SağlıkAnne-ÇocukYaşam

Doğum Kontrol Hapı İsimleri Nelerdir? Doğum Kontrol Hapı Fiyatları Ne Kadardır? 2022

Doğum kontrol hapları ile ilgili sorular kadınlar tarafından oldukça merak edilmektedir.

Doğum kontrol hapı, istenmeyen gebeliklerden korunmak için yaygın olarak kullanılmaktadır ve aile planlamasının vazgeçilmez bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu haplar ilk kez 960 yılında kullanımına başlanmıştır. Günümüzde dünya çapında yaklaşık 140 milyon kadın tarafından kullanılan doğum kontrol hapları, istenmeyen gebeliklerin engellenmesinde büyük rol oynar. Bu yazımızda sizler ile doğum kontrol ilaçları ile ilgili detaylı bilgileri paylaşacağız.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapı, istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde, aile içi plamada veya kadın hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılan hormon içeren ilaçlardır. İlaç içerisinde bulunan hormonlar yumurtlamayı durdurup, rahim içerisine sperm geçişini engelleyerek gebeliği önler.

Doğum kontrol hapları bünyesinde barındırdığı yapay hormonlar yardımıyla, adet düzensizliği yaşayan kadınların adet döngülerini düzenleyebilmek için hormon dengesini kurmaya yardımcı olur. Bu haplar hormon düzenlemeye yardımcı olduğu gibi doğum kontrol amacıyla kullanıldığında, hormon dengesini etkileyerek ovulasyon işleminin gerçekleşmesini engeller.

İlacın içerisinde bulunan östrojen ve progesteron hormonları, yumurtlamanın gerçekleşmesini önleyerek kadın üreme sistemine spermler ulaştığında ovülasyon gerçekleşmediği için, döllenme meydana gelmez ve gebelik önlenmiş olur.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapları kullanılmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışılmalı ve muayene olunmalıdır çünkü ilacın içeriğindeki hormonlar kişi üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir. Bu yüzden uzman bir hekimin kontrolünde belirlene doz ve süreyle bu hapları kullanmak son derece önemlidir. Genellikle 21 veya 28 tabletten oluşan doğum kontrol hapları, kullanımına başlandığında etkisini göstermesi amacı ile ara verilmeksizin kutu içeriği bitene kadar her gün aynı saatte kullanılması gerekmektedir.

Kutunun bitmesinden sonra bir hafta süreyle doğum kontrol hapı kullanımı sonlandırılmalıdır ve bu süre zarfında adet kanaması meydana gelir. Adet kanamasının ardında ikinci kutunun kullanımına başlanır ve aynı düzende ilaç alınmaya devam edilir. Eğer adet kanaması için ilacı bıraktığınız bir haftalık sırada kanama meydana gelmiyorsa mutlaka gebelik testi yapılmalıdır. Çünkü ender görülen bu durumda gebe iken ilaç kullanılmaya devam ederse anne karnındaki bebekte ciddi hasarlar oluşur.

Doğum Kontrol Hapı

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı?

Kadınların en çok merak ettiği konulardan birsi de bu hapların kilo aldırıp aldırmadığıdır. İlk çıktığı zamandan bu güne son derece farklılaşmış olan bu hapların içeriğindeki hormon düzeyi, geçmişteki doğum kontrol ilaçlarına kıyasla günümüzde son derece düşüktür. Bu yüzden eskiden karşımıza çıkan kişide iştah açılması ya da ödem oluşması gibi kilo artışı ile direkt alakalı olan etkiler ortadan kalkmıştır.

Yani günümüzdeki doğum kontrol ilaçlarının içeriğindeki hormon düzeyi son derece düşük olduğundan dolayı OKS kullanımına bağlı olarak kişide kilo artışının görülmesi beklenmeyen bir olaydır. Fakat bu ilaç kullanımına başladıktan sonraki 2 hafta içinde kişide bir miktar ödem görülme ihtimali mevcuttur. Bu durum geçici olarak gerçekleşmektedir ilerleyen zamanlarda bir kilo artışı meydana geliyor ise muhakkak bir uzman hekime danışılması son derecede önemlidir.

Doğum Kontrol Hapı İsimleri ve 2022 Fiyatları Ne Kadardır?

Eczanelerde satışa sunulan bazı doğum kontrol hapı isimleri aşağıdaki gibidir.

Kullanmak istediğiniz doğum kontrol ilacının sizin için zararlı mı yoksa faydalı mı sorusunun cevabını size en doğru bir şekilde hekiminiz tarafından verilir. En çok tercih edilen doğum kontrol ilaçları hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

 • Desolett
 • Diane35
 • Elleacnelle
 • Gynelle
 • Leverette
 • Microgynon
 • Miranova
 • Myralon
 • Qlairista
 • Yasmin
 • Yazz

Desolett Doğum Kontrol Hapı

Desolett doğum kontrol hapı, Östrojen ve Progesteron hormonlarını içeren bu ilaç gebeliğin önlenmesi için kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Ağız yolu ile alınması uygun görülen hap 21 film tablet oluşmaktadır. 21 gün boyunca her gün aynı saatte düzenli olarak alınıp 7 gün ara verilmesi istenir. Kanda pıhtılaşma oluşturabileceği için doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir. Eczanenizden Mayıs 2022 tarihi itibariyle 75,99 TL’ ye satın alabilirsiniz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı

21 film tablet olarak üretilen Yasmi, diğer doğum kontrol ilaçlarına kıyasla en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Sadece doğum kontrol yöntemi olarak değil, hormonsal değişikliklerin tedavisinde de hekimler tarafından tercih edilen bir ilaçtır. Düzgün kullanımda % 99,4 oranında korunma sağlamayı vaat etmektedir. Sivilce, göğüslerde hassasiyet, kilo artışı gibi yan etkileri vardır.  Kan pıhtılaşması ihtimaline karşı doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Eczanenizden Mayıs 2022 tarihi itibariyle 75,99 TL’ ye satın alabilirsiniz.

doğum kontrol hapı

Myralon Doğum Kontrol Hapı

Doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken Myralon doğum kontrol hapı, düzenli kullanımda gebeliği önlemede oldukça güvenilirdir. 21 tabletten oluşmaktadır ve kullanmayı bıraktığınız anda kanama başlamaktadır. Eczanenizden Mayıs 2022 tarihi itibariyle 73,42 TL’ ye satın alabilirsiniz.

Diane-35 Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol ilacı olarak kullanılmasının yanı sıra sivilce tedavisinde de kullanılmaktadır. İlacın bünyesinde laktoz, östrojen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Reçetesiz kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Eczanenizden Mayıs 2022 tarihi itibariyle 31,03 TL’ ye satın alabilirsiniz.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı

Gebeliğin önlenmesi amacıyla ağız yolu ile alınması uygun görülen hap 21 film tablet oluşmaktadır. Diğer doğum kontrol haplarında olduğu gibi 21 gün boyunca her gün aynı saatte düzenli olarak içilerek 7 gün ara verilmesi istenir. Kanda pıhtılaşma oluşturabileceği için doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir. Nefes darlığı, karında şişme gibi yan etkiler gösterebilen bu ilaç hekiminizin onayı olmadan kullanılmamalıdır. Eczanenizden Mayıs 2022 tarihi itibariyle 52,76 TL’ ye satın alabilirsiniz.

Leverette Doğum Kontrol Hapı

Kadın hormonlarından östrojen ve progesteron hormonlarını bünyesinde barındıran bu ilaç 21 adet film tabletten oluşmaktadır. İstenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için tercih edilen bu haplar hekiminiziniz onayı olmadan ve gerekli testleri yaptırmadan kullanmamanız tavsiye edilir. Gerekli muayene ve testleri yaptırdıktan sonra eczanenizden Mayıs 2022 tarihi itibariyle 72,78 TL’ ye satın alabilirsiniz.

Bu yazımızı inceleyebilirsiniz: Argivit Focus Nedir?, Boy Uzatır Mı?, Argivit Kullanıcı Yorumları 2022

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı