Sağlık

Sipraktin Şurup Nedir ? Kilo Aldırır mı ? Fiyatı? SGK Karşılıyor Mu ?

İçeriğindeki etken maddeler sayesinde çeşitli alerjik ve deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan şuruplardan biridir. Özellikle çocuklu evlerde mutlaka olması gereken ilaçların başında gelir. Çünkü şurup, sadece alerjik reaksiyonlarda değil, böcek ısırmalarında ve yine deri hastalıklarının tedavisinde de kullanımı yapılabilir.

Ciltte oluşan kızarıklık, kaşıntı veya çeşitli zührevi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Öte yandan sipraktin şurup  iştah açıcı özelliği de mevcuttur. Kilo almada sorun yaşayan ya da yeme güçlüğü çeken kişiler için doktor tarafından tavsiye edilmektedir

Sipraktin Şurup Nedir?

Sipraktin şurup, sistemik antihistaminikler ilaç grubunda yer alan bir ilaçtır. Sipraktin şurup nedir? Sorusunun yanıtına baktığımızda deri alerjilerinde, egzama sorunlarında, ürtiker  problemlerinde, böcek ısırmasından doğan alerjilerde, alerjik reaksiyonlara bağlı dudak şişmesi ve göz kızarması gibi problemlerde kullanılan şuruplardan biridir. Alerjik sorunlara ve deri hastalıklarının tedavisine fayda sağlamakta olan sipraktin şurup, sürekli olarak kilo veren ve iştah kaybı yaşayan kişiler için de kullanımı yapılan şurupların başında gelmektedir. 240 ml cam şişelerde ve 5 ml ölçeklerde kişilerin kullanımına sunulmaktadır.

İlaç deri hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı gibi alerjik etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan deri kaşıntısı, burun ve geniz akıntısı, gözlerde yanma gibi etkileri de kısa sürede ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Yine gerek psikolojik olarak gerekse fiziksel olarak, sürekli iştahsızlık yaşayan ve kilo kaybı yaşayan kişilere de iştah açıcı olarak doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Sarı ve beyaz renklerdeki kutularda, şeffaf ve nane aramolı olarak, üretilmektedir.  Nane aroması sayesinde tat olarak, oldukça hoş bir lezzete sahiptir.

Sipraktin şurup

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar?

Sipraktin şurup, pek çok sorunu ortada kaldıran ve tedavi edici özelliğe sahip olan ilaçlardan biridir. Bu nedenle şurubu, kullanmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında ise sipraktin şurup ne işe yarar? Sorusu gelmektedir.

 • Alerjik rinit tedavisinde kullanılmaktadır; özellikle mevsim geçişlerinde ve bahar aylarında polenlerin çıkmasına bağlı olarak pek çok kişide alerjik rinit sorunları görülmektedir. Sipraktin şurup kullanımı ile tüm bu sorunlar ortadan kalkacaktır.
 • Su çiçeği gibi bulaşıcı deri hastalıklarında kullanılır; sipraktin şurubun kullanıldığı alanlardan biri de su çiçeği tedavisidir. Deri üzerinde kaşıntıya, ateşe ve acıya neden olan su çiçeğinin tedavisinde kullanımı yapılmaktadır.
 • Alerjik nezle için kullanılır; bu şurup, alerjik nezlenin verdiği çeşitli rahatsızlıkları da ortadan kaldırmaktadır. Hapşırma, kesik kesik öksürme, geniz akıntısı ve burun akıntısı gibi rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasında faydalı bir etkiye sahiptir.
 • Dudaklarda ve yüzde şişme gibi durumlarda kullanımı yapılır; bilindiği üzere alerjik etmenlere bağlı olarak dudaklarda ve yüz bölgesinde şişlikler meydana gelebilir. Bu tür sorunlar için sipraktin şurup kullanımı tavsiye edilmektedir.
 • Böcek ısırmalarına bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı ve şişlikleri ortadan kaldırır; böcek ısırması veya bitki gibi alerjik rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasında kullanılır.
 • Kilo almaya yardımcı olur; iştah sorunu yaşayan kişiler sipraktin şurup kullanımı yapabilir. Kilo aldırırken, iştahın açılmasına da fayda sağlar.

Sipraktin Şurubun Faydaları

Sipraktin şurubun faydaları oldukça fazladır. Ama kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir. Doktorun tavsiye ettiği dozda kullanılması daha avantajlı olacaktır. Faydalarına bakacak olursak;

 • Deri hastalıklarının ve zührevi hastalıkların verdiği acıyı azaltır.
 • Kaşıntı ve acıyı alır.
 • Strese bağlı ortaya çıkan kurdeşen ve egzama gibi zührevi hastalıkların tedavisinde fayda sağlar.
 • Alerjiye bağlı olarak kızaran ve moraran cilt rengini eski haline döndürür.
 • Bahar alerjisi veya toz alerjisi gibi durumlarda ortaya çıkan nefes darlığı problemlerini ortadan kaldırır.
 • İştah açmak için etkili ilaçlardan biridir.

Sipraktin Şurup Nasıl Kullanılır?

Etken maddesi, siproheptadin hcl olan sipraktin şurup, kullanımı için ilk etapta doktor tavsiyesi gerekmektedir. Ancak bu şurup, reçeteli olarak alınabileceği gibi reçetesiz olarak ta eczanelerde satışı yapılmaktadır.  Bu nedenle sipraktin şurup nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtını bilmeniz faydalı olacaktır.

 • Şurup ağız yolu ile iyice çalkalandıktan sonra kullanılmalıdır.
 • Yetişkinler için 4 – 20 mg kullanımı tavsiye edilir.
 • 7 ila 14 yaş aralığındaki çocuklar için doz miktarı ise 4 mg olarak tavsiye edilmektedir.

Sipraktin Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Sipraktin şurup yan etkileri ise;

 • Uyuma isteği (bu nedenle gece yatmadan önce alınması tavsiye edilir.)
 • Deride dökülme,
 • İştah artışı,
 • Ağızda ve boğazda aşırı kuruluk hissi, ( kuruluğa bağlı öksürme)
 • Burunda tıkanıklık ve balgam renginde koyulaşma.

Bu tür yan etkiler herkes için aynı değildir. İlacı kullandıktan sonra istenmeyen yan etkiler görüldüğünde hemen doktora başvurulması gerekir.

Kamfolin pomat ne işe yarar? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı