Sağlık

Duphalac Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Duphalac Şurup Nedir? Kronik kabızlık sorunları ile sürekli mücadele etmek zorunda kalan kişilerin kullandığı en iyi ilaçlardan biri de duphalac şurup olarak karşımıza çıkmaktadır. Duphalac Şurup Nedir? Kalın bağırsakların en alt kısmında biriken dışkı, dışarıya atılmadığı takdirde zamanla sertleşir. Bu da kabızlık sorunlarına neden olur. Duphalac şurup, içerdiği laktüloz etken maddesi sayesinde, dışkının yumuşayarak tamamen bağırsaklardan atılmasına fayda sağlar. Asidik içeriği sayesinde, kalın bağırsağın altında biriken sertleşmiş dışkıya su taşır. Bu sayede sıvı kaybetmiş bağırsakların tekrar yumuşamasına katkı sağlar.

Duphalac Şurup Nedir?

Duphalac şurup nedir? Kronik kabızlık nerede ise hemen herkesin sıklıkla yaşadığı bir durumdur. Bu tür sorunları gidermek için kullanılabilecek, en iyi ilaçlardan biridir. Berrak bir çözeltiye sahip olan ilaç, kahverengi ile sarı tonlarında ve renksiz olarak üretilmektedir. Ağız yolu ile alınan duphalac şurup kısa süre içinde etkisini göstermektedir. Doktor tavsiyesi ile kullanacak kişiler, doktorun önerdiği dozda kullanmalıdır.

Duphalac Şurup Ne İçin Kullanılır?

Duphalac şurup ne için kullanılır? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Yüksek yoğunluğa sahip olan şurup, şişelerde, kendi ölçekleri ile birlikte kullanıma sunulur. Laktuloz içeren bu şurup, müshil özelliğine sahiptir. Yetişkinlerde ve çocuklarda farklı ölçeklerde kullanıma uygundur. Bebeklerde kullanım yapmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi gerektirir.

Duphalac Şurup Nasıl Kullanılır?

Duphalac şurup nedir? Duphalac şurup, kabızlık tedavisinde ve hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır. Kalın bağırsakların rutin çalışma şekline kavuşmasını sağlarken, içerdiği asitler sayesinde dışkının daha kolay parçalanarak dışarıya atılmasına yardımcı olur. Duphalac şurup nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

 • Daha çok doktor tavsiyesi ile kullanıma uygun olan duphalac şurubu, doktorunuzun verdiği ölçeklerde kullanmanız daha uygun olacaktır.
 • Çözeltiyi, tek başına içmekte zorlanan kişiler, süt veya su ile karıştırıp içebilir.
 • Yetişkinler için 15 ml ila 45 ml veya 30 ml kullanım uygun olacaktır. Ama bu dozların ne kadar kullanılacağı mutlaka doktor tarafından belirlenmelidir. Çünkü kabızlık sorunlarının ne derece fazla olduğunu doktor daha iyi analiz eder. Ve bu yönde kullanım için uygun olan dozu tavsiye ederler.
 • Çocuklarda kullanım şekli ise; 7 ila 14 yaş aralığında 15 ml ve 10 ml kullanımı yapılabilir.
 • 1 yaş ve 6 yaş aralığındaki bebekler için 5 ml ve 10 ml kullanım dozu uygun olacaktır.
 • Henüz 1 yaşını doldurmamış bebekler için kullanmadan önce mutlaka doktor kontrolleri gerekir. 1 yaş altındaki bebekler için ise 5 ml doz yeterli olacaktır.
 • Duphalac şurubu kullanan kişilerin mutlaka bol su tüketmeleri de gerekir. Çünkü bu şurup, kalın bağırsağa su taşıma özelliğine sahiptir. Dolayısı ile şurubun kullanıldığı günlerde 7 ila 8 bardak su tüketmek gerekir.

Duphalac Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Duphalac Şurup Günde Kaç Defa Kullanılır?

Kabızlık, sindirim sorunları ve karın ağısı sorunları yaşayan kişilerin kullanması gereken ilaçlardan biri de duphalac şurup olarak, karşımıza çıkmaktadır. Ama şurubu kullanmak isteyen  kişilerin en çok merak ettiği konuların başında duphalac günde kaç defa kullanılır? Sorusu gelir.  Doktorun önerdiği dozda kullanılması gerekir. Ama daha çok günde tek seferde belirlenen uygun ölçeklerde kullanılması uygun olacaktır.

Duphalac Şurup Ne Zaman Etki Eder?

Kronik kabızlık karın ağrısına ve tedavi edilmediğinde hemeroid gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Dolayısı ile kabızlık sorunlarında kullanılabilecek en iyi ilaçlardan biri de duphalac şurup, olarak karşımıza çıkmaktadır. Ama duphalac ne zaman etki eder? Sorusu merak konusu olmaktadır. İlacı kullanmaya başladıktan yaklaşık 2 ila 3 gün içinde etkisini görmek mümkün olacaktır.

Duphalac Şurup Bebeklerde Kullanımı

Duphalac şurup, hem yetişkinler için hem de bebekler için kullanılan ilaçların başında gelmektedir. Bu nedenle sürekli kabızlık ve gaz sorunu yaşayan bebekler için doktor önerisi ile kullanımı yapılabilir. Duphalac şurup bebeklerde kullanımı günlük 5 ml olarak uygun olacaktır. Şurupla beraber, mutlaka bol miktarda su verilmesi gerekir.

Duphalac Şurup Nasıl Kullanılır? Aç Mı Tok Mu?

Duphalac nasıl kullanılır? Aç mı tok mu? Şurup kahvaltı yaptıktan sonra, uygun dozda kullanılması önerilir.

Duphalac Şurubun Yan Etkileri Nelerdir?

 • Nefes darlığı,
 • Ciltte kızarıklık,
 • Yüzde şişme,
 • İshal,
 • Mide bulantısı,
 • Gaz şikayetleri

Bu türlü problemler görüldüğünde şurubun kullanılması hemen bırakılmalıdır. Ayrıca duphalac şurubun içerdiği etken maddelere karşı bir alerjiniz varsa kullanmamalısınız. Hamilelikte kullanmak isteyen kişiler mutlaka doktoruna danışmalıdır. Sağlık alanında diğer Yazımıza da bakabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı