Sağlık

Dolorex Ne İşe Yarar ? İçeriği Nedir ? Dolorex Nasıl Kullanılır ? Dolorex SGK Karşılıyor mu ?

Etkin maddesi diklofenak potasyum olan Dolorex draje, non steroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAİİ) olarak bilinen ağrı kesici ilaçlar grubuna dahildir. İnsan vücudunda iltihaba, ateşe ve ağrıya neden olan faktörleri azaltıcı bir ilaçtır.  Romatizmal hastalıklar içerisinde en çok eklem yerlerindeki şişkinlik, ağrı ve hassasiyetin giderilmesi için kullanılmaktadır.

Dolorex Ne İşe Yarar ? İçeriği Nedir ? Dolorex Nasıl Kullanılır ? Dolorex SGK Karşılıyor mu ?

Dolorex Nedir ?

Dolorex ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Dolorex, kutusu pembe beyazdır. İçerisinde bulunan ilaçlar ise yuvarlak, kırmızı renkli drajelerdir. Her bir draje 50 mg diklofenak potasyum içermektedir. Dolorex, bir tablet içerisinde 10 ya da 20 tane draje halinde bulunmaktadır.

Dolorex, ağrının ve iltihabın tedavisinde çok sık kullanılan “nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) adı verilen ilaç grubunda yer almaktadır. İçerisinde yer alan diklofenak etkin maddesi diklofenak sodyum veya diklofenak potasyum olmak üzere iki farklı şekilde bulunabilir. Fakat bu etken maddeler etkileri açısından farklılık göstermemektedir.

Dolorex İçeriği Nedir ?

Etkin madde: Her draje 50 mg diklofenak potasyum içerir.

Yardımcı maddeler:
🟡Diklofenak potasyum,
🟡Dribazik kalsiyum fosfat,
🟡Mısırnişastası,
🟡PVK K30 PH,
🟡Sodyum nişasta glikolat,
🟡Aerosil 200,
🟡Magnezyum stearat,
🟡Şeker,
🟡Talk,
🟡PE glikol 8000,
🟡Avicel PH 101,
🟡Kırmızı demir oksit (E 172),
🟡Titanyum dioksit (E 171).

Dolorex Ne İşe Yarar ?

İçeriğinde diklofenak bulunan ilaçlar hafif-orta derece şiddette ağrıların giderilmesi için kullanılmaktadır. Osteoartritte ve romatoid artritte eklemlerde rastlanan şişkinlik, ağrı ve hassasiyetin giderilmesinde, ankilozan spondilitte hastalık belirtilerinin tedavisinde oldukça işe yaramaktadır. Ayrıca şiddetli adet sancılarının giderilmesi içinde kullanılır.

Vücutta oluşan herhangi bir hasar, yaralanma, doku reaksiyonu gibi olaylar sonucu prostaglandin adı verilen birtakım kimyasallar sentezlenmektedir. Bu kimyasalların oluştuğu bölgede kızarıklık, ağrı, şişkinlik, ateş gibi olaylar meydana gelir. Diklofenak potasyumun içinde olduğu non steroidal anti enflamatuar ilaçlar prostaglandinlerin salgılanmasını engelleyerek ağrı kesici, ödem azaltıcı gibi etkileri gösterirler. Migren ve diş ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Dolorex Ne İçin Kullanılır ?

Birçok ağrı üzerinde etkili olan Dolorex aşağıda belirttiğim rahatsızlıklar için kullanılmaktadır.

🔆 Dolorex, burkulmalar, gerilmeler ya da diğer zedelenmeler için etkili bir ilaçtır.
🔆 Dolorex, ameliyat sonrası ağrı ve şişlik için kullanılmaktadır.
🔆 Dolorex, ağrılı adet dönemlerinde ve diğer ağrılı iltihabi kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
🔆 Dolorex, sırt ağrısı, donuk omuz, tenisçi dirseği ve yumuşak doku romatizmasının diğer biçimlerinin tedavisinde kullanılır.
🔆 Dolorex, migren ataklarının tedavisinde kullanılır.
🔆 Dolorex, kulak, burun ya da boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
🔆 Dolorex, doktorunuzun uygun gördüğü farklı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilir.
🔆 Dolorex, şişlik ve ağrı gibi enflamasyon semptomlarının yok eder ve  ateşi düşürür. İltihap ya da ateşe neden olan faktörler üzerinde etkili değildir.

Dolorex Hakkında Bilinmesi Gerekenler

❗❕İlaçın içerisinde yer alan etken maddeye veya yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa eğer kesinlikle kullanmayın.

❗❕İltihap ya da ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlardan kullandıktan sonra bir alerjik reaksiyon geçirdiyseniz. Bu reaksiyonlar arasında astım, burun akıntısı, deri döküntüsü, yüzde şişlik gibi belirtiler yer alabilir. Bu tür hastalarda “steroidal olmayan iltihap giderici ilaçlar” a şiddetli, nadiren ölümcül olabilen reaksiyonlar görüldüğü bildirilmiştir. Bu nedenle herhangi bir alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız eğer mutlaka doktorunuza danışınız.

❗❕Midenizde ya da bağırsaklarınızda kanama, kalp, karaciğer ve böbrek işlevlernde yetersizlik durumlarından biri ya da birkaçına sahipseniz eğer Dolorex kullanmak size uygun değildir.

❗❕Koroner arter baybas ameliyatı olduysanız eğer ameliyat öncesi, sırası ve sonrası ağrıların tedavisinde kullanılması önerilmemektedir.

❗❕Mide ya da bağırsak ülseriniz varsa Dolorex kullanımı önerilmemektedir.

❗❕Dışkıda kan ya da siyah dışkılama gibi semptomların görülebilen mide-barsak sistemi kanaması durumunda Dolorex kullanımı önerilmemektedir.

❗❕Ağır böbrek ya da karaciğer hastalığınız ve ağır kalp yetmezliğiniz varsa Dolorex’i kesinlikle kullanmamalısınız.

❗❕Eğer hamileliğin son üç ayında iseniz Dolorex kullanmamalısınız. Çünkü karındaki bebekte doğumsal kusurlara, emzirme döneminde ise anne sütüyle emzirilen bebekte olumsuz etkilere neden olmaktadır.

❗❕Dolorex kullandığınız zaman alkol almaktan kaçınmanız gerekiyor. Çünkü ilacın neden olabileceği mide kanaması riskini yükseltmesidir.

❗❕Dolorex kullandıysanız eğer güneş ışınlarından ya da yapay UV ışınlarından uzak durunuz. Çünkü Dolorex güneş ışıklarına karşı sizi daha hassas hale getirebilir ve cildinizde yanık izleri meydana gelebilir.

❗❕Doktorunuz söylemedikçe çocuklarda kesinlikle Dolorex kullanmamalısınız.

Dolorex Nasıl Kullanılır ?

Dolorex ilacını doktorunuz sizin için nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Dolorex, bir bardak su ile kırılmadan ve çiğnenmeden bütün halinde yutulmalıdır. Dolorex’in, yemeklerden önce ya da sonra alınmasında bir sakınca yoktur. İlaç eğer doktor tarafından reçete edilmeden alındıysa mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışarak kullanın.

✅ Dolorex, tedavi başlangıcında alınması gereken günlük doz genellikle 100 vaya 150 mg’dır. En fazla günlük doz 2 ya da 3 ayrı doz olacak şekilde alınmalıdır. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmamalısınız.

Adet Döneminde Dolorex Kullanımı

✅ Ağrılı geçen adet döneminde, ilk belirtileri hissettiğiniz anda tedavinize 50 veya 100 mg’ lık tek doz ile başlayınız. Gerektiği zamanlar Dolorex’i birkaç gün boyunca, günlük iki veya üç defa 50 mg şeklinde kullanabilirsiniz. 2 ya da 3 adet dönemi boyunca günde 150 mg kullanmanız ağrının yeterli ölçüde dinmesini sağlamazsa eğer sonraki adet dönemlerinizde günde 200 mg  kullanmanız gerekebilir. Dolorex kullanımında 200 mg’ ın üzerine çıkılmaması önerilmektedir.

Migren Ağrısında Dolorex Kullanımı

✅ Migrenin, ilk belirtileri ortaya çıktığı anda tedaviye 50 mg yani tek doz ile başlayınız. İlk dozdan 2 saat sonra ağrı yeterince geçmemişse ilaç tekrar 50 mg daha alınabilir. Gerekirse 4 veya 6 saatlik aralıklarla 50 mg dozlara devam edilebilir. Günde 200 mg’ ın üzerine çıkmayınız.

 • Dolorex migren ağrısı için 18 yaş altı çocuk ve ergenler için kullanılması uygun değildir.

Çocuklarda Dolorex Kullanımı

Dolorex, 14 yaş ve üzerindeki ergenlerde günlük 75 ila 100 mg almaları yeterli olacaktır.

Toplam günlük dozun 2 ya da  3 ayrı doz şeklinde alınması gerekiyor. Dolorex kullanımı çocuklarda 150 mg’ın üzerine çıkmamalıdır.

Hamilelik Döneminde Dolorex Kullanımı

Hamile hanımlar, Dolorex kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.

Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi Dolorex de doğmamış bebeğinize zarar verebileceği ve doğumda sorunlara yol açabileceği için  hamileliğin son 3 ayında kesinlikle alınmamalıdır.

Emzirme Döneminde Dolorex Kullanımı

Emziren hanımlar, Dolorex kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.
Dolorex kullanıyorsanız eğer bebeğinizi emzirmemelisiniz.

Yaşlılarda Dolorex Kullanımı

Yaşlı bireyler Dolorex’in etkilerine diğer erişkinlere göre daha duyarlı olabilirler. Bu yüzden özellikle yaşlı bireyler doktorun talimatlarını dikkatle dinlemelidirler ve semptomları azaltan en az sayıda tablet almalıdırlar. Yaşlı bireylerde görülen yan etkilerin vakit kaybetmeden doktora bildirilmesi çok önemlidir.

Dolorex Yan Etkileri

Dolorex Hafif Yan Etkileri:

🔴Baş ağrısı
🔴Baş dönmesi
🔴Bulantı
🔴Kusma
🔴İshal
🔴Kabızlık
🔴Hazımsızlık
🔴Karın ağrısı
🔴Şişkinlik
🔴İştah kaybı
🔴Ciltte döküntü
🔴Depresyon
🔴Uyuma güçlüğü
🔴Kâbus görme
🔴Alınganlık
🔴Tat alma duyusunda bozulma
🔴Saç dökülmesi

Ciddi Yan Etkiler:

🔴Alışılmadık kanama ya da morarma
🔴Yüksek ateş ya da geçmeyen boğaz ağrısı
🔴Yutmada güçlük, hipotansiyon (kan basıncı düşüklüğü) ve bayılmaya neden olabilen döküntü ve kaşıntı ile sıkça ilişkili olan yüz, dudak, ağız, dil ya da boğaz bölgelerinde şişmenin olarak görülen alerjik reaksiyonlar. Hırıltı ve göğüste sıkışma hissi (astım belirtileri)

🔴Göğüs ağrısı (kalp krizi belirtileri)
🔴Aniden gelişen şiddetli baş ağrıları, bulantı, baş dönmesi, hissizlik, konuşamama ya da konuşma güçlüğü, felç (beyin ile ilgili kriz belirtileri)
🔴Boyun sertliği (viral menenjit belirtisi)

🔴Çizgili kasların şiddetli kasılması (konvülsiyonlar)
🔴Ciltte kızarıklık ya da morarma (büyük ihtimalle kan damarı iltihabı belirtisi). Kabarcıklı deri döküntüsü, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıklar meydana gelmesi. Pullanma veya soyulma şeklinde görülen cilt iltihabı
🔴Kanlı ya da siyah dışkı, Şiddetli karın ağrısı, kusmayla birlikte kan gelmesi
🔴Cilt ya da gözlerde sararma (hepatit/karaciğer yetmezliği belirtisi)

🔴İrarın ciddi anlamda azalması, kanlı idrar, idrarda fazla protein  (böbrek bozuklukları belirtileri).
🔴Uyku hali
🔴Mide ağrısı

🔴Kollarda, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda şişme (ödem)
🔴Oryantasyon bozukluğu
🔴Psikotik bozukluk

🔴Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk
🔴Karaciğer fonksiyonlarında değişme (ör. transaminaz düzeyleri)
🔴Hafıza bozukluğu

🔴Kaygı, endişe (anksiyete)
🔴Titreme
🔴Görme ya da işitme bozuklukları
🔴Ağızda yaralar

🔴Özofagus (besinleri boğazdan mideye taşıyan boru) ülseri
🔴Çarpıntı
🔴Cildin kızarması, şişmesi ve su toplaması (güneşe duyarlılığın artması nedeniyle).

Yukarıda bahsettiğim yan etkilerin hepsi çok ciddidir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ancak ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Dolorex Fiyat

Dolorex 2021 güncel fiyatı 11.06 TL’dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dolorex ağrıyı keser mi ?

 • Evet, Dolorex ağrı kesici bir ilaçtır.

Dolorex ne kadar ?

 • Dolorex 2021 fiyatı 11.06 TL’dir.

Dolorex SGK karşılıyor mu ?

 • Evet Dolorex SGK tarafından karşılanır.

Dolorex devlet karşılıyor mu ?

 • Evet, Dolorex devlet tarafından karşılanmaktadır.

Dolorex etken maddesi nedir ?

 • Dolorex’in etken maddesi diklofenak potasyum’dur.

Dolorex ateş düşürür mü ?

 • Hayır, Dolorex’in ateş düşürücü etkisi bulunmamaktadır.

Dolorex raf ömrü ne kadar ?

 • Dolorex, raf ömrü 24 ay olan bir ilaçtır.

Doolorex nasıl saklanır ?

 • Dolorex, çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde kutusundan çıkarılmadan saklanmalıdır. 25°C’nin altında ve oda sıcaklığında kuru bir yerde muhafaza edilir.

Dolorex adet ağrısını geçirir mi ?

 • Evet, Dolorex adet ağrısı için kullanılan bir ilaçtır.

Dolorex migrene iyi gelir mi ?

 • Evet, dolorex migren ağrısına iyi gelmektedir.

Dolorex Ne İşe Yarar ? İçeriği Nedir ? Dolorex Nasıl Kullanılır ? Dolorex SGK Karşılıyor mu ?  başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Terbisil Krem Ne İşe Yarar ? Terbisil Krem SGK Karşılıyor mu ? Terbisil Krem Fiyat başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı