Sağlık

Terramycin (Teramisin) Göz Merhemi Ne İşe Yarar ? Terramycin Göz Merhemi SGK Karşılıyor mu ? Fiyat

Etken maddesi  Oksitetrasiklin hidroklorür, Polimiksin B sülfat olan Terramycin Göz Merhemi, duyarlı bakterilerin neden olduğu göz enfeksiyonlarına karşı bakteri öldürücü etkisi bulunmaktadır. Ayrıca birçok bakteri türüne etki eden antibiyotikli (antibakteriyel) bir merhemdir.

Terramycin Göz Merhemi Nedir ?

Terramycin Göz Merhemi, dış ambalajı lacivert ve mavi  çizgilerden oluşan beyaz renkte kutu içerisinde yer almaktadır. 3.5 g’lık tüplerde kullanıma sunulmuştur. Terramycin Göz Merhemi, oksitetrasiklin hidroklorür ve polimiksin B sülfat içerir.
Terramycin Göz Merhemi’nin rengi sarı olmakla beraber homojen ve yumuşak bir maddedir.
Terramycin Göz Merhemi, lokal (topikal) olarak kullanılan diğer antibiyotikler olarak bilinen bir ilaç grubunda yer almaktadır.

Terramycin (Teramisin) Göz Merhemi Ne İşe Yarar ? Terramycin Göz Merhemi SGK Karşılıyor mu ? Fiyat

Terramycin Göz Merhemi İçeriği

Etkin madde: Her 1 gram merhemde 5 mg oksitetrasiklin’e eşdeğer oksitetrasiklin hidroklorür ve 10.000 ünite polimiksin B’ye eşdeğer polimiksin B sülfat bulunur.
Yardımcı maddeler:
Likit parafin,
Beyaz vazelin.

Terramycin Göz Merhemi Ne İşe Yarar ?

✅ Terramycin Göz Merhemi, gözlerde bulunan kornea ve konjunktivada meydana gelen bakteriyel enfeksiyona karşı tedavi sağlamaktadır.
✅ Göz ameliyatı olmadan önce ve olduktan sonra gözün enfeksiyon kapmasını engellemek için koruyucu tedavi amacıyla kullanılır.

Terramycin Göz Merhemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

📍 Terramycin Göz Merhemi’nin etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz varsa eğer bu ilacı kullanmamalısınız.

📍 Terramycin Göz Merhemini kullanırken farklı bir göz ilacı da (damla) kullanmanız gerekiyorsa eğer damlayı gözünüze damlattıktan sonra en az 15 dakika kadar bekleyip daha sonra Terramycin göz merhemini sürünüz.

📍 Terramycin ile tedaviniz devam ederken duyarlı olmayan bakterilerin neden olduğu ya da mantar kaynaklanan yeni bir enfeksiyon oluşması durumunu önlemek için, doktorunuzun tedavinizi düzenli olarak takip edecektir.

📍 Gözlerinizde oluşan enfeksiyon ciddi boyutlarda ise ve Terramycin kullanılarak tedaviye cevap alınamıyorsa; tedaviyi güçlendirmek için; Terramycin merhem, ağız veya enjeksiyon ile uygulanabilen farklı bir antibiyotik ilaç ile birlikte kullanılmalıdır.

📍 Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa eğer doktorunuza danışmadan kesinlikle Terramycin göz merhemini kullanmayınız.

📍 Terramycin göz merhemini kullandığınız sürece, göz içinde ve göz kapağınızda kaşınma, kızarma ve şişme gibi ilaca karşı bir alerji gelişirse, ilacın kullanımını kesip derhal doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

📍 Kontakt lens kullanıyorsanız eğer tedaviniz süresince lenslerinizi kullanıp kullanmamanız konusunda doktorunuzla görüşünüz. Gözünüzde kontakt lens varken Terramycin merhemi gözünüze sürmeyiniz.

📍 Terramycin göz merhemini sürerken tüpün uç kısmını eller ve gözler de dahil hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Tüpün ucu mikrop kaparsa eğer gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına varacak şekilde ciddi hasarlara neden olabilir.

📍 Terramycin göz merhemini gözünüze uyguladığınız zaman görme bulanıklığı meydana gelebileceği için görmeniz netleştikten sonra araba ya da makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler yapmanız doğru olacaktır.

📍 Hamilelik ve emzirme dönemlerinde Terramycin göz merhemini doktorunuza sormadan  kullanmayınız.

Terramycin Göz Merhemi Kullanımı

Terramycin göz merhemini az miktarlarda (yaklaşık 1 cm.), alt göz kapağınızın iç kısmını kaplayan zar tabakasının (konjonktiva) kıvrımı içine, enfeksiyon tamamen geçip problemli bölge iyileşene kadar günlük 4 veya 6 kez uygulayınız. Kullanım süresi , enfeksiyonun şekline ya da şiddetine göre bir günden birkaç haftaya kadar uzayabilir. Göz kapağınızın kenarında oluşan yağ bezelerinin iltihabında (blefarit), ilacı sürmeden önce mutlaka bütün kabukları ve kepekleri temizleyiniz.
Koruma için, ameliyattan bir gün önce başlayıp, ameliyat sonrasında birkaç gün aynı şekilde kullanınız. İlacın kullanımı sırasında tüpün ucunun mikrop kapmasını önlemek için dikkat ediniz.

Uygulama yolu ve metodu:
Terramycin göz merhemini gözün ve göz kapağının iç kısmını kaplayan zar tabakasının (konjonktiva) kıvrımı içine yalnızca lokal olarak uygulayınız. Haricen kullanım için uygundur.

Hamilelik Döneminde Terramycin Göz  Merhemi Kullanımı

Hamile hanımların Terramycin Göz Merhemi kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Terramycin Göz Merhemi Kullanımı

Emziren hanımların Terramycin Göz Merhemi kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Terramycin Göz Merhemi Yan Etkileri

🔴 Aşırı duyarlılık
🔴 Yanma hissi
🔴 Gözyaşında artma
🔴 Temasla ortaya çıkan deri hastalığı (kontakt dermatit)
🔴 İlaç uygulanan bölgede ağrı veya yabancı cisim hissi

Yukarıdaki yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz derhal doktorunuza bildiriniz ya da size en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz

Terramycin Göz Merhemi Fiyat

Terramycin Göz Merhemi 2021 yılı güncel fiyatı 12.89 TL‘dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Teramisin göz merhemi nedir ?

 • Terramycin Göz Merhemi, lokal (topikal) olarak kullanılan diğer antibiyotikler olarak bilinen bir ilaç grubunda yer almaktadır. Terramycin Göz Merhemi, duyarlı bakterilerin neden olduğu göz enfeksiyonlarına karşı bakteri öldürücü etkisi bulunmaktadır.

Teramisin göz merhemi ne kremi ?

 • Terramycin(Teramisin) göz merhemi gözde oluşan enfeksiyon ve iltihaplar için kullanılan antibiyotikli bir kremdir.

Teramisin göz merhemi ne işe yarar ?

 • Terramycin Göz Merhemi, gözlerde bulunan kornea ve konjunktivada meydana gelen bakteriyel enfeksiyona karşı tedavi sağlamaktadır.
 • Göz ameliyatı olmadan önce ve olduktan sonra gözün enfeksiyon kapmasını engellemek için koruyucu tedavi amacıyla kullanılır.

Terramycin göz merhemi kullanım süresi ?

 • Terramycin göz merhemi’nin kullanım süresi , enfeksiyonun şekline ya da şiddetine göre bir günden birkaç haftaya kadar uzayabilir.

Terramycin krem nasıl saklanır ?

 • Terramycin göz merhemi, çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde kutusundan çıkarılmadan saklanmalıdır. 30°C’nin altındaki oda sıcaklığında muhafaza ediniz.

Terramycin krem raf ömrü ?

 • Terramycin, 30 ay raf ömrü olan bir ilaçtır.

Terramycin krem ne kadar ?

 • Terramycin krem 12.89 TL’dir.

Terramycin göz merhemi fiyat ?

 • Terramycin fiyatı 12.89 TL’dir.

Terramycin krem SGK tarafından karşılanıyor mu  ?

 • Terramycin krem SGK tarafından karşılanmaktadır.

Terramycin göz merhemi SGK karşılıyor mu ?

 • Terramycin göz merhemi SGK karşılamaktadır.

Terramycin (Teramisin) Göz Merhemi Ne İşe Yarar ? Terramycin Göz Merhemi SGK Karşılıyor mu ? Fiyat başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵  Terramycin (Teramisin) Deri Merhemi Nedir ? Terramycin SGK Karşılıyor mu ? Fiyat başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı