Sağlık

Parol Plus Şurup Ne İşe Yarar ? Ne İçin Kullanılır ? Parol Şurup SGK Karşılıyor mu ?

Etken maddesi  Parasetamol (250 mg) olan PAROL Plus şurup, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir şuruptur. Parol, beyinde yer alan ısı düzenleme merkezi üzerine etki eder ve vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurarak ağrının kesilmesini sağlar.

Parol Plus Şurup Nedir ?

Parol Plus mavi ambalajı olan ve 150 ml kahverengi şişe içerisinde sunulan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir şuruptur.

Parol Plus Şurup Ne İşe Yarar ? Ne İçin Kullanılır ? Parol Şurup SGK Karşılıyor mu ?

Parol Plus Şurup İçerik

Etkin madde: Bir ölçek (5 ml), 250 mg Parasetamol içerir.

Yardımcı maddeler:
🔆 Metil parahidroksibenzoat (E218),
🔆 Sodyum sakkarin,
🔆 Şeker,
🔆 Karboksimetil selüloz sodyum,
🔆 Avicel RC 581,
🔆 Gliserin,
🔆 Polysorbate 80,
🔆 Ponceau 4 R E 124,
🔆 Çilek esansı

Parol Plus Şurup Ne İşe Yarar ?

Parol Plus, 6 yaşından büyük çocuklar için ve sıvı ilaç kullanmayı tercih eden erişkinler için kullanılan hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ateşin semptomatik (hastalığı tedavi edici değil, belirtileri giderici) tedavisi için işe yaramaktadır.

Parol Plus Şurup Hakkında Bilinmesi Gerekenler

📌 Parol Plus’un etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

📌 Bu ilacı kullanımınız süresince doktorunuza sormadan ateş ve ağrıya karşı farklı bir ilaç kullanmayınız. Kullanacaksanız da eğer etiket ya da prospektüsünü okuyarak kullanılım amaçlarının aynı olup olmadığını kontrol ediniz.

📌İlacın, ağrı ve ateş şiddetlenmeden, belirtiler başlar başlamaz kullanılması hasta olan kişinin rahatlatması için oldukça önemlidir.

📌Çocuklarda tekrarlayan, ateşin 2 ila 3 günden fazla sürmesi durumunda ve 39,5 dereceden yüksek ateşte derhal en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

📌İlacı düzenli kullanmanıza rağmen, birkaç gün içerisinde çocuğunuzun şikayetlerinde bir düzelme olmazsa ya da çocuğunuzdaki şikayetler artarsa veya üzerine farklı rahatsızlıklar da eklenirse acilen doktorunuza bildiriniz.

📌Parasetamol ya da ilacın içeriğinde yer alan diğer maddelere karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

📌Çocuğunuzun karaciğer ya da böbreklerinde ciddi problemler varsa; bu ilacı kullanmayınız.

📌Anemi ( kansızlık), akciğer hastalığı, alerjik nezle, kalple ilgili bir rahatsızlık, diyabet hastasıysanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

📌Parol plus sersemlik hali ve uyuşukluğa neden olacağından dolayı ilacın üzerinizde göstereceği etkiyi görmeden araç ve makine kullanmayınız.

Parol Plus Şurup Kullanımı

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

12 yaşından küçük çocuklar:

📍 6-8 yaş 5 ml 6 saatte bir

📍 8-10 yaş 7,5 6 saatte bir

📍 10-12 yaş 10 ml 6 saatte bir

✔ Doktorunuzun önerisi olmadan üst üste 3  günden daha uzun süre kullanmayınız.
✔ Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi riskine karşı günlük alınan parasetamol dozunun 2 gramı aşmaması gerekir.

✔ 6 saatte bir 10-15 mg/kg/doz (30 kg üstü çocuklarda bir defada maksimum 500 mg),
✔ Günlük maksimum doz 60 mg/kg (30 kg üstü çocuklarda günlük maksimum 2 gram) olarak önerilir.
✔ Minimum doz aralığı 4 saat olmalı ve günde 4 defadan fazla kullanılmamalıdır.

Uygulama yolu ve metodu:
✅ Ağızdan alınarak kullanılmaktadır.
✅ PAROL 250 mg/5 ml Plus’ın koyu kıvamı ilacın kaşıktan dökülmesini önler ayrıca daha kolay kullanılmasını sağlar.
✅ Her kullanımdan önce şişeyi kuvvetli bir şekilde çalkalayınız. Doktor PAROL 250 mg/5 ml Plus’ın azaltılmasını önerirse eğer yerine ✅ PAROL 120 mg/5 ml Oral Süspansiyon kullanılmalıdır.

Çocuklarda Parol Plus Kullanımı

6 yaşından küçük olan çocuklar ve bebekler için PAROL 120 mg/5 ml Oral Süspansiyon kullanınız.

Hamilelik Döneminde Parol Plus Kullanımı

Hamile hanımlar, Parol Plus’u kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Parol Plus Kullanılı

Hamile hanımlar, Parol Plus’u  kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Parol Plus Şurup Yan Etkileri

🔴 Deri döküntüsü,
🔴 Kaşıntı,
🔴 Egzama,
🔴 Yüzde, dilde ve boğazda şişlik (anjiyoödem),
🔴 Yaygın akıntılı döküntüler (akut generalize eksantematöz püstülozis),
🔴 Deride haşlanma görünümüne benzeyen belirtiler (toksik epidermal nekroliz),
🔴 El, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan aşırı duyarlılık (eritema multiforme)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin PAROL 250 mg/5 ml Plus‘a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Çok yaygın görülen yan etkiler
🔴 Karaciğer enzimleri (ALT) üst sınırının üstünde

Yaygın görülen yan etkiler
🔴 Enfeksiyon (iltihap oluşturan mikrobik hastalık)
🔴 Baş ağrısı
🔴 Baş dönmesi
🔴 Uyuklama
🔴 Uyuşma (Parestezi)
🔴 Üst solunum yolu enfeksiyonu
🔴 Bulantı
🔴 İshal (diyare)
🔴 Hazımsızlık, sindirim bozukluğu (dispepsi)
🔴 Gaza bağlı mide-bağırsakta şişkinlik (flatulans)
🔴 Karın ağrısı
🔴 Kabızlık (konstipasyon)
🔴 Kusma
🔴 Karaciğer enzimleri (ALT) üst sınırın 1.5 katı
🔴 Yüz ödemi
🔴 Post-ekstraksiyon kanaması (diş çekimi sonrası kanama)

Yaygın olmayan yan etkiler
🔴 Denge bozukluğu
🔴 Mide ve bağırsakta kanamalar (gastrointestinal kanama)
🔴 Periferik ödem (el ve ayak bileği gibi yerlerde ödem)
🔴 Post-tonsillektomi kanaması (bademcik ameliyatı sonrası kanama)

Parol Plus Şurup Fiyat

Parol Plus 2021 yılı güncel fiyatı 28.82 TL‘dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Parol Plus şurup ne ilacı ?

  • Parol Plus, ağrı kesici ve öksürük kesici ilaçtır.

Parol Plus ne için kullanılır ?

  • Parol Plus hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ateşin semptomatik (hastalığı tedavi edici değil, belirtileri giderici) tedavisi için  kullanılmaktadır.

Parol plus kulak ağrısına iyi gelir mi ?

  • Parol Plus, kulak ağrısına iyi gelmez.

Parol Plus şurup diş ağrısına iyi gelir mi ?

  • Parol Plus, diş ağrısına iyi gelir.

Parol Plus şurup aç karna mı tok karna mı içilir ?

  • Parol Plus, aç ya da tok karna içilse de tok karna içildiğinde etkisi azalabilir.

Parol Plus şurup kullanım süresi ?

  • Parol Plus, şurubu art arda 3 günden daha uzun süre kullanmayınız.

Parol Plus şurup kaç yaş için ?

  • 6 yaşından küçük çocukların kullanımına uygun değildir. 6 yaşından büyük kişilerin kullanımına uygundur.

Parol Plus şurup raf ömrü ?

  • Parol Plus şurup, 24 ay raf ömrü olan bir ilaçtır.

Parol Plus şurup nasıl saklanır ?

  • Parol Plus, çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde kutusundan çıkarılmadan saklanmalıdır. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında muhafaza ediniz.

Parol Plus şurup ne kadar ?

  • Parol Plus şurup, 28.82’dir.

Parol Plus güncel fiyat ?

  • Parol Plus şurup, güncel fiyatı 28.82’dir.

Parol Plus şurup SGK tarafından karşılanıyor mu ?

  • Parol Plus SGK tarafından karşılanmaktadır.

Parol Plus şurup SGK karşılıyor mu ?

  • Parol Plus SGK karşılamaktadır.

Parol Plus Şurup Ne İşe Yarar ? Ne İçin Kullanılır ? Parol Şurup SGK Karşılıyor mu ?  başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

🔵  Pedifen Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? SGK Karşılıyor Mu? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dilerseniz buradabilgi.com‘u İnstagram hesabından da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı