Sağlık

Pedifen Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? SGK Karşılıyor Mu?

Bebeklerde ve çocuklarda ağrı kesici, ateş üşürücü etkiye sahip olan pedifen şurup, ibuprofen içermektedir. Çocuk sahibi olan ailelerin mutlaka bu şurup, hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları faydalarına olacaktır.

Pedifen Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? SGK Karşılıyor Mu?

Pedifen Şurup Nedir?

Vücutta ağrıya ve acıya neden olan iltihapların tedavi edilmesine katkı sağlamaktadır. Öte yandan ateş düşürücü özelliğe sahip olan Pedifen şurup, hastalıkların daha kısa sürede tedavi edilmesine fayda sağlamaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde gribal enfeksiyonlar daha fazla artmaktadır. Buna bağlı olarak boğazda yanma, iltihaplanma ve halsizlik gibi nedenler çocukların vücudunda ateşin yükselmesine neden olur. Pedifen şurup, ise kullanıldıktan yaklaşık 15 dakika içinde vücut ısısının düşmesine fayda sağlamaktadır.

Bebeklerde ve ergenlik döneminde çocuklarda yaşanan soğuk algınlığı sık görülmektedir. Bu gibi hastalıkların tedavisinde Pedifen şurup, kullanımı yapılabilir. Ayrıca Pedifen şurup nedir? Sorusunun bir diğer yanıtı vücutta ağrıya ve acıya neden olabilecek her türlü sorun için kullanılan bir ilaçtır. Bebeklerde kulak iltihabı, diş ağrıları, karın ağrısı ve halsizlik gibi hastalıklarda kullanımı yapılır. Pedifen şurup, kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede çocuklar için ilacın faydası daha fazla olacaktır.

Pedifen İçerik

  • Pedifen şurubun etken maddesi ibuprofendir. Her 5 ml da 100 mg içermektedir.
  • 5 ml da 3300 mg şeker,
  • 5 ml da 500 mg gliserin,
  • Sodyum benzoat,
  • Metil hidroksibenzoat,

Pedifen Şurup Ne İşe Yarar?

Pedifen şurup, ağrı kesici, iltihap önleyici, ateş düşürücü özelliktedir. Gün batımı renginde olan bu şurup, oldukça tatlıdır. Bu sayede çocuklar yutmakta zorlanmaz. 6 aylık bebeklerde diş ağrılarını gidermek, soğuk algınlığı sorunlarını hafifletmek ve yükselen vücut ısısını düşürmek için kullanımı yapılmaktadır. Kullanımı ise çocukların yaşlarına göre değişir. Bu nedenle mutlaka doktorun tavsiye ettiği dozda kullanılması gerekmektedir.

Pedifen Şurup Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Bebeklerin veya çocukların bu şurubun etken maddesine karşı alerjisi varsa kullanımı yapılmamalıdır.
  • Ateş düşürücü özelliğinin yanında ağrı kesici özelliği de mevcuttur. Yani her iki amaç için de kullanıma uygun bir şuruptur.
  • Eğer çocuğunuz için farklı bir ilaç kullanımı yapıyorsanız aynı anda her ikisini kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Doktorunuza bu konuyu danışmanız önemlidir.
  • Çocuklarınızda çeşitli kronik rahatsızlıklar varsa mutlaka doktorunuza söylemelisiniz.
  • Mide hastalıkları veya mide kanaması gibi durumlardan geçen çocuklarda bilinçsizce kullanımı çeşitli yan etkilere neden olabilir.
  • İlacı kullanırken doz aşımı yapmamaya özen göstermeniz gerekir.
  • Zamanında kullanımı yapıldığında etkisi daha fazla artar.
  • Eğer çocuktaki ateş çok yüksek ise ve sürekli olarak kendini tekrarlıyor ise farklı bir ateş düşürücü ile dönüşümlü olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Elbette bunun için de mutlaka doktor onayı olması gerekir.
  • Aspirin ile beraber kullanılması önerilmez. Aspirin veya aspirin muadili bir ilaç kullanımı yapılıyor ise her iki ilacı da yarımşar saat ara ile almanız gerekir.

Pedifen Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? SGK Karşılıyor Mu?

Pedifen Şurup Kullanımı

Pedifen şurup kullanımı için ilk etapta doktor tavsiyesi olması şarttır. Pedifen kullanımı ise;

  • 2 yaş aralığındaki çocuklar için 50 mg günde 4 defa kullanımı yapılmalıdır.
  • 3 ila 7 yaş aralığında olan çocuklarda 100 mg günlük 3 veya 4 kez kullanımı yapılabilir.
  • 8 ila 12 yaş aralığındaki çocuklar için 200 mg günde 4 kez kullanılır.

Yetişkinlerde Pedifen kullanımı

Doktor tavsiyesine uyum göstererek kullanılması tavsiye edilmektedir. Yetişkinlerde Pedifen kullanımı günlük 1200 ila 1800 mg  aralığındadır. Bu durum bazı yetişkinlerde 600 ila 1200 doz olarak değişebiliyor.

Hamilelikte Pedifen kullanımı

Hamilelik döneminde Pedifen kullanmadan önce doktora danışmanız gerekir.

Emzirme döneminde Pedifen kullanımı

Anne sütünden bebeğe geçeceğinden dolayı mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Pedifen Şurup Yan Etkileri

Pedifen şurup, yan etki olarak nerede ise hiçbir yan etkiye sahip değildir. Ama içerdiği maddelere alerjisi olan kişiler için yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda ise hemen şurubun kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Pedifen şurup yan etkileri ise;

  • Karın bölgesinde ağrı,
  • Mide ağrısı,
  • Nefes almada güçlük,
  • Kurdeşen dökme ve cilt üzerinde kızarıklık,
  • Dilde ve dudaklarda şişlik,
  • Boğazda şişlik,

Pedifen şurubun ciddi yan etkileri

  • İshal,
  • Baş dönmesi,
  • Gaz sorunları,
  • Ciltte kaşıntı.

Pedifen Şurubu SGK Karşılıyor Mu? Fiyatı

Pedifen şurubu SGK karşılamaktadır. Pedifen şurup fiyatı ise 12.13 tl’dir.

Pedifen Şurup Hakkında Merak Edilen Sorular

Pedifen şurup reçetesiz alınır mı?

Evet eczanelerden reçetesiz alabilirsiniz.

Pedifen şurup muadili nedir?

Pedifen şurup muadili calpol şurup, parol şurup olarak söylememiz mümkündür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı