hametan Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Hametan Krem Fiyat Nedir?

  Hametan krem Mart ayından itibaren 2020 fiyatı 11.30 TL olarak gözlemlenmektedir.

 • Hametan Bebekler İçin Uygun mudur?

  Evet, özellikle bebeklerin huzursuz olmasına neden olan pişiğe karşı en çok önerilen kremlerin başında gelmektedir.

 • Hametan Sivilce Yapar mı?

  İlk başlarda sivilce yaptığı görülmüştür ama bu sizi korkutmasın çünkü Hametan derilerin alt tabakasında bulunan sivilceleri yüzeye çıkartarak yok olmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı ilk kullanılmaya  başlanıldığında biraz sivilce artışı olacaktır ama sonrasında yavaş yavaş yok olmasını sağlayacaktır

 • Hametan Krem Reçete İle mi Satılıyor?

  Reçeteli ve reçetesiz alabileceğiniz bir kremdir. Ama cildinize göre ve kullanım alanınıza göre doktorunuzdan almanız önerilmektedir. Olası yan etkilerine karşı  doktor tavsiyesi üzerine alınması daha uygundur.

 • Hametan Kortizon İçerir mi?

  Hayır, hametan kesinlikle kortizon içermeyen bir kremdir.

 • Hametan Kremi Sgk Karşılıyor mu?

  Evet, hametan kremi sgk karşılamaktadır.

Herhangi bir cilt problemi olursa mutlaka bir doktora görünmeyi unutmayın. Eğer hametan krem kullandıysanız diğer kullanmak isteyenlere fikir vermek amacıyla yoruma memnuniyetinizi yazabilirsiniz.

Hametan Krem Nedir ? Faydaları Nelerdir ? başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Pürüzsüz Bir Cilt İçin Ne Yapmalıyız adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı