Sağlık

Kreval Öksürük Şurubu Nedir, Ne İçin Kullanılır, Kimler Kullanır?

Öksürük ile sıkıntısı olan kişiler sık bir şekilde Kreval öksürük şurubu hakkında araştırmalar yapmaktadılar.

Kreval öksürük şurubu doktorların öksürük şikayeti olan hastaları için tavsiye ettiği temel ilaçlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Doktorlar tarafında öksürük süreleri tedavinin seyri için önemlidir eğer öksürüğünüz iki haftadan daha kısa sürüyor ise akut adı verilmektedir.

14 gün ile 28 gün arasında devam ediyorsa kronik öksürük olarak adlandırılmaktadır. Doktorunuza danışmadan kullanacağınız herhangi bir ilaç tedavinin olumlu seyretmesini engeller ve sizin sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Bu yüzden sizin ve ailenizin sağlığı için muayene olmadan ilaç kullanmaya başlamayın.

Genel olarak altı yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için doktorlar tarafından önerilen bu şurup, akut öksürüğün ve kuru öksürüğün tedavi edilmesi ve iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Bu yazımızda bu şurup ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kreval Öksürük Şurubu Nedir?

Anti-tüsif olarak adlandırılan ilaçlar grubunda yer alan ilacın etkin maddesi  butamirat sitrattır ve her 1 ölçeğinde yani 5 ml içeriğinde toplamda 7,5 mg. butamirat sitrat barındırmaktadır. Bu şurup içeriğinde aroma ise kayısı aromasıdır ve yardımcı madde olarak Sorbitol, Sodyum Sakkarin, Gliserin, Karboksimetilselüloz Sodyum, Benzoik Asit ve Deiyonize Su bulundurur.

Genel olarak öksürük kesme tedavisinde kullanılan bir ilaç olarak karşımıza çıkan Kreval şurup arklı nedenlerden dolayı akut (Kısa süre içerisinde gelişmiş olan) öksürük ile ameliyat veya bronkoskopi öncesinde ve sonrasında meydana gelen öksürüğün tedavi edilmesi için de kullanılmaktadır.

Kreval Öksürük Şurubu Hangi Tedavilerde Kullanılır?

100 ml ve 200 ml’lik cam şişelerde kullanıma sunulmaktadır. Şurup öksürük baskılamada kullanılmaktadır. Kuru veya balgamlı öksürüğün giderilmesinde etkili olan bir ilaçtır. Doktor kontrolünde ve onun önerdiği şekilde kullanmak gerekmektedir. Şurup sadece öksürük şikayetinin giderilmesi için kullanılmaktadır.

Kişi kendine veya bir başkasına doğru teşhis koyamayacaktır. Bu nedenle bu tip ilaçlar hastanın kendi kararı ile kullanıldığında akciğer hasarına sebebiyet verebilmektedir. Kreval öksürük şurubu doktor kontrolünde ve uygun dozlarda kullanıldığında kişinin hayatını olumsuz yönde bir zarar verdiği görülmemiştir.

kreval öksürük şurubu

Kreval Öksürük Şurubu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Eğer doktorunuz farklı bir kullanım şekli önermediyse tok karnına kullanılması tavsiye edilmektedir. Her yaş grubu için farklı ölçülerde kullanılması gerekmektedir. Kreval şurup, 1 haftadan uzun süren durumlarda kullanılması tavsiye edilmez. Doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

 • Yetişkin bireylerde günde üç kez 2 ölçek ( 10 ml ) olarak kullanılır.
 • 3  –  6 yaşındaki çocuklarda günde üç kez 0,5 ölçek (2,5 ml) verilmelidir.
 • 6 – 12 yaşındaki çocuklarda günde üç kez 1 ölçek ( 5 ml) verilmelidir.
 • 12 yaşından büyük çocuk grubunda ise günde üç kez  1,5 ölçek (7,5 ml ) olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kreval Öksürük Şurubunu Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar?

 • İlacın içerisinde bulunan bileşenlerden birine veya bir kaçına hassasiyetiniz var ise kullanmayı bırakın.
 • Yedi günden uzun süren tedavilerde kullanmayın.
 • Diğer ilaçlar ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez.
 • Hamile veya emziren biriyseniz ya da gebelik planlaması yapıyorsanız doktor kontrolünde ilerlemekte fayda vardır.
 • Gebeliğin ilk üç aylık döneminde kullanılmamalıdır.
 • İlacı kullanılırken balgam sökücü ilaç grubunda yer alanlar ile birlikte kullanılmamaktadır.
 • 25 derecenin altında, oda sıcaklığında saklanması uygun görülmektedir.
 • Son kullanma tarihi geçmiş ilaçları satın almayınız.
 • Ambalajı hasarlı olan şurupların kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Kreval Öksürük Şurubu Kullanımı

Üç yaşın altındaki bebeklerde ve yaşlı bireylerin kullanımı ile ilgili herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Bebeklerde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Yetişkinlerin kullanımı gerekli görüldüğünde doktor kontrolünde olmalıdır.

Hamile olan kadınlarda ilk üç ay kullanılması tavsiye edilmemektedir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra hamile olduğunuzu öğrenirseniz ilacı kullanmayı bırakarak en kısa sürede doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Kreval Öksürük Şurubu

Kreval Öksürük Şurubu Yan Etkileri Nelerdir?

Ciltte döküntü yaşanması bu şurup için ciddi yan etkiler arasında yer almakta olup nadiren görülebilmektedir. Uyku isteğinde artış, bulantı ve ishal gibi rahatsızlıklar hafif yan etkiler arasında yer almaktadır. Bu yan etkilerin dışında herhangi bir ciddi etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu bilgilendirmekte fayda olacaktır.

Kreval Öksürük Şurubu Kullanıcı Yorumları

 • evet tadı güzel olan ancak ne işe yaradığı pek belli olmayan şurup. doktorun verdiği bu şurubu hızımı alamayıp gün içinde 5-6 kere kullanasım hatta kafaya dikesim var zira öksürüğü ne kesiyor ne hafifletiyor. dün gece 2 gibi yatıp sabaha kadar ciğerlerim parçalanırcasına öksürük nöbetine tutulmam sebebiyle saat 8’de ancak uykuya dalabildim, daha doğrusu baygınlık geçirdim. şu an 1 saatlik uykuyla sınava gitmeye hazırlanıyorum. zaten tadıyla hayata küstürmeyen bir ilacın işe yaradığını görsem şaşarım.

 • ben öğretmenim. bugün boğazım kurumaya başladı. çok ilginç, dün hiçbir şey yoktu çünkü. neyse. ders bitti, eve dönerken aile hekimime uğradım. dedim, boğazım kuruyor bugün. öksürüyorsundur da sen, sesin de kısılacak dedi. 3 şişe kreval vardı. öğlenki dozumu aldım. uyumuşum. uyandığımda boğazımda kuruluk yoktu ve tanrı’ya şükür öksürüğüm yumuşamaya başlamış.

Kreval Öksürük Şurubu 2022 Fiyatı Ne Kadar ?

Eczanelerden reçeteli veya reçetesiz temin edebileceğiniz bu şurup Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Şurubu satın alırken sadece eczanelerden satın almaya ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmamasına dikkat ederek satın almaya özen göstermeniz son derecede önemlidir. 2022 güncel fiyatı 21,77 TL’dir.

Bu yazımızı inceleyebilirsiniz: Tarlusal Adet Söktürücü Nedir, Nasıl Kullanılır? Fiyat

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı