SağlıkAnne-Çocuk

Prospan Şurup Ne İçin Kullanılır ?

Prospan şurubun etken maddesi Kurutulmuş Hedera helix folium yani duvar sarmaşığı yaprağı ekstresi ‘dir. Prospan şurup, çocuklar ve yetişkinler için doktorların sıklıkla önerdiği bitkisel bir ilaçtır. Öksürük ve soğuk algınlığına karşı çok etkili olan ürün hastalığın kısa sürede kontrol altına alınmasında önemli rol oynamaktadır.

Prospan şurup nedir, prospan şurup ne için kullanılır, faydaları ve yan etkileri nelerdir fiyatı nedir gibi kafanıza takılan bir çok sorunun yanıtını arıyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Prospan Şurup Nedir ?

Sarmaşık özlü Prospan şurup, öksürük ve kronik bronşite iyi gelmesinin yanında balgam sökücü özelliği de bulunmaktadır. Prospan, çocukların ve yetişkinlerin kullanımına uygun bir şurup olduğu için her evde mutlaka bulunması gereken bir üründür.

Prospan Şurup Ne İçin Kullanılır ?

Prospan Şurup Ne İçin Kullanılır ?

✔ Prospan şurup, solunum yollarının kataral hastalıkları için kullanılan bitkisel bir ilaçtır.
✔ Prospan şurup, öksürük ve öksürkle beraber akut solunum yolu enflamasyonu, kronik enflamatuar bronşiyal hastalıkların semptomatik tedavisinde oldukça etkili bir ilaçtır.
✔ Balgamlı öksürüğü azaltmak için kullanılan ilaç balgamı ve akciğerleri yumuşatarak rahatsızlığı en aza indirgemek için kullanılır.
✔ Prospan şurup kuru öksürüğü azaltmak için kullanılan ilaç kuru öksürükten kaynaklanan göğüs ağrısı ve boğazın tahriş olması gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Yani kuru öksürüğün çocuğa veya bir yetişkine vermiş olduğu rahatsızlığı azaltmak için kullanılır.
✔ Prospan şurup öksürüğün sıklığını azaltır.

Prospan Şurup İçeriği Nedir ?

Etkin maddesi: Kurutulmuş hedera helix folium ekstresi 100 ml sıvı 0,7 g kurutulmuş hedera helix folium ekstresi içerir (5 – 7,5 : 1). Özütleyici: Etanol %30 (m/m).
Yardımcı maddeler şunlardır:
Potasyum sorbat (Ph.Eur.) (koruyucu), susuz sitrik asit (Ph.Eur.), ksantan sakızı, aroma verici, sorbitol çözeltisi %70 (kristalize) (Ph. Eur.), arıtılmış su. 2,5 ml sıvı 0,963 g tatlandırıcı sorbitol (Ph.Eur.) içerir = 0,08 BE.

Prospan Şurup Kullanılmadan önce Nelere Dikkat Edilmeli ?

‼ Prospan şurubun içerisinde bulunan etkin maddesine veya ilacın yardımcı maddelerine karşı alerjiniz varsa eğer alınmamalıdır.
‼ Prospan şurup, bir yaşın altındaki çocukların yalnızca uzman bir doktorun önerisiyle veya bir doktora danışılarak kullanılmalıdır. Bu yaş grubundaki çocuklara yalnızca yakın gözlem altında verilmelidir, bunun nedeni ise bir yaşın altındaki çocuklar büyük çocuklara kıyasla ishal ve kusma oluşumuna özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.
‼ Prospan şurup tedavi süresi belirtilerin şekline ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Solunum sisteminin basit iltihaplanmalarında bile tedaviye en az yedi gün devam edilmelidir.
‼ Tedavinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için, belirtilerin sona ermesinden sonra da uygulamaya 2-3 gün süreyle devam edilmesi gerekir.

Prospan Şurup’ un Kullanım Şekli

💊 Prospan şurup doktorunuz tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorun önerilerine uyulmalıdır. Yanlış kullanılması ya da talimat dışı uygulamalar hastalığın tedavisini olumsuz etkileyerek, sağlığınıza zarar verebilir.
💊 Prospan şurup her kullanımdan önce hafifçe çalkalanarak alınmalıdır.
💊 Dozunun doğru alındığından emin olmak için kutudaki ölçü kaşığını veya kabını kullanınız. Yemek kaşığı tercih etmeyiniz.
💊 Aç ya da tok karnına alınabilir. Ancak tok karna alınması önerilmektedir.
💊 Prospan şurup sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 defa kullanılmaktadır.

Prospan Şurup Çocuklarda Nasıl Kullanılır ?

🔅 1 ile 5 yaş arası çocuklara günde 3 defa 2,5 ml kullanmalıdır.
🔅 5 yaş üstü çocuklara günde 3 defa 5 ml kullanmalıdır.
🔅 Yetişkinlerde günde 3 defa 7,5 ml kullanmalıdır.

Hamile ve Emziren Anneler Nasıl Kullanmalı ?

🔅 Hamilelik ve emzirme dönemiyle alakalı yeterli inceleme yapılmadığı için bu ilaç hamilelik ve emzirme
döneminde kullanılmaması önerilmektedir veya uzman bir doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Prospan Şurup Uygulama Şekli

 • Şurup içinde bulunan işaretli ölçü kabıyla alınmalıdır.
 • Günde 3 öğün yani sabah, öğle ve akşam alınabilir.
 • Şurup her kullanımdan önce iyice çalkalamalısınız.

Uygulama süresi

Tedavinin süresi, klinik tablonun tipine ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir genelde 1 hafta sürdürülmelidir. Şikayetlerin yedi günden fazla sürmesi halinde tıbbi yardım alınmalıdır.

Olası yan etkiler nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Prospan öksürük şurubunun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler aşağıdaki gibi olabilir:

🟠 Karın ağrısı , nefes almada güçlük, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişkinlik gibi bir durumda uzman bir doktora başvurmalısınız.
🟠 Bulantı, kusma ve ishal seyrek görülen yan etkilerdir.

Prospan Şurup Fiyatı

Prospan şurubun güncel satış fiyatı 24,90 TL‘ dir.

Sık Sorulan Sorular

Prospan ne şurubu ?

 • Prospan şurup, solunum yollarının kataral hastalıkları için kullanılan bitkisel bir ilaçtır.

Prospan şurup içeriği nedir ?

 • Prospan şurup, kurutulmuş hedera helix folium ekstresi 100 ml sıvı 0,7 g kurutulmuş hedera helix folium ekstresi içerir (5 – 7,5 : 1). Özütleyici: Etanol %30 (m/m).

Prospan şurubu gereğinden fazla kullanılırsa ne yapılmalı ?

 • Prospan şurup günlük alınacak miktardan ya da  doktor tarafından tavsiye edilenden daha fazla alınmamalıdır.
  Fazla miktarda (günlük dozun üç katından fazla) alındığında mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir. Bu durumda doktorunuza danışmalısınız.

Prospan şurubun kullanımı unutulursa ne yapılmalı ?

 • Bir sonraki alacağınız zaman çift doz almayınız, doktor tarafından tavsiye edildiği veya kullanma talimatında önerildiği şekilde kullanmaya devam etmelisiniz.

Prospan şurup nasıl saklanır ?

 • Prospan şurup çocukların yetişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır.

Prospan şurup 2020 fiyatı nedir ?

 • Prospan şurubun 2020 fiyatı 24,90 TL’ dir.

Prospan şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır ?

 • Prospan şurup, kutusunda veya kabının (etiket) üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra kullanılmamalıdır. Son kullanma tarihi ayın son gününe denk gelmektedir.  Açıldıktan sonra 6 ay içinde tüketilmesi gerekir.

Prospan şurup aç karna mı tok karna mı kullanılmalı ?

 • Prospan şurup aç veya tok karna tüketilebilir. Ancak tok karna tüketilmesi önerilmektedir.

Prospan şurup ateş düşürür mü ?

 • Hayır, prospan şurubun ateş düşürücü etkisi bulunmamaktadır.

Prosoan şurup balgam söker mi ?

 • Evet, prospan şurubun balgam sökme etkisi bulunmaktadır.

Prospan şurup günde kaç defa kullanılır ?

 • Prospan şurup, bebekler günde bir defa,
 • Çocuklar  günde iki defa
 • Yetişkinlikler günde üç defa kullanmalıdır.

Prospan şurup hamilelikte kullanılır mı ?

 • Prospan şurup hamilelik döneminde uzman bir doktora danışılarak kullanılmalı.

Prospan şurup hırıltıya iyi geliyor mu ?

 • Hayır, prospan şurup yalnızca öksürük tedavisinde kullanılmaktadır.

Prospan Şurup Kullanıcı Yorumları

 • Soğuk algınlığım geçtikten sonra öksürüğümün devam etmesi nedeniyle kullandığım ilaç öksürüğümü bir anda yok eden mucizevi bitkisel şurup diyebilirim.
 • Ciğerim sökülecek gibi öksürürken yurt dışında bulunan asistanımın aldığı öksürük şurubu. Tadı üzüm suyuna benziyor ayrıca tamamen katkısız, %100 sarmaşık yaprağından yapılan bir ilaçmış. Gerçekten bütün öksürük şuruplarını çöpe atıp, bu sarmaşık yaprağından yapılan mucizevi öksürük şurubunu almalısınız. Öksürüğü tamamen kesiyor.
 • Bebeğimin öksürüklerinin artmasından dolayı doktor tavsiyesiyle prospan şurubu almıştık, içerisinde katkı maddesi vs. yok tamamen bitkisel bir ilaç. Her evde bulunması gereken bir ilaç.
 • Bu sabah kullanmaya başladığım, 3 gündür varlığını sürdüren şiddetli öksürüğümü 3 doz ile hafifleten bitkisel mucizevi öksürük şurubu.
 • Bitkisel bir ilaç olan Prospan öksürük şurubunu doktor benimde 2 aylık oğluma verdi öksürüğü kesildi ama hırıltısı devam ediyor ama etkili bir ilaç.

Prospan Şurup Ne İçin Kullanılır ? başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Polivit Şurup Nedir ? Ne İçin Kullanılır ? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı