Sağlık

Solgar Ester-C Nedir ve Faydaları Nelerdir ?

Solgar Nedir ?

Solgar dünya çapında yüksek kaliteli, etkili ve yenilikçi gıda takviyeleri ile tanınmaktadır. Solgar, ürünlerinin kaliteli ve etkili olmasını, yaptıkları araştırmalar ve geliştirmeler ile elde etmektedirler. Solgar Besin Araştırma Merkezi 1978 yılında bunun için kurulmuştur. Geliştirilen bütün ürünler, uzmanlarca son teknoloji makineler tercih edilerek hazırlanmaktadırlar. Ayrıca Solgar 1993 yılında vejetaryen kapsül üretimi yapan ilk firmadır.

Türkiye’de Solgar

Sağlıklı bir yaşam sürmek için her geçen gün gıda takviyesi ürünlerine çok fazla talep gelmektedir. Hal böyle olunca Solgar firması da 1998 yılında Tükiye’ye gelmiştir. Ülkemize ilk giren gıda takviye firmalarından biri olan Solgar’ın 150’den fazla ürünü bulunmaktadır. Solgar ürünlerine eczanelerden ulaşmanız mümkündür. Ayrıca günümüzde en çok tercih edilen gıda takviyesi markalarından biridir.

İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgınından korunmak için ve havaların soğumasıyla soğuk algınlıklarının artmasından dolayı insanlar vitamin takviyesi almayı tercih ederler. Solgar firmasının ürünü olan Ester-C birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu yazımızda Ester-C hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Solgar Gıda Takviyelerinin İçeriği

 • Solgar firmasının ürünleri araştırmaya dayalı en iyi hammaddeleri içermektedir.
 • Solgar firması vejetaryenlere uygun, glüten, buğday ve süt ürünlerini bulundurmayan birçok ürün üretmektedir.
 • Solgar firmasının ürünleri üretilirken sentetik renklendirici, koku düzeltici, tatlandırıcı ve koruyucu maddeleri kesinlikle içinde bulundurmamaktadır.
 • Solgar firmasının gıda takviyelerinin içeriği besinlerin genetiği ile oynanmamış ürünlerdir.
 • Solgar firması ürünlerinde şeker, tuz ve dolgu maddelerine yer vermemektedir.
 • Solgar firmasının kullanıma sunduğu gıda takviyelerini kullanmaya başlamadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmanız ve doktorunuzun tavsiyesine uygun bir şekilde kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Ester-C Nedir ?

Özellikle havaların soğumasıyla birlikte, bağışıklık sistemini desteklemek ve hastalıklardan korunmak isteyenler için patentli bir C Vitamini formu olan Ester-C son zamanlarda karşımıza sık sık çıkmaktadır.

Solgar Ester-C Nedir ve Faydaları Nelerdir ?

Ester-C kalsiyum L-askorbat formundadır ve standart C vitamininin asidik olmayan bir ürünüdür. Standart C vitamini gibi asit formunda olmadığı için mide de herhangi bir sorun yaratmaz. İçeriğinde asit bulunan ürünlere karşı hassas olan kişilerin güvenle tercih edebileceği bir C vitamini takviyesidir.

Ester-C diğer C vitamini takviyelerine göre hem suda hem yağda çözünme özelliğine sahip olduğu için daha iyi emilime sahiptir.

Ester-C diğer C vitamini takviyelerine kıyasla vücutta daha uzun süre kaldığından dolayı etkisi standart C vitamini takviyesine göre daha uzun sürelidir. Ayrıca bağışıklık sistemini gün boyunca desteklemeye yardımcı olur.

Ester-C bir gıda takviyesidir. Herhangi bir hastalığın teşhis, tedavi ya da önlenmesinde kullanılmamaktadır.

Ester-C’nin İçeriği

Solgar Ester-C gıda takviye ürününün içeriğinde bulunan ve ürün etkinliğini yükselten C vitamini metabolitleri, turunçgiller, rutin, aserola ve kuşburnu tozu ile güçlendirilmiş içeriği sayesinde, C vitamininin hücreler arası geçişi kolaylaşarak, bağışıklık sistemi güçlendirme gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Solgar Ester-C bütün bu avantajları ile özellikle kış mevsiminde çoğu kişinin vazgeçemediği gıda takviyesidir. Ester-C, Solgar firmasının en çok tercih edilen ürünleri arasında yer almaktadır.

Ester-C Dozaj ve Boyları:

 • Ester-C 500 mg 50 kapsül
 • Ester-C 1000 mg 30 tablet

Ester-C’nin Olası Yan Etkileri

Vücudu hassas kişilerde C vitamini bulantı, kusma, mide ekşimesi, mide krampları, baş ağrısı gibi yan etkileri görülebilir. Bu yan etkilerinin nedeni , alınan C vitamini dozajının yüksek olmasıyla ilgili olabilir. Günlük 2000 mg’dan daha yüksek dozajda olan ürünün kullanılması tavsiye edilmemektedir.

 • Aşırı dozda kullanımı böbrek taşı ve şiddetli ishal dahil bir çok yan etkinin görülmesine neden olabilir. Böbrek taşı olan insanlarda günde en az 1000 mg kullanımı önerilmektedir. Yüksek kullanılması böbrek taşının tekrarlanmasına neden olabilir.
 • Bir sağlık uzmanının gözetiminde olmadan anjiyoplasti öncesi ve sonrasında C vitamini veya diğer vitaminlerin kullanılması tehlikelidir.

Ester-C’nin Hamileler ve Emziren Annelerin Kullanımı

Hamilelik döneminde olan hanımların kendi doktorunun veya uzman bir doktorun gözetiminde kullanmaları gerekmektedir. Aynı şekilde emzirme dönemlerinde olan hanımların da doktor gözetiminde kullanması önerilir.

Ester-C’ nin Faydaları Nelerdir ?

Ester-C, standart C vitamininden dört kat daha hızlı bir şekilde dokulara girerek vücut dokularında daha uzun süre kalmaktadır. Ayrıca, yalnızca 1/3’ü idrar ile vücuttan atılmaktadır.

Ester-C;

🌞Bağışıklık sistemini güçlendirir.
🌞Sigaranın olumsuz etkilerini azaltır.
🌞Cildi korur, cilt gerginliğini ve parlaklığını destekler.
🌞Ester-c vitamini beyaz kan hücrelerini normal C vitamininden 4 kat daha fazla arttırır.
🌞Hdl-kolesterolü artırır.
🌞Ldl-kolesterolün damarsal zararlarını engeller.
🌞Damarın iç yüzeyini korur.
🌞Damar duvarının esnekliğini korur ve antioksidan yararları nedeniyle uzun yaşamı destekler.

Ester-C’ nin Fiyatı

 • Solgar Ester-C 500 mg 50 kapsül 79.90 TL
 • Solgar Ester-C 1000 mg 30 tablet 81.90 TL

Sıkça Sorulan Sorular

 • Birden fazla besin takviyesi birlikte kullanılabilir mi ?

Kronik bir hastalığınız veya sürekli kullanmak zorunda olduğunuz bir ilaç yoksa besin takviyelerinin birkaçını kullanabilirsiniz. Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz bir ilacınız varsa doktorunuza veya bir sağlık uzmanına danışarak takviye programınızı ayarlamanız daha doğru olacaktır.

 • Yurt dışında gördüğüm Solgar ürününü sitede neden göremiyorum ?

Solgar vitamin Türkiye distribitör ve her distribitör ürün ürün ölçeğinde farklı ürünler bulunabilmektedir. Yurt dışında yer alan bütün ürünlerin ülkemize getirilebilmesi için gerekli bakanlığa yapılan satış izin başvurularının tamamlanması gerekmektedir. Bu yüzden ülkemizde satış izni olmayan bir ürünün ülkemize getirilmesi mümkün değildir.

 • Solgar ürünlerini nereden temin edebilirim ?

Solgar Vitamin Türkiye ürünlerinin satışı eczanelerde yapılmaktadır. Firma kanalından satışı bulunmamaktadır. İnternet sitelerinden satın alınması önerilmemektedir.

 • Ürünlerin son kullanma tarihini nerede yazıyor ?

Ocak 2015 tarihinden itibaren ürünlerin Tavsiye Edilen Tüketim Tarihleri jelatin üzerinde yer alan etikette bulunmaktadır.

 • Kapsülleri açarak veya  tabletleri kırarak kullanabilir miyim ?

Evet, kapsülleri veya tabletleri yutmakta zorlanıyorsanız eğer kapsülleri açarak ve tabletleri kırarak kullanabilirsiniz.

 • Besin takviyelerini nasıl saklamalıyım ?

Ester-C besin takviyeleri ağızları sıkıca kapatılarak serin bir alanda saklanmalıdır.

 • Ester-C SGK tarafından karşılanıyor mu ?

Hayır, maalesef Ester-C gıda takviyesi SGK tarafından karşılanmamaktadır.

 • Ester-C’nin yan etkileri nelerdir ?

Ester-C’nin normal doz kullanımında yeni teknolojik gelişmeler olmadan önce tek yan etkisi ishal ve gastrointestinal rahatsızlığına yol açmasıydı ancak şuan bu yan etkileri ortadan kaldırılmıştır.

 • Ester’C çocukların kullanımına uygun mudur ?

18 yaşından küçük olan çocukların Ester-C’yi uzman bir doktorun gözetiminde kullanmaları önerilir.

 • Ester-C diyabet hastalarının kullanımına uygun mudur ?

Diyabet hastalarının Ester-C’yi uzman bir doktorun gözetiminde kullanılması önerilmektedir.

Kullanıcı Yorumları

 • Doktorum Solgar ve bir diğer markayı daha önerdi. Hem C hem de B12’sinden kullanmamı söylemesiyle başladım. Hapın boyutları normal, rahat yutuluyor, tatsız. Sabah kahvaltıdan sonra bir adet kullanıyorum. Günlük yaşantımda ve vücudumda şu ana kadar gördüğüm değişim sadece uyku düzenim de oldu. Daha önce saat 10.30-11.00 gibi uyuyup sabah 6 gibi kalkarken , şimdi 12.30-01.00 de uyuyup sabahta eskisi gibi sabah 6 da aynı dinçlikte uyanıyorum. Ester-C den son derece memnun kaldım, fiyatı da gayet makul, günlük 1 liraya falan denk geliyor, günlük hayatta nelere o parayı harcamıyoruz ki.

 

 • Solgarı güvenilir bir marka olduğu için Ester-C’yi tercih ettim.. düzenli kullanıldığında vücut direncini arttırıyor. Günde iki kez kullanıyorum.. epey faydalı..

 

 • Kullanmaya başlayalı 2 hafta oldu her gün kullanmama rağmen pek bir etkisini göremedim kişiden kişiye değişim gösterdiğini düşünüyorum çünkü bana bir artısı olmadı.

 

Solgar Ester-C Nedir ve Faydaları Nelerdir ? başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Tretin Cilt Kremi Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Tretin Krem SGK Karşılıyor mu ? Kullanıcı Yorumları adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı