Sağlık

Aferin Sinüs Ne İşe Yarar ? A-ferin Sinüs SGK Karşılıyor mu ? Fiyat

Etken maddesi Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür ve Triprolidin hidroklorür olan A-ferin Sinüs tablet burunda bulunan kan damarlarının genişlemesi nedeniyle oluşan burun tıkanıklığının giderilmesi için kan damarlarını büzerek daraltır.

A-ferin Sinüs Nedir ?

A-ferin sinüs kırmızı mavi kutu içerisinde 20 adet tablet içeren blisterler halinde piyasaya sunulmuş bir ilaçtır.

Aferin Sinüs Ne İşe Yarar ? A-ferin Sinüs SGK Karşılıyor mu ? Fiyat

A-ferin Sinüs İçerik

Etkin madde: Her film kaplı tablet 500 mg parasetamol, 30 mg psödoefedrin hidroklorür, 1,25 mg triprolidin hidroklorür içerir.

Yardımcı maddeler:
🔆 Prejelatinize nişasta,
🔆 Povidon,
🔆 Krospovidon,
🔆 Stearik asit,
🔆 Magnezyum stearat,
🔆 Mikrokristalin selüloz,
🔆 Hidroksipropilmetil selüloz,
🔆 Titanyum dioksit,
🔆 Kinolin sarısı alüminyum lak,
🔆 İndigo karmin

A-ferin Sinüs Ne İşe Yarar ?

A-ferin sinüs, üst solunum yollarını açarak etki gösteren bir ilaçtır.
✅ Alerjik nezle,
✅ Alerjik olmayan sürekli nezle,
✅ Soğuk algınlığı
✅ Grip gibi durumların belirtilerinin giderilmesinde kullanılır.

A-ferin Sinüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

📌 A-ferin Sinüs’ün etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

📌 Virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, siroz veya alkol bağımlılığınız varsa eğer bu ilacı  kullanmanız önerilmemektedir.

📌 Aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizde varsa bu ilacı kullanmayınız;
📍 Karaciğer ya da böbreklerinizde ciddi problemler varsa
📍 Kronik bronşit, amfizem gibi solunum sisteminde herhangi bir rahatsızlık,
📍 Yüksek kan basıncı ya da kalple ilgili bir rahatsızlığınız varsa,
📍 Tiroid beziniz düzensiz çalışıyorsa,
📍 Diyabet, nöbet,
📍 Göz tansiyonu,
📍 İdrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.

📌 Son 14 gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmanız sakıncalıdır. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan iyice temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikelere maruz kalabilirsiniz.

📌 Tedaviniz sırasında doktora danışmadan gribe, soğuk algınlığına ya da ağrıya karşı farklı bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket ya da prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığını kontrol ediniz.

📌 Düzenli kullanmanıza rağmen ateşiniz 3 gün içerisinde iyileşmedi ise ya da  diğer şikayetleriniz 10 gün içerisinde düzelmezse veya farklı enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa ilacın kullanımını bırakıp, doktorunuza başvurunuz.

📌 12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez.

📌 Kullanımı uyuklamaya neden olabileceğinden dolayı araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkat ediniz.

📌 Tedaviniz boyunca alkol tüketmeyiniz. Alkolle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.

A-ferin Sinüs Kullanımı

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
12 yaş ve üzerindeki çocuklar ve erişkinler: 6 saat arayla 1 tablet önerilir. 24 saatte 4 tablet aşılmamalıdır.

Uygulama yolu ve metodu:
A-ferin Sinüs sadece ağızdan kullanım içindir. Tabletler bir miktar su ile yutulmalıdır.

Çocuklarda A-ferin Sinüs Kullanımı

A-ferin Sinüs 12 yaş ve üzeri çocukların kullanımına uygundur.

Hamilelik Döneminde A-ferin Sinüs Kullanımı

Hamile hanımlar A-ferin Sinüs kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde A-ferin Sinüs Kullanımı

Emziren hanımlar A-ferin Sinüs kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

A-ferin Sinüs Yan Etkileri

🔴 El, ayak, yüz ve dudakların şişmesi ya da özellikle boğazda nefes darlığına yol açacak
şekilde şişmesi (anafilaktik şok)
🔴 Alerjik belirtiler
🔴  Astım ve akciğerde nefes darlığına yol açacak astım benzeri belirtiler (bronkospazm)
🔴 Kalpte ritim bozukluğu (aritmi)
🔴 Kalbi besleyen damarlarda tıkanma (iskemik kalp hastalığı)
🔴 Karaciğer işlev bozuklukları
🔴 Aşırı duyarlılık
🔴 Deri döküntüsü
🔴 Varsanı, gerçekte olmayan şeyleri görmek veya duymak (halüsinasyonlar)
🔴 Kan basıncı yükselmesi (hipertansiyon)
🔴 Aspirin ya da benzeri non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar kullandığınızda nefes güçlüğü yaşadıysanız ve buna benzer semptomları bu ilacı kullandığınızda da gördüyseniz
🔴 Beklenmeyen morarma ve kanama görürseniz

Bunlar çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin A-FERİN SİNÜS’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Parasetamole bağlı gelişen yan etkiler
Yaygın:
🔴 Uyku hali (somnolans)
🔴 Baş ağrısı
🔴 Baş dönmesi
🔴 Üst yolunum yolları enfeksiyon belirtileri
🔴 Bulantı
🔴 Kusma
🔴 Uyuşma, karıncalanma ve yanma hissi gibi duyusal bozukluklar
🔴 Bağırsak gazı
🔴 Karın ağrısı
🔴 Kabızlık
🔴 Hazımsızlık
Yaygın olmayan:
🔴 Uzun süreli uygulamada böbreklerde yetmezliğe yol açabilen böbrek hasarı (papiler nekroz)
🔴 Sindirim sisteminde görülen kanama (gastrointestinal kanama)
Seyrek:
🔴 Akyuvar sayısında azalma (lökopeni), kan hücrelerinde azalma (pansitopeni), anemi (kansızlık), kanda methemoglobin bulunması (methemoglobinemi), anormal sayıda düşük beyaz kan hücresi (nötropeni), kılcal damarların deri içine kanaması (trombositopenik purpura)
🔴Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı
🔴 Deri döküntüsü, kaşıntı, ürtiker, egzama, alerjik ödem, yüzde, dilde ve boğazda şişlik (anjiyoödem), yaygın akıntılı döküntüler (akut generalize eksantematöz püstülozis), el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık (eritema multiform)
🔴 Stevens-Johnson sendromu (cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği bir rahatsızlıktır)
🔴 Toksik epidermal nekroliz (Lyell sendromu) (ilaç ve çeşitli enfeksiyonlara bağlı gelişebilen deri hastalığı)
Çok seyrek:
🔴 Ani ve sık gelişebilen kan hücresi sayısının azalması (agranülositoz)
🔴 Kan pulcuğu (pıhtılaşmadan sorumlu kan hücreleri) sayısında azalma (trombositopeni)
🔴 Alerjik reaksiyon belirtileri
🔴Aspirin ya da benzeri non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlara karşı hassasiyeti olan hastalarda bronkospazm
🔴 Karaciğer işlev bozukluğu
Bilinmiyor:
🔴 Merkezi sinir sisteminde uyarılma, beyinde iltihaplanma (ensefalopati), uykusuzluk (insomnia), titreme (tremor)
🔴 Pozitif alerji testi
🔴 İnsan vücudu savunma sisteminin kan pulcuklarını (trombosit) zarar verici olarak kabul edip imha etmesi (immün trombositopeni)

Psödoefedrine bağlı gelişen yan etkiler
Yaygın:
🔴 Asabiyet, uykusuzluk, sersemlik, ağız kuruluğu, bulantı, kusma.
Yaygın olmayan:
🔴 Tutarsız aşırı davranış (ajitasyon), huzursuzluk, idrar yapmada güçlük (dizüri), idrar yapamama (üriner retansiyon), yorgunluk, telaş hali
Seyrek:
🔴 Varsanı (özellikle çocuklarda), kalbin atım sayısında artış (taşikardi), kalp atışı anormalliği (palpitasyonlar), artan kan basıncı, döküntü, egzama (alerjik dermatit)
Bilinmiyor:
🔴 Anksiyete (kaygı, endişe), baş ağrısı, irritabilite (uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu)

Triprolidine bağlı gelişen yan etkiler
Çok yaygın:
🔴 Rahatlama (sedasyon), uyuşukluk
Yaygın:
🔴 Ağız, burun ve boğaz kuruluğu, dikkat bozukluğu, anormal koordinasyon, sersemlik
Bilinmiyor:
🔴 Deri döküntüsü, kurdeşen (ürtiker), idrar yapamama (üriner retansiyon), kusma, bulantı dahil mide-bağırsak kanalı bozuklukları, akciğer bronş salgılarında kıvam artışı, bulanık görme, aşırı uyarılma (artan enerji, asabiyet, huzursuzluk), bilinç bulanıklığı (konfüzyon), kabus görme, halüsinasyon (varsanı).

Eğer yukarıda belirtilmeyen  herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

A-ferin Sinüs Fiyat

A-ferin Sinüs 2021 yılı güncel fiyatı 18.88 TL‘dir.

Sıkça Sorulan Sorular

A-ferin Sinüs ne ilacı ?

  • A-ferin Sinüs, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahip ilaçtır.

A-ferin Sinüs ne için kullanılır ?

  • A-ferin sinüs, üst solunum yollarını açarak etki gösteren bir ilaçtır.

A-ferin Sinüs aç karna mı tok karna mı içilir ?

  • A-ferin Sinüs, aç veya tok karına bir bardak su ile içilir.

A-ferin Sinüs kaç yaş için ?

  • A-ferin Sinüs 12 yaşından büyük olan çocuklar ve yetişkinler için kullanılmalıdır.

A-ferin Sinüs raf ömrü ?

  • A-ferin Sinüs, 60 ay raf ömrü olan bir ilaçtır.

A-ferin Sinüs nasıl saklanır ?

  • A-ferin Sinüs, çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde kutusundan çıkarılmadan saklanmalıdır. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında muhafaza ediniz.

A-ferin Sinüs ne kadar ?

  • A-ferin Sinüs, 18.88 TL’dir.

A-ferin Sinüs güncel fiyat ?

  • A-ferin Sinüs, güncel fiyatı 18.88 TL TL’dir.

A-ferin Sinüs SGK tarafından karşılanıyor mu ?

  • A-ferin Sinüs SGK tarafından karşılanmaktadır.

A-ferin Sinüs SGK karşılıyor mu ?

  • A-ferin Sinüs SGK karşılamaktadır.

Aferin Sinüs Ne İşe Yarar ? Aferin Sinüs SGK Karşılıyor mu ? Fiyat başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Crebros Ne İşe Yarar ? Crebros SGK Karşılıyor mu ? Yan Etkileri – Fiyat  başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı