Sağlık

Mixovul Fitil Ne İşe Yarar ,Nasıl kullanılır, Yan etkileri ve Kullanıcı Yorumları

Bu yazımızda Mixovul Fitil ilacını  incelediğimizde bakterilere ve parazitlere karşı etkili ve aynı zamanda vajinal mantar hastalıklarına karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.


Mixovul Fitil Nedir ve hangi durumlarda kullanılır ?

Antiprotozoal (parazitlere karşı etkili), antibakteriyel (bakterilere karşı etkili),mantar hastalıklarına karşı etkili olan  ilaçlar grubuna dahildir. Bu fitil vajina içerisine uygulanmaktadır. Etki alanlarını incelediğimizde bakterilere ve parazitlere karşı etkili ve aynı zamanda vajinal mantar hastalıklarına karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Vajinada yanma durumunda kaşıntı hissetme durumunda, normal olmayan akıntı durumunda, kızarıklık ve şişme halinde belirtilerde  iyileştirilme amacıyla kullanılmaktadır.
Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Mixovul Fitil
Mixovul Fitil

 

Mixovul Fitil Paket içeriği nedir?

Bir paket içeriği 7(yedi) adet kapsül şeklindedir. Yani yedi adet parmaklık içeren ambalajda eczanelerde satılmaktadır

Mixovul Fitil Neden Kullanılır?

Yazımızın ilk kısmında da belirttiğimiz gibi etkili olduğu hastalıkların ve şikayetlerin ortadan kaldırılması amacıyla kullanılmaktadır. Vajina(hazne)  içerisinde yanma durumunda , kaşıntı durumunda , beklenen normal akıntı dışında , kızarıklık durumunda ve kızarma belirtileriyle seyreden vajina(hazne) iltihaplarının giderilmesi ve ortadan kaldırması yani tedavi edilmesi için kullanılmaktadır.

Mixovul Oval (Fitil) Kullanımı

İlk gözetmeniz gereken husus doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaktır. Etkili olabilmesi için bir diğer önemli husus zamanında kullanmaya gösterdiğiniz özendir . Genelde kullanımı paket içerisindeki yedi adet kapsülden gün aşırı yani her gün bir adet kullanılması şeklindedir. Bu ilaç yedi gün süreyle kullanılmalı yedinci günde tamamen bitirilmelidir. Doktorunuzun size önereceği bu ilacı gece yatmadan önce kullanmanızdır. Şikayetlerinizin bitmemesi hastalığınızın tekrarlanması durumunda doktorunuza tekrardan başvurulması gerekmektedir. Doktorunuzun takdir ederse yani gerekli görürse ilacınızı tekrar kullanmanızı tavsiye edebilir. İlacı tekrar kullanabilmeniz için mutlaka hekiminizin önermesi gereklidir.

Mixovul Ovül (fitil) Kullanım Şekli

Mixovul ovül (fitil) paketten kapsül çıkarılıp sırt üstü yatıp bacaklarınızı  yukarı doğru çekilmelisiniz. Elinizdeki kapsulü hazneye koyun parmaklarınız yardımıyla kapsülü hazneye olabildiğince ileriye itiniz. Bu işlemi hazneye uyguladıktan sonra sırt üstü yattığınız pozisyonda 15 20 dakika daha yatmanız tavsiye edilmektedir. İlacın daha etkili olabilmesi için bu işlem önerilir. Adet döneminde kesinlikle kullanmamanız gereken bir ilaçtır.

Mixovul fitil kesinlikle ağızdan(oral) yol ile kullanılmamalıdır yani ağız yoluyla yutulmamalıdır..

Mixovul Fitil Hamilelikte kulanımı

 

Gebelikte kullanılır mı ? 

Doktorunuzun gerekli gördüğünde size ilacı nasıl ve ne ölçüde tavsiye ederse bu şekilde kullanılmasında sakınca yoktur. Gebelik döneminde her hangi bir ilacı hekim kontrolü dışında kullanılması kesinlikle sakıncalıdır.

Mixovul  fitil kullanırken gebelik durumu oluşabilir mi? 

Bu husus konusunda kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat gebeliğe herhangi bir engeli söz konusu değildir. Bu bilgiyle birlikte fitili kullandıktan hemen sonra hamilelik durumu yaşayanlarda olmuştur.

Mixovul Ovül (fitil) Çocuklarda Kullanımı

12 (on iki) yaşın altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Karaciğer Yetmezliği Olanlar ve Böbrek Yetmezliği Olanlarda Kullanım Durumu

Bu rahatsızlık durumlarında bu fitilin kesin etkinliği  bilinmemektedir.  Bu yüzden doktorunuzun tavsiyesi dışında kesinlikle kullanılmamalıdır.

Mixovul Ovül (fitil)  Yaşlılarda Kullanımı

İleri yaştakiler ve 65 yaş üzerindeki hastalar hekiminin tavsiye ettiği şekilde bu ilacı kullanılmasında bir sıkıntı bulunmamaktadır.

 

 

Farklı ilaçlarla birlikte kullanımı

Barbitüratlar olarak adlandırılan  ve sakinleştirici olarak kullanılan ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmez.

Kanser ilaçları ile birlikte kullanılmaz.

Alkol tedavisi sırasında kullanılması tavsiye edilmez.

Diyabetik yani şeker hastalıkları tedavisinde kullanılan ve içersinde etken madde olarak glimeprid içeren ilaçlarla kullanılmaz.

Kanın pıhtılaşmasını durduran yani engelleyen ilaçlarla (varfarin içeren ilaçlar) birlikte kullanılmaz.

Ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçlar ve etken madde olarak pimozid içeren ilaçlarla birlikte kullanılmaz.

Bağışıklık sistemini bozan ve baskılayan  etken madde olarak siklosporin  maddesi içeren ilaçlarla birlikte kullanılmaz.

Antiaritmik ilaçlar yani kalp ritim bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte kullanılmaz.

İçecek ve yiyeceklerle birlikte kullanma durumu

Herhangi bir yiyecek ve içecekle birlikte kullanılmama durumu söz konusu değildir.

Kullanmanız gereken dozu aşarsanız veya unutulması durumunda

Kullanmanız gereken dozu aştığınızda doktorunuza başvurmanızı onun önerisi doğrultusunda hareket etmez önerilir. Yanlışlıkla yutarsanız hemen hastaneye başvurmalısınız. Kullanmanız gereken dozu unutursanız bir sonraki dozdan sonra normal rutinde devam etmeniz önerilir.

Mixovul Ovül Fitil) kullanımının faydaları 

Vajinal bölgenin sağlıklı olmasını sağlar.

Vajinal bölgenin sağlıklı ve temiz olması durumunda cinsel ilişkinizi de daha sağlıklı ilerlemenize yardımcı olur.

Vajina bölgesindeki kötü kokuyu ortadan kaldırır.

Daha tehlikeli ve ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önler.

 

Mixovul Ovül yan etkileri

Nefes almakta güçlük, cilt de döküntü, yüz dil ve boğazda şişlik bunlar ciddi yan etkilerdir.

Karında ağrı ve uygulanan bölgede kaşıntı ve kızarıklık bunlar hafif yan etkilerdir.

Seyrek görülen yan etkiler ise bulantı, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ,İştahsızlık, mide ağrısı, ishal ve kusma, ağız kuruluğu,  bulanıklık ve çift görmedir.

 

Dilerseniz Fusix Ne İşe Yarar adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı