Güzellik

Göz Altı Morluklarına İyi Gelecek Doğal Yöntemler

Kadınlarda ve erkeklerde göz altı morlukları yaygın olarak görülür. Bazı zamanlar göz altı torbaları ile birlikte görülmesi kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olur. Göz altı morlukları, genetik ve çevresel faktörlerden dolayı meydana gelebilir. Ayrıca stres, uykusuzluk, yorgunluk, aşırı tuz tüketimi, demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da göz altı morluklarının oluşmasına neden olabilir.

Göz Altı Morluklarına İyi Gelecek Doğal Yöntemler

Göz Altı Morlukları Neden Olur ?

🟠 Yetersiz uyku
🟠 Genetik
🟠 Stres
🟠 Dengesiz beslenme
🟠 Gözaltındaki kemik yapısı
🟠 Güneş ışınlarının zararlı etkileri
🟠 İlerleyen yaş
🟠 Aşırı tuz tüketimi
🟠 Alerjik rahatsızlıklar
🟠 Alkol ve sigara tüketimi

Göz Altı Morluklarının Geçmesi İçin Ne Yapmak Gerekiyor ?

Göz altı morluklarının tedavi yöntemi altta yatan nedene bağlı değişmektedir. Fakat, bu durumu yönetmek için yardımcı olabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Göz altı morlukları ile başa çıkmak için aşağıdaki öneriler denenebilir:

🔆 Soğuk kompres uygulamak. Soğuk kompres, şişkinliğin azalması ve genişlemiş kan damarlarını daralmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede göz altında oluşan şişlik azalır ve göz altı morluklarının belirginliği azalabilir. Temiz havluya birkaç buz küpü sarılarak gözlere uygulanabilir. Bir bezin soğuk su ile ıslatılarak 20 dakika boyunca göz altına uygulanmasıyla da yine aynı etki elde edilebilir.

🔆 Uyku süresini artırmak. Yeterince uyumak göz altı morluklarının görünümünün azalmasına yardımcı olabilir. Çünkü uykusuzluk cildinizin solgun görünmesine sebep olarak göz altı morluklarının daha belirgin hale getirebilir. Göz altı morluklarının ortaya çıkmaması için günde en az yedi veya sekiz saat uyumak gerekiyor.

🔆 Uyurken başı yükseltmek. Yetersiz uyku göz altı morluklarının ve torbaların oluşmasına neden olurken aynı zamanda kişinin yatış şekli de buna neden olabilir. Uyku esnasında göz altlarında sıvı toplanmasından dolayı gelişen şişkinliği önlemek için başın birkaç yastıkla kaldırılması göz altı morluklarının azalmasında etkili olabilir.

Göz Altı Morluklarına İyi Gelecek Doğal Yöntemler

Patates

✨ Patateste yer alan nişasta renk açıcı ve onarıcı etkiye sahiptir. Bundan dolayı göz altı morluklarınızdan kısa sürede kurtulmak istiyorsanız eğer ince dilimler şeklinde kestiğiniz patatesleri 5-10 dakika boyunca gözlerinizde bekletebilirsiniz. Veya kabuğu soyulmuş bir patatesi rendeleyerek ince bir tülbent yardımıyla koyarak gözlerinizde bekletebilirsiniz.

Poşet çay

✨ Gözlere soğuk poşet çay uygulamak göz altı morluklarının azalmasını sağlayabilir. Çayda yer alan antioksidanlar ve kafeinden dolayı kan dolaşımının uyarılmasına, kan damarlarını daraltılmasına ve cilt altında yer alan sıvının tutulumunun azalmasını sağlayabilir. Göz altı morlukları için siyah veya yeşil çay kullanılabilir.
Siyah veya yeşil  poşet çay sıcak suda beş dakika bekletilir. Ardından poşet çayların buzdolabında 15-20 dakika soğumaları için bekletilir. Soğuk poşet çaylar gözler kapatılarak 10 veya 20 dakika uygulanır. İşleminiz tamamlandıktan sonra gözler soğuk su ile yıkanır.

Aloe Vera

✨ Aloe vera bitkisinin cilt sağlığı üzerinde oldukça fazla etkileri bulunmaktadır. Uzun yıllardan beri de göz altında oluşan  morluklar ve torbalar için kullanılır.
Aloe veradan keseceğiniz bir dalın içinde bulunan aloe vera jeli göz altlarına masaj yaparak uygulanır bir süre bekletildikten sonra jel durulanır.

Salatalık

✨ Salatalık içinde yer alan vitaminler ve potasyum sayesinde cildi yumuşatarak kırışıklıkları önler ve onarır. Gözünüze koyacağınız salatalık dilimlerinin soğuk olmalarına özen gösterin. Soğuk salatalık dilimleri göz altı morluklarını hafifletecek ve torbaların azalmasını sağlayacaktır.

Elma Kabuğu

✨ Elma kabuklarını soyarak göz altlarınızda bekletebileceğiniz gibi aynı zamanda elmanın suyunu sıkarak pamuğunuzu elma suyuna batırıp göz altlarınız da bekletebilirsiniz. Elma cilt sağlığı için son derece faydalı bir meyvedir.

Hindistan cevizi yağı

✨ Göz altlarına her gece Hindistan cevizi yağı ile masaj yaparak göz altı morluklarını azaltabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, zarar görmüş cilt hücrelerini onaran zengin bir E vitamini kaynağıdır.

Gül suyu

✨ Bir miktar pamuğu gül suyuna batırarak kapalı göz kapaklarının üzerine yerleştirip 15 dakika bekleterek göz altı morluklarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Süt

✨ Bir miktar pamuğu soğuk sütün içine batırarak göz altlarına yerleştirip 15 ile 20 dakika arası bekleterek göz altı morluklarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları için Maske Tarifleri

🌸 Bir domatesi robottan geçirerek içine yarım çay kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı un koyup karıştırın. Bu karışımı göz çevrenize uygulayarak 15 ile 20 dakika arası bekletin ardından su ile durulayın.

🌸 2 çorba kaşığı Türk kahvesini 1 yumurta akıyla karıştırıp gazlı bezin içerisine koyun ve gözünüzde 15 ile 20 dakika arası bekletin.

🌸 1 patates, 2 siyah üzüm, 1 salatalık, yeşil kabak kabağın dörtte biri, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 kaşık yoğurdu robotton geçirip, gazlı bezin içine koyarak gözlerinize uygulayın.

🌸 5 veya 6 dal maydonozu 2 yemek kaşığı yoğurt ile birlikte robottan geçirin. Yatmadan önce göz altlarınıza sürerek 15 ile 20 dakika arası bekletin ardından ılık suyla yıkayın.

Göz Altı Morluklarına İyi Gelecek Doğal Yöntemler başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Cilt Lekeleri Neden Oluşur ? Cilt Lekeleri için Doğal Çözümler başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı