Güzellik

Saç Tipine Göre Doğal Saç Maskeleri

Kadın veya erkek herkesin saç derisi bir başkasına göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden saç bakım maskesi uygulamadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Aşağıda sizler için bu kuralları sıraladık.

  • Saçınıza uygulayacağınız maskeyi seçerken mutlaka saç tipinize uygun olanları tercih etmelisiniz. Yağlı, kuru, karma, ince telli ve kalın telli saçlar için farklı saç tipleri vardır..
  • Yıpranmış saçlarınız için maske denemesi yaparken alerji riskini her zaman göz önünde bulundurarak, ilk önce minik denemeler yaparak kızarıklık veya tahriş olacak mı diye gözlemlemelisiniz.
  • Maskeyi uyguladıktan sonra saçlarınızı dinlendirmeniz gerekmektedir. Fön, maşa gibi yıpratıcı işlemleri hemen ardından yapmamalısınız.
  • Saç bakım maskesini temiz saça uygulamanız çok önemlidir.
  • Daha iyi sonuç için sürekli bir şekilde örneğin iki haftada bir maskenin uygulanması gereklidir.
  • Elinizden geldiğince organik ve katkısız malzemeler ile bakım maskelerinin daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Saç tipine göre doğal saç maskeleri yazımızdan yararlanarak daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

DOĞAL SAÇ BAKIM MASKESİ ÖNERİLERİ

Saç Tipine Göre Doğal Saç Maskeleri

1. İnce ve Seyrek Saçlar İçin

İnce telli ve seyrek saçlar yapısı itibari ile hacimsiz ve cansız görünebilir. Evde hazırlayacağınız malzemelerden protein açısından zengin doğal saç bakım maskeleri ile saçlarınızın daha dolgun ve güçlü görünmesini sağlayabilirsin. Yumurtada bulunan protein saçlarınızı beslemektedir, muz ve bal yumurta ile birleştiğinde ise doğal nemlendirici özelliğinin artmasını sağlayacaktır.

Saçlarınız için etkili olacak İki farklı maskeden bahsedeceğim;

1- Muz ve Bal Maskesi

Malzemeler:

🔆1 olgun muz
🔆Yarım yemek kaşığı bal

Tarif:

Yumuşak ve kremsi bir görünüm elde edene kadar muzu bir kasede iyice ezin. Daha sonra balı muz püresine ilave edin ardından karıştırın.

Uygulama Şekli:

Saçınızı şampuan ile yıkayın ve kurumasını bekleyin. Saçınızı azar azar ayırın ve saç boyama fırçası kullanarak saç diplerinden başlayıp tüm saçınıza uygulayın. İşlem tamamlandıktan sonra saçınızı toplayıp bone veya havlu yardımıyla kapatın. 20-30 dakika bekletip ılık su ve şampuan ile güzelce yıkayın.

Bu maske saçınızı nemlendirerek, parlak ve yumuşak bir görüntüye kavuşturur. Saç köklerini besleyerek saçınızın esnekliğini korur, saç kırıklarını azaltır ve güçlendirir.

2- Yumurta, Muz, Bal, Zeytinyağı Maskesi

Malzemeler:

🔆2 yumurta sarısı,
🔆2 olgun muz,
🔆2-3 yemek kaşığı bal,
🔆2 yemek kaşığı zeytinyağı

Tarif:

Tüm malzemeleri tamamen püre haline gelinceye kadar güzelce karıştır.

Uygulama Şekli:

Karışımı saçlarınıza saç boyama fırçası yardımıyla iyice sürerek yedirin. Saçınızı bone veya havlu yardımıyla kapatın.  20-30 dakika bekletip şampuan ve soğuk su ile durulayın. Hızlı sonuç veren bu saç maskesini her duştan önce uygulaması tavsiye edilmektedir.

2. Kuru Saçlar İçin

Canlılığını ve nemini kaybetmiş saçlara sahipseniz ve ”ne vazgeçilmez olan zeytinyağı geleneğinden vazgeçerim, ne de avokado gibi yükselen trendlerden mahrum kalırım” düşüncesindeyseniz eğer birazdan okuyacağınız maske tam size göre. Bu maske tarifini hem avokadonun içerisinde bulunan yağ dokusu hem de zeytinyağı sayesinde ince telli ve kuru saçlara sahip olan kişilerin mutlaka denemesi gereken bir maskedir.

Avokado, Zeytinyağı, Bal Maskesi

Malzemeler:

🔆1 adet avokado
🔆2 yemek kaşığı zetinyağı
🔆1 yemek kaşığı bal

Tarif:

Bir adet avokadoyu iyice ezerek püre haline getirin daha sonra içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı ilave edin. Karışımınız püre kıvamına gelene kadar karıştırın.

Uygulama Şekli:

Karışımı saçlarınıza saç boyama fırçası yardımıyla iyice sürerek yedirin. Saçınızı bone veya havlu yardımıyla kapatın. Maskeyi saçınızda 1 saat beklettikten sonra şampuan yardımıyla güzelce yıkayın.

3. Yağlı Saçlar İçin

Yağlı saçlara sahip olan kişilerin en çok şikayet ettiği şey saçlarının hacimsiz ve güçsüz görüntüsüdür. Genellikle bu tip saçlar hemen yağlanarak parlayarak, yapışıp ve kötü görünürler. Bu görüntüden kurtulmanız için aşağıda bahsedeceğim maskeyi uygulamanızı öneririm.

1- Elma Sirkesi, Kekik Suyu, Tuz Maskesi

Malzemeler:

🔆1 çay bardağı elma sirkesi,
🔆1 çorba kaşığı kekik suyu,
🔆1,5 su bardağı su,
🔆1 çay kaşığı tuz

Tarif
Tüm malzemeleri rahat bir şekilde karıştırabileceğiniz kabın içerisine alın güzelce karıştırın. Malzemelerin iyice karıştığından emin olduktan sonra uygulama aşamasına geçebilirsiniz.

Uygulama Şekli:

Karışımı masaj yardımıyla saç diplerinize iyice yedirin daha sonra havlu veya saç bonesi kullanarak saçlarınızı sarıp 2 saat bekletin. 2 saatin ardından saçlarınızı uygun şampuan ile yıkayın.

2- Aspirin Maskesi

Malzemeler:

🔆2-3 adet aspirin
🔆Şampuan

Tarif:

Bir kabın içerisinde aspirinleri iyice ezin daha  sonra şampuan ile güzelce karıştırın.

Uygulama Şekli

Hazırladığınız maskeyi saçınıza güzelce uyguladıktan sonra saçınızda 5 dakika beklettikten sonra güzelce durulayın. Bu maske sayede saçınızın eskisi kadar yağlanmadığını göreceksiniz. İnce telli, kuru ve hasar görmüş saçlarda kullanmaması önerilmektedir.

4. Kepekli Saçlar İçin

Saçında kepek problemi olan kişilerde genellikle saç derilerinin kuruyup kaşındığı ve ölü saç derilerinin pul pul olup döküldüğü görülmektedir. Kepek sorununu kontrol altına almak için saç derinizi nemlendirecek maskeler uygulamayı tercih etmelisiniz.

Zencefil Maskesi

İltihap önleyici ve canlandırıcı özellikleri bulunan taze zencefil ile saç derinizi nemlendirerek kepeği önlemeniz için kullanabileceğiniz bir malzemedir.

Malzemeler:

🔆 Yarım taze zencefil
🔆1 buçuk çay bardağı su
🔆1 yemek kaşığı limon suyu
🔆1 yemek kaşığı zeytinyağı

Tarif:

1 buçuk çay bardağı suyu bir kabın içine boşatın ardından taze zencefili rendeleyin. Bu karışımı suyun yarısı buharlaşana kadar kısık ateşte kaynatın. Daha sonra oluşan karışımın içine limon suyunu ve zeytin yağını da ilave edin. Malzemeleri iyice karıştırdıysanız maskeniz saçınıza uygulamaya hazır hale gelmiştir.

Uygulama Şekli

Karışımı saç derinize iyice yedirin daha sonra karışımın saçta kurumasını bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra 15 20 dakika sonra saçlarınızı şampuan ile güzelce yıkayın. Bu karışım sayesinde saç derisindeki hücre kaybını engelleyerek kepeklerden kurtulabilirsiniz.

Limon Suyu Maskesi

Limon suyunda bulunan yüksek miktarda asit cildi temizler, kepek ve mantar oluşumunu engellemede oldukça etkilidir.

Malzemeler:

🔆Yarım limon
🔆Yarım çay bardağı yoğurt

Tarif:

Yarım limonun suyunu iyice sıkarak yarım çay bardağı yoğurt ile karıştırın. Malzemelerin güzelce karıştığından emin olduktan sonra uygulama aşamasına geçebilirsiniz.

Uygulama Şekli:

Saç derinize ve saçlarınıza maskeyi saç boyama fırçası yardımıyla güzelce uygulayın. Daha sonra bone veya havlu yardımıyla saçınızı sarın ve 20 dakika bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayıp iyice temizleyin. Daha iyi sonuçlar elde etmeniz için haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Dökülen Saçlar İçin

1- Lavanta Çiçeği Maskesi

Sirke gibi malzemelerin kokusundan rahatsız olduğunuzu düşünüyorsanız şimdi sizler için paylaşacağım maske tam size göre. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da önerdiği lavanta çiçeği saç maskesine bir göz atalım.

Malzemeler:

🔆Yarım litre su
🔆Kuru lavanta

Tarif:

Derin bir kabın içerisine yarım litre suyu dökün ardından iki yemek kaşığı lavanta bitkisi ekleyerek kısık ateşte 10 dakika  kaynatın. Ardından suyu süzerek, lavanta suyunu saçımıza uygulamaya hazır hale getiriyoruz.

Uygulama Şekli

Lavanta suyunu saçımıza sürüp iyice yedirdiğimizden emin olduktan sonra saçımızı bone veya havlu yardımıyla sarıp en az yarım saat bekletip yıkayabilirsiniz. Ancak bu maske sadece lavanta ve su ile yapıldığı için hemen yıkamayı gerektirmiyor.

2- Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

Mevsim geçişlerinde dökülen saçlar genellikle vitamin ya da kan eksikliğinden olabilir. Saf zeytinyağı ile yapacağınız bu bakım tamamen doğaldır.

Malzemeler:

🔆2 yumurta beyazı
🔆2 yemek kaşığı zeytinyağı

Tarif:

Bir kabın içinde yumurta beyazını ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını güzelce çırpın. Daha sonra malzemelerin güzelce karıştığından emin olduktan sonra uygulama aşamasına geçebilirsiniz.

Uygulama Şekli

Karışımı saç derinize masaj yaparak güzelce yedirin. Saç derinizi tamamen kapladığından sonra karışımı 20 dakika bekletin. Daha sonra  soğuk su ile saçınızı iyice yıkayın. Haftada 1 veya 2 defa bu maskeyi uygulamak saçınıza iyi gelecektir.

❗ Alerji riskine karşı önerdiğimiz bu maskeleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Saç Tipine Göre Doğal Saç Maskeleri başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Kirpik Uzatan Mucizevi Yağ Karışımı [DENENMİŞ ] adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı