Sağlık

Largopen Nedir ? Largopen Ne İşe Yarar ? Largopen SGK Tarafından Karşılanıyor mu ?

Etken maddesi Amoksisilin trihidrat olan Largopen 1 g Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak, duyarlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavi edilmesini sağlayan penisilin grubu bir antibiyotiktir.

Largopen Nedir ?

Largopen tablet 1 g amoksisilin içerir ve beyaz kutunun üzerinde bir yüzü mavi renkte ‘L’ baskısı bulunmaktadır. Oblong tablet görünümündedir. Her kutuda 16 tablet yer almaktadır.

Largopen, bakteri adı verilen mikroorganizmalardan kaynaklanan hastalıklar için kullanılan bir antibiyotiktir. Etken maddesi olan Amoksisilin, bakterilerin hücre duvarlarını bozarak yok olmalarını sağlar. Largopen, duyarlı bakterilerden kaynaklanan çeşitli enfeksiyon hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır.

Largopen Nedir ? Largopen Ne İşe Yarar ? Largopen SGK Tarafından Karşılanıyor mu ?

Largopen İçerik

Etkin madde: Her tablet, 1 g amoksisiline eşdeğerde 1176.47 mg amoksisilin trihidrat içerir.

Yardımcı maddeler:

🔵 Magnezyum stearat,
🔵 Mısır nişastası,
🔵 Talk.

Largopen Ne İşe Yarar ?

✅ Bademcik iltihabı (tonsillit), kafa kemiklerindeki boşluklarda meydana gelen iltihap (sinüzit), orta kulak iltihabı, boğaz enfeksiyonu gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır.

✅ Bronşit, zatürre gibi alt solunum yolları ve akciğer enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır.

✅ Mesane (İdrar kesesi), böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

✅ Lohusalık humması, düşük sonrası meydana gelen enfeksiyonlar, bel soğukluğu, yumurtalık kanalları, prostat iltihabı ve karın içi organlarda oluşan enfeksiyonlar gibi enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

✅ Çıban, abse, yılancık (erizipel), sivilceler gibi cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

✅ Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserlerinin tekrarının engellenmesi için bu hastalığa etkili bir ya da iki ilaç ile birlikte kullanılmalı.

✅ Bakterilerden kaynaklanan kalp iç zarı enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

✅ Karın zarı iltihabı, tifo ve tifo benzeri ateşler ve diş apselerinin tedavisi için kullanılmaktadır.

Largopen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

📍 Largopen’in etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız.

📍 Daha önceden penisiline/antibiyotiğe karşı bir alerjiniz olduğu söylendiyse eğer kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bildiriniz.

📍 Karaciğer ya da böbrek yetmezliğiniz varsa veya enfeksiyoz mononükleoz denilen bir hastalığınız varsa ya da böyle bir hastalığınız olduğundan şüpheleniliyorsa eğer kullanmadan önce mutlaka doktorunuzu durumunuz ile ilgili  bilgilendiriniz.

📍 İlacın kullanımı sırasında ishal gelişebilir eğer bu durum yeni bir enfeksiyonun başlangıcının işareti olabilir. İlacın kullanımı sırasında aşırı sulu ya da kanlı ishaliniz varsa eğer ishali durdurmak için farklı bir ilaç kullanmayınız, hemen doktorunuza başvurarak acil yardım isteyiniz.

📍 Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz de ilacı doktorunuzun reçete ettiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamen yok olmadan da iyileşme belirtileri görülebilir.  Doktorunuzun önerdiği doz ve kullanma süresini dikkate alınız.

📍 Largopen kullanımı östrojen içeren doğum kontrol haplarının etkisinin azalmasına neden olmaktadır. İstenmeyen bir hamilelik olmaması için hormonal olmayan farklı bir doğum kontrol yöntemi ile de korununuz.

Largopen Kullanımı

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

Doktorunuz almanız gereken doz miktarını ve Largopen ile yapılacak tedavi süresini belirleyecektir.

✔ Doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadıysa, genellikle hafif ve orta şiddette olan enfeksiyonlar için günde iki defa 500 mg veya üç defa 250 mg Largopen alınması gerekiyor. Şiddetli enfeksiyonlarda ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarının tümünde günde iki defa 1 g veya günde 3 defa 500 mg Largopen almanız gerekiyor.

✔ Bel soğukluğu enfeksiyonları için Largopen’in 3 g tek doz alınması tavsiye edilmektedir.

✔ Mide ülserinde günde 4 defa 500 mg, oniki parmak bağırsağı ülserinde günde iki defa 1000 mg diğer ilaçlar ile birlikte kullanılmaktadır.

✔ Riskli hastalarda kalp iç zarı enfeksiyonlarının engellenmesi için diş çekimi gibi işlemlerden bir saat önce 3 g, 6 saat sonra 1.5 g alınmalıdır.

✔ Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun size söylemiş olduğu süre boyunca ilacı kullanmaya devam ediniz. Bulgularınız geçtikten sonra da en az 2 gün daha ilaca devam etmeniz önerilmektedir.

Uygulama yolu ve metodu:

✔ Largopen, ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Tabletleri yeterli miktarda su ile çiğnemeden yutunuz.

✔ Tabletleri düzenli aralıklarla ve günün aynı saatlerinde almaya dikkat ediniz.

Çocuklarda Largopen Kullanımı

Vücut ağırlığı 40 kg’nin üzerinde olan çocukların erişkin dozlarında kullanmaları önerilmektedir. Çocuğunuzda oluşan enfeksiyonun tipine, şiddetine ve çocuğunuzun vücut ağırlığına göre ne kadar doz  alması gerektiğini doktorunuz hesaplayacaktır (Vücut ağırlığının kilogramı başına 20 mg ile 45 mg arası günlük dozlar).

Yenidoğan ve 3 aylıktan küçük bebekler için uygulanması gereken en yüksek doz vücut ağırlığının kilogramı başına 30 mg günlük dozu geçmemelidir.

Hamilelik Döneminde Largopen Kullanımı

Hamile hanımların Largopen kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Largopen tablet, hamilelik döneminde doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde dikkatli kullanılabilir.

Emzirme Döneminde Largopen Kullanımı

Emziren hanımların Largopen kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Largopen az miktarda anne sütüne geçebilir bu nedenle bebekte duyarlılık oluşturabilir. Doktorunuz tarafından aksi bir şey söylenmediyse bu ilacın emzirme sırasında kullanılması önerilmez.

Largopen Yan Etkileri

🔴 Alerjik reaksiyonların belirtileri mevcutsa yani deride kaşıntı, döküntü, yüzde, dudaklarda, dilde ya da vücutta şişme veya nefes almada güçlük. Bu durumlar nadiren de olsa ciddileşebilir ve ölüme sebebiyet verebilir.

🔴 Deri altı yüzeyde döküntü ya da toplu iğne başı gibi düz, yuvarlak noktalanmalar ya da deride çürük gelişimi. Bu durum, alerjik bir reaksiyon sonucunda kan damarı duvarlarının iltihaplanması nedeni ile olabilir. Eklem ağrısına ve böbrek problemlerine neden olabilir.

🔴 Largopen aldıktan 7 veya 10 gün sonra; döküntü, ateş, eklem ağrıları ve özellikle koltuk altı bölgedeki lenf düğümlerinin şişmesi gibi bulgular,

🔴 Eritema multiforme hastalığı nedeni ile; özellikle avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kaşıntılı, kırmızımsı mor lekeler, deride kabarık kurdeşen benzeri şişkin bölgeler, ağız, göz ve özel bölgede hassasiyet, ateş ve yorgunluk belirtileri,

🔴 Cildinizde ya da göz çevresinde içi su dolu ya da kanlı sıvı dolu kabarcıklar gelişirse ya da deriniz geniş alanlarda soyulmalar,

🔴 Boğaz ağrısı, ateş gibi enfeksiyon bulguları,

🔴 Uzun süren şiddetli veya kanlı, balgamlı ishal,

🔴 Ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğuna işaret eden bazı kan testlerinde bozulma, sarılık gibi bulgularınız varsa, idrarınız koyu çıkıyorsa, dışkınızın rengi beyaz ise, şiddetli ishaliniz varsa veya kanamalarınız oluyorsa bu bulgular karaciğer işlevlerinizde ciddi bozukluklar olduğunun göstergesidir.

Largopen Fiyat

Largopen, 2021 güncel fiyatı 22.67 TL‘dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Largopen ne için kullanılır ?

 • Largopen, duyarlı bakterilerden kaynaklanan çeşitli enfeksiyon hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır

Largopen ne ilacı ?

 • Largopen, bakteri adı verilen mikroorganizmalardan kaynaklanan hastalıklar için kullanılan bir antibiyotiktir.

Largopen diş ağrısına iyi gelir mi ?

 • Largopen diş apsesinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Evet, iyi gelir.

Largopen kulak ağrısına iyi gelir mi ?

 • Largopen, orta kulak iltihabının tedavisinde kullanılmaktadır.

Largopen bademcik ağrısına iyi gelir mi ?

 • Evet, Largopen bademcik iltihabının tedavisinde kullanıldığı için iyi gelmektedir.

Largopen kullanım süresi ?

 • Doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadıysa, genellikle hafif ve orta şiddette olan enfeksiyonlar için günde iki defa 500 mg veya üç defa 250 mg Largopen alınması gerekiyor. Şiddetli enfeksiyonlarda ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarının tümünde günde iki defa 1 g veya günde 3 defa 500 mg Largopen almanız gerekiyor.

Largopen raf ömrü ?

 • Largopen, 48 ay raf ömrü olan bir ilaçtır.

Largopen nasıl saklanır ?

 • Largopen, çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde kutusundan çıkarılmadan saklanmalıdır. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında muhafaza ediniz.

Largopen ne kadar ?

 • Largopen, 22.67 TL’dir.

Largopen güncel fiyat ?

 • Largopen, güncel fiyatı 22.67 TL’dir.

Largopen SGK tarafından karşılanıyor mu ?

 • Largopen SGK tarafından karşılanmaktadır.

Largopen SGK karşılıyor mu ?

 • Largopen’i SGK karşılamaktadır.

Largopen Nedir ? Largopen Ne İşe Yarar ? Largopen SGK Tarafından Karşılanıyor mu ? başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵  Majezik Ne İşe Yarar ? Majezik SGK Tarafından Karşılanıyor mu ? Majezik Fiyat başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı