Moda

Tarlusal Adet Söktürücü Nedir, Nasıl Kullanılır? Fiyat

Tarlusal Adet Söktürücü kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmakta ve tercih edilmektededir.

Tarlusal adet söktürücü ilaç adınlar tarafından oldukça merak edilen bir ilaçtır ve içerisinde barındırdığı hormonlar sayesinde kişinin adet olmasını sağlar. Bu yazımızda bu ilaç hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tarlusal Adet Söktürücü Nedir?

Adet düzensizliği yaşayan kadınların hekim kontrolünde kullandığı etkili hormonsal bir ilaçtır. İçerisinde Östrojen ve progesteron hormonları barındırması nedeniyle dikkatli ve özenli kullanılmasında fayda vardır. Hemen hemen her kadın ortalama 21 ila 35 gün aralıklarla adet olmaktadır. Belirtilen aralığın altında veya üzerinde olması durumunda kişinin adet döngüsünün düzensiz olduğu söylenir ve tedavi yöntemi belirlenir.

Adet söktürücü etkisi ile bilinen tarlusal farklı kadın hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Paket içeriği 12 adet küçük beyaz tabletten oluşmaktadır. Kadınların adet döngülerinin aşırı kanamalı veya düzensiz olması halinde kullanılmasına başvurulan bir ilaçtır. İlacı kullanmaya başladıktan sonra etkisini birkaç gün içerisinde göstererek adet kanaması başlar.

Tarlusal Nasıl Kullanılır?

Kadın doğum uzmanınızın önereceği şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir. Kişi kendi kararı ile doz miktarını belirlememelidir. İstenmeyen bir durum ile karşılaşmamak için doktorunuzun önerdiği dozda kullanım sağlanmalıdır.

Tarlusal adet söktürücü tablet nasıl kullanılır; 12 adet tabletten oluşan tarlusal, beş gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa kullanılarak adet olunması beklenir. Yaklaşık bir hafta içerisine kanama gerçekleşerek adet olunur. Yemeklerden önce veya sonra kullanılabileceği belirtilen ilaç ağız yolu ile kullanılır. Reçete edilen dozdan daha fazla kullanım söz konusu ise en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Doktor kararı ile kullanılması gereken bir ilaçtır.

Tarlusal Adet Söktürücü İlacı Kimler Kullanabilir?

Çocuklar ve yaşlıların kullanımına uygun olmayan adet söktürücü ilaçlar gebe kalmış kadınlara da tavsiye edilmemektedir. İlacı kullanmaya başladığınızda gebe olduğunuza dair bilgi sahibi değilseniz ilacı kullanmayı bırakın ve derhal kadın doğum uzmanı doktorunuz ile iletişime geçin. Yapılan çalışmalarda içeriğinde barındırdığı maddeler sebebiyle anne karnında yer alan bebeklere zararı olabileceği söylenmektedir.

Emziren annelerin kullanımına uygun değildir. Eğer kullanmaya mecbursanız bebeğinizi beslemek için farklı bir yöntem kullanmanız gerekebilir. Adet söktürücü ilaç kullanırken, doğum kontrol haplarının kullanılması tavsiye edilmemektedir. Sayılan nedenlerden herhangi biri ile ilgili bir şüpheniz varsa lütfen doktorunuza danışarak ilerleyiniz.

Tarlusal Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Pıhtılaşma
 • Beyin damarlarını olumsuz etkiler
 • Görme bozuklukları
 • Menopoz döneminde kullanılması durumunda meme kanseri ve kalp hastalığı oluşabilmektedir.
 • Rahim kanseri riski
 • Ani bayılma
 • Nefes almakta zorluk

Yukarıda sayılan faktörler bu tip ilaçlar için ciddi risklerdir. Bu risklerden herhangi birini yaşamanız halinde lütfen doktorunuz ile iletişime geçin. Böyle bir ilaç kullanmaya hekim kontrolünde gerekli testler yapıldığına karar vermek gerekir.

Tarlusal Adet Söktürücü

Tarlusal Adet Söktürücü İlaç Gebeliği Etkiler Mi?

Bu tip ilaçlar istenmeyen gebelikleri önlemek için kullanılmamaktadır. İlacı kullanırken gebe kalmanız durumunda mutlaka kadın doğum uzmanınız ile görüşmeniz gerekmektedir. Gebe kalınması halinde kullanıma devam edilen durumlarda annenin ve bebeğin sağlığına zarar verebilir ve geri dönüşü olmayan durumlara sebebiyet verebilirsiniz.

Tarlusal adet söktürücü ilaçlar gebeliklerin sonlandırılması için kullanılmamalıdır. Halk arasında kullanılabileceğine dair söylentilere kulak asılmamalıdır. Eğer gebeliği sonlandırmak gibi bir düşünceniz var ise bunun yöntemi tarlusal adet söktürücü değildir, doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Tarlusal İlacı Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

İlaç kullanırken sigara kullanılması tavsiye edilmemektedir. Aksi takdirde kanda pıhtılaşma oluşarak ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Sağlığınız için bu uyarıyı ciddiye almanızda yarar vardır.

Tarlusal kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

 • İlaca karşı alerjiniz varsa kullanmayı bırakın.
 • İlacı kullanırken beklenmeyen  bir kanama görüldüğünde bu kanama doktorunuz tarafından araştırılmalıdır.
 • Tedavi olduğunuz süre boyunca gebe kalmamaya çalışmanız gerekmektedir.
 • Emziren anneler için uygun değildir. Aksi halde içeriğindeki bileşenler anne sütü ile bebeğinize geçmektedir.

Tarlusal Tablet Ne İçin Kullanılır ?

 • Aşırı östrojen hormonu salgılanmasından kaynaklı fazla ve düzensiz adet kanamalarının düzenlemesine,
 • Çikolata kistini tedavisinde
 • Adet göremeyen kadınların tedavisinde,
 • Rahim içi tümörlerin tedavisinde,
 • Menopoz sonrası süreçte kullanılmaktadır.
 • Özetle tarlusal sadece adet düzenliği yaşayan kadınlar için değil diğer kadın hastalıkları tedavisinde de kullanılmaktadır.

Tarlusal Kullandıktan Sonra Adet Döngüsü Düzelir Mi?

Adet söktürücü ilaç olarak bilinen tarlusal adet söktürücü farklı kadın hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. İlacı kullanmaya başladıktan sonra etkisini yaklaşık 10 gün içerisinde göstererek adet kanaması başlar. Kuralına uygun olarak kullanıldığında adet döngüsünün düzene girmesi beklenir.

Tarlusal Adet Söktürücü Kilo Aldırır Mı ?

Her ilaçta olduğu gibi bu tip ilaçlarında yan etkileri mevcuttur. Aşağıda açıklanan yan etkilerden bazılarını yaşamanız durumunda ilaç kullanımını durdurarak doktorunuz ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Yaygın olarak görülen yan etkiler şöyledir; Hırıltı, nefes almakta güçlük, bayılma hissi, şişlik veya şiddetli kaşınma durumu yaşarsanız ilaca alerjiniz olduğu düşünülerek kullanılmaması önerilir. Eğer böyle bir durum yaşarsanız mutlaka takibinizi yapan doktorunuz ile görüşmelisiniz. Kilo alımına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Tarlusal Kullanıcı Yorumları

Genellikle kullanan kadınlar tarafından beğenilen bu ilaç için internet ortamında yapılan yorumlar şöyledir.

 • 2 hafta reglimin gecikmesi sonucu kullandığım ve sonucunda resmen beni depresyona sürükleyen ilaç. hormonlar nasıl bu kadar etki edebiliyor şaşırıyorum ama 2 gündür neredeyse her dakika ortada bir şey yokken ağlıyorum, sinirliyim, gerginim. ilaç bittikten 1, 2 gün sonra regl oldum evet ama hayatı bana zindan etti resmen. kısacası kahrolası bir ilaç.

 • Doktor arkadaşımın tavsiyesiyle günde 2 kere ve 5 gün boyunca kullandığım ilaç. Doktor arkadaşım kutuda 6 günlük ilaç olduğu halde 5. gün ilacı kesmemi önerdi. ilacı kestikten sonra 10 gün içinde reglin başlaması gerek, eğer başlamazsa doktora gidip hormon testi yaptır mutlaka demişti. ilacı kestikten sonra 4. günün şafağında geldi beklenmekte olan.

Tarlusal Adet Söktürücü 2022 Yılı Fiyatı Nedir?

Doktora danışılmadan kullanılması tavsiye edilmeyen bu tip ilaçlar, 25 Nisan 2022 tarihinden itibaren 21,14 TL’ ye reçete ile sadece eczanelerde satılmaktadır.

Bu yazımızı inceleyebilirsiniz: Gano Sabun Nasıl Kullanılır, Gano Sabun Faydaları Nelerdir?

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı