Sağlık

Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Öksürük Nedir ?

Öksürüğü yabancı maddelerin alt solunum yollarına ulaşmasını ve bronşlarda salgı birikmesini engelleyen bir savunma mekanizması olarak tanımlayabiliriz. Günlük hayatta birçok kişinin yaşadığı öksürük, aslında solunum sistemini koruyan bir reflekstir. Çocuklarda öksürük refleksi 5 yaş civarında oluşmaktadır. Yetişkinler hava yolu salgılarını rahatlıkla çıkarırken, 5 yaşın altı çocuklar kolayca çıkaramazlar.

Öksürüğe Ne İyi Gelir başlıklı yazımda bahsedeceğim karışımlar umarım öksürüğünüzü en kısa sürede geçirir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

✅Zencefil çayı
✅Ihlamur Çayı
✅Ada çayı
✅Nane çayı
✅Ekinezya çayı
✅Ayva çayı

Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Evde Yapılabilecek ve Öksürüğe İyi Gelecek Tarifler

Öksürük tedavisi için ilk olarak, öksürüğe neden olan faktörleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Bunun için ise yaşam düzenimizde bazı değişiklikler yapmamız çok önemlidir. Örneğin öksürüğe neden olan etken eğer sık tüketilen sigaraysa veya sigara dumanına maruz kalmaksa ilk yapmamız gereken şey sigara ve sigara dumanından uzak durmak olacaktır.

Evde yapılacak basit tarifler ile öksürüğün şiddetini ve boğazda oluşan tahrişi azaltmak mümkündür. Şimdi öksürüğe iyi gelecek bazı tariflerden bahsedeceğim.

🔆 Besleyici ve aynı zamanda hafif olan çorbaları tercih etmek boğazı yormayarak yumuşamasında etkili olacaktır.

🔆 Kekik, ayva, karabiber, zencefil, kuşburnu, adaçayı, nane, ıhlamur gibi bitkileri kullanılarak yapılan çaylar boğazın rahatlamasında etkili bir rol oynayacaktır.

🔆 Elma, ıhlamur, karanfil, tarçın kabuğu, limon: İlk olarak bir elmanın kabuğunu güzelce soyun, bir kaç tane de  çekirdeğini alın, az bir şey ıhlamur, bir veya iki tane karanfil, isteğe göre bir tarçın kabuğu ve bir dilim de limon hazırlayın. Bu malzemelerin hepsini kaynattıktan sonra, dilerseniz bal ile tatlandırarak sıcak sıcak tüketebilirsiniz. Çocuklarınız için ise bu karışımı ılık ılık verebilirsiniz.

🔆 Bal, toz zencefil: Bir tatlı kaşığı bala toz zencefil ilave ederek macun kıvamına getirip yiyebilirsiniz. Bu karışım boğazınızda oluşan tahrişe ve öksürüğe çok iyi gelecektir. Çocuklar için uygun bir karışım değildir.

🔆 Dut pekmezi, karabiber: İki tatlı kaşığı dut pekmezine kendi tercihinize göre karabiber ilave edip karıştırın bu karışımı günde bir kaşık tüketmeniz yeterlidir. Uygulayacağınız bu karışım sayesinde öksürükten bir iki güne kurtulacaksınız. Yetişkinlerin ve çocukların kullanımına uygun bir karışımdır.

🔆 Portakal çayı: C vitamini yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahip olan portakal, çoğu hastalığın tedavi süreci için tercih edilen bir meyve haline gelmiştir. Kuru öksürük sorunu için yasemin çiçekli portakal çayının tüketilmesi oldukça fazla önerilmektedir.

🔆 Karabiber, bal, süt: Bir tatlı kaşığı balın içine bir çay kaşığı karabiber ilave ederek tüketilir. Bu karışımı eğer çocuğunuza veriyorsanız karışımı yedikten sonra süt içirilebilir. Bu karışım hem çocukların hem de yetişkinlerin tüketebileceği bir karışımdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı