Yaşam

HES Kodu Ne İşe Yarar ? HES Kodu Nasıl Alınır ?

2020 yılının Mart ayında ortaya çıkan Covid-19 salgını nedeniyle kontrollü sosyal hayata geçilmesi sonucunda bütün bireylerin HES kodu alması zorunlu hale gelmiştir. HES kodu bir kişinin seyahat ya da ziyaret gibi işlemlerin güvenli bir şekilde yapılması için uygulanmaya başlanmıştır. Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığının anlaşılmasını sağlayan bir koddur.

Bu kod sayesinde Covid-19 virüsü taşıyan ya da temaslı olan kişilerin toplu taşıma araçlarını, toplu kullanım alanlarını kullanmamalarını sağlamaktadır.

HES KODU NE İŞE YARAR?

Herhangi bir yere giden bir bireyin HES kodu  sağlık durumu sorgulanarak, risk grubundaysa ziyaret ya da seyahat işlemi onaylanmaz.

Örnek verecek olursak eğer otobüs, tren, uçak gibi toplu yapılacak seyahatler gerçekleşmeden önce HES kodunuzu paylaşmanız gerekmektedir.  HES kodunu paylaşan tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanır ardından riskli olan kişilerin seyahati engellenmektedir. Bu sayede tüm yolcuların sağlık durumunun korunması sağlanacaktır.

HES Kodu Ne İşe Yarar ? HES Kodu Nasıl Alınır

HES KODU NASIL KULLANILIR?

Oluşturulan HES kodu gerekli yerlere iletilerek kişinin Covid-19 riski taşıyıp taşımadığını öğrenmesiniz sağlayacaktır.

Oluşturulan HES kodlarını gerekli kişilere doğrudan ya da mobil uygulama üzerinden iletebilirsiniz. Paylaştığınız kişiler HES kodunuzu sorgulayarak Covid-19 virüsü ile ilgili risk grubunda olup olmadığınızı sorgulayabilirler. Sizinle paylaşılan HES kodlarını da HES uygulaması üzerinden sorgulayarak kişilerin risk taşıyıp taşımadığını görebilirsiniz.

HES KODU NASIL ALINIR ?

Şimdi HES kodunun nasıl alınacağı ile ilgili seçeneklerden bahsedeceğim.

SMS ile HES Kodu Alma

HES kodunuzu;

HES yazarak aralarında boşluk bırakıp ardından şu sıra ile; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılıp 2023’e SMS göndererek,

Mavi Kartlı sahip olan kişiler ya da TC kimlik numarasının başında 97, 98, 99 olan kişiler; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak şu sıra ile; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılıp 2023’e SMS göndererek,

T.C. Kimlik ya da Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası olmayan kişiler Pasaport bilgilerini kullanarak; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak şu sıra ile, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek almanız mümkündür.

e Devlet ile HES Kodu Alma

e-Devlet kullanarak HES Kodu alma ait işleminde şu seçenekleri gerçekleştirmeniz mümkündür;
Üretme,
Silme,
Sorgulama
Detaylarını görüntüleme işlemleri

18 yaş altı çocuklarınızın HES kodunu e-Devlet ile oluşturup almanız mümkündür.

18 yaş altı çocuklarınızın HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması ile, e-Devlet Kapısı ile ve SMS yolu ile oluşturmanız mümkündür.

Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

Hayat Eve Sığar uygulamasında yer alan “Karekodlarım” butonuna tıklanarak açılan ekranda yer alan “Kategori, Alan Adı ve Adres Bilgileri” kısımları doldurulur. Oluşturulmuş olan karekodunun çıktısı ilgili alana yapıştırılır.

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” uygulaması kullanılarak “HES kodu işlemleri” kısmından alınabiliyor. Daha sonra “HES kodu oluştur” bölümüne tıklanıp kod kullanım süresi belirlenerek ardından kodun oluşturulması sağlanır. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden kod üretimi, üretilen kodun süre ve kısıtlanması, paylaşılıp silinmesi gibi birçok seçeneği, bireylerin kendi kontrolünde olması sağlanmaktadır.

Bireylerin Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde istediği miktarda kod oluşturabilmesine olanak tanınıyor. Hangi kodu, nere ile paylaştığının listesini görüntüleyebiliyor ve isterse iptal edebiliyor ya da yetkilerini kaldırabiliyor.

HES Kodu Ne İşe Yarar ? HES Kodu Nasıl Alınır ? başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵 Yaşam Üçgeni Nedir ? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı