Sağlık

A-ferin Pediatrik Şurup Ne İşe Yarar ? A-ferin SGK Karşılıyor mu ? Fiyat

Etken maddesi  Parasetamol 160 mg ve Klorfeniramin maleat 1 mg olan A-ferin Pediatrik Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, grip, soğuk algınlığı ve alerjik belirtileri giderici etkilere sahiptir.

A-ferin Pediatrik Şurup Nedir ?

A-ferin pediatrik, beyaz renkli contalı vidalı kapak ve 100 mL’lik amber renkli cam şişede orijinal kutuda kullanıma sunulan şurup formunda bir ilaçtır. A-ferin pediatrik şurup nektarin kokulu, berrak açık kahve renge sahiptir.
A-ferin pediatrik, bir ağrı kesici – ateş düşürücü (parasetamol) ve bir antihistaminik (alerjik durumların semptomlarını tedavi etmek) olmak üzere iki etkin madde içeren bir ilaçtır.

A-ferin Pediatrik Şurup Ne İşe Yarar ? A-ferin SGK Karşılıyor mu ? Fiyat

A-ferin Pediatrik Şurup İçeriği

Etkin madde: Her 1 ölçek (5 mL’de); 160 mg parasetamol, 1 mg klorfeniramin maleat içerir.

Yardımcı maddeler:

🟠 Makragol (polietilen glikol),
🟠 Sorbitol (E420),
🟠 Gliserol,
🟠 Propil parahidroksi benzoat (E216),
🟠 Metil parahidroksi benzoat (E218),
🟠 Sodyum sakkarin dihidrat,
🟠 Sodyum sitrat dihidrat,
🟠 Sodyum klorür,
🟠 Susuz sitrik asit,
🟠 Karmeloz sodyum,
🟠 Karamel,
🟠 Nektarin esansı
🟠 Deionize su

A-ferin Pediatrik Şurup Ne İşe Yarar ?

🔆 Grip,
🔆 Soğuk algınlığı
🔆 Ateş,
🔆 Burun tıkanıklığı,
🔆 Hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtiler
🔆 Kırıklık hali
🔆 Minör adale ağrıları,
🔆 Genizde kaşıntı gibi semptomların tedavisinde kullanılır.

A-ferin Pediatrik Şurup Hakkında Bilinmesi Gerekenler

❗❕ A-ferin pediatrik şurubun etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

❗❕ A-ferin pediatrik, karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastaları kullanırken dikkatli olmalıdır.

❗❕ A-ferin pediatrik, şiddetli karaciğer ya da böbrek yetmezliği olan hastalar kesinlikle kullanmamalıdır.

❗❕ 3 veya 5 gün içerisinde ağrı ve ateşin azalmaması ya da yeni belirtilerin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımı kesilip doktorunuza başvurunuz.

❗❕ Art arda 5 günden daha uzun süre kullanmayınız. Uzun süreli kullanılmamalıdır.

❗❕ Diğer parasetamol içeren ağrı kesiciler ve antihistaminik içeren ilaçlar ile birlikte kullanmayınız.

❗❕ Anemi hastasıysanız ya da  herhangi bir akciğer hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Doktor kontrolünde dikkatli kullanılmalıdır.

❗❕ 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.

❗❕ A-ferin pediatrik şurup uyuşukluğa neden olabilir. Bundan dolayı araç ve makine kullanılacaksa dikkatli olunmalıdır.

❗❕ A-ferin şurubun prospektüsünde hamilelik ve emzirme dönemiyle ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

A-ferin Pediatrik Şurup Kullanımı

✔A-ferin pediatrik şurup 5 günden uzun süreli kullanmayınız.

✔Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.

✔12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler günde 4-6 saat ara ile 4 ölçek (20 ml) kullanmalıdır.

Uygulama yolu ve metodu:
✅ A-ferin pediatrik şurup ağız yoluyla kullanılır.
✅ A-ferin pediatrik şurup yemeklerden önce ya da yemeklerden sonra kullanılabilir.

Çocuklarda A-ferin Pediatrik Şurup Kullanımı

Doktor tarafından farklı bir şekilde tavsiye edilmedikçe aşağıdaki dozlarda kullanılmalıdır.

✅ 2 ile 6 yaş arası çocuklar günde 4-6 saat ara ile 1 ölçek (5 ml) kullanmalıdır.
✅ 6 ile 12 yaş arası çocuklar günde 4-6 saat ara ile 2 ölçek (10 ml) kullanmalıdır.

A-ferin pediatrik şurup 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

A-ferin Pediatrik Şurup Yan Etkileri

🔴 Ciltte kızarıklık, kaşıntı, ürtiker (kurdeşen)
🔴 Deri döküntüleri gibi alerjik cilt reaksiyonları
🔴  Alerji sonucu yüz ve boğazda şişme
🔴  Yüksek ateş ile birlikte görülen akut yaygın döküntülü içi cerahat dolu küçük kabarcıklar
🔴  Eritema multiform (genellikle kendi kendine geçen, el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık belirtileri)

🔴  Stevens-Johnson sendromu (cilt ve göz çevresine kan oturması, şişlik ve kızarıklık ile seyreden iltihap)
🔴  Kalp atışlarında düzensizlik (aritmi) veya hızlanma, çarpıntı
🔴  Karaciğer işlev bozuklukları
🔴  Kalp atışlarında düzensizlik (aritmi) veya hızlanma, çarpıntı
🔴  Karaciğer işlev bozuklukları
🔴  Çok miktarda kullanıldığı zaman kansızlık, uzun süreli kullanımında kan hücrelerinin sayısında azalma görülebilir.
🔴  Beyaz kan hücrelerinin sayısında azalma (agranülositoz)
🔴  Astım ve nefes darlığı
🔴  Çok miktarda alındığında karaciğerde bozukluk

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde varsa, A-ferin pediatrik şuruba karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir bu yüzden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Yaygın Yan Etkiler

🔴 Baş ağrısı, baş dönmesi, uykululuk hali
🔴 Üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri
🔴 Bulantı, kusma, gaza bağlı mide-barsakta şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık,

Yaygın olmayan Yan Etkiler

🔴 Mide-bağırsak kanaması,
🔴 Böbreklerde yetmezliğe yol açabilen böbrek hasarı

A-ferin Pediatrik Şurup Fiyat

A-ferin Pediatrik şurup 2021 yılı güncel fiyatı 11.09 TL‘dir.

Sıkça Sorulan Sorular

A-ferin ne için kullanılır ?

  • A-ferin ağrı kesici, ateş düşürücü, grip, soğuk algınlığı ve alerjik belirtilerin giderilmesi için kullanılan bir ilaçtır.

A-ferin ne ilacı ?

  • A-ferin ağrı kesici, ateş düşürücü, grip, soğuk algınlığı ve alerjik belirtilerini gideren ilaçtır.

A-ferin kaç gün kullanılmalı ?

  • A-ferin pediatrik şurup 5 günden uzun süreli kullanmayınız.

A-ferin ateş düşürücü etkisi var mı ?

  • Evet, A-ferin ateş düşürücü bir ilaçtır.

A-ferin ağrı kesici etkisi var mı ?

  • Evet, A-ferin ağrı kesici bir ilaçtır.

A-ferin pediatrik raf ömrü ?

  • A-ferin 60 ay raf ömrü olan bir ilaçtır.

A-ferin pediatrik nasıl saklanır ?

  • A-ferin çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde kutusundan çıkarılmadan saklanmalıdır. 25°C’nin altında ve oda sıcaklığında muhafaza edilir.

A-ferin ne kadar ?

  • A-ferin 11.09 TL’dir.

A-ferin güncel fiyat ?

  • A-ferin güncel fiyatı 11.09 TL’dir.

A-ferin pediatrik SGK tarafından karşılanıyor mu ?

  • A-ferin SGK tarafından karşılanmaktadır.

A-ferin pediatrik SGK karşılıyor mu ?

  • A-ferin SGK karşılamaktadır.

A-ferin Pediatrik Şurup Ne İşe Yarar ? A-ferin SGK Karşılıyor mu ? Fiyat başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Dolven Ne İşe Yarar ? Dolven SGK Karşılıyor mu ? Fiyat  başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı