Sağlık

Refresh Göz Damlası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Refresh göz damlası nedir? Sorusu göz kuruluğu yaşayan kişiler tarafından merak edilmektedir. Refresh göz damlası göz kuruluklarını gidermek için kullanılan ilaçlardan biridir. Tek doz halinde olabileceği gibi şişe içinde de kişilere sunulmaktadır. Bilgisayar, telefon veya televizyon gibi cihazlarla çok fazla vakit geçiren kişilerde göz kurulukları ortaya çıkabiliyor. Göz kurulukları zamanla görme bozuklukları ve gözlerde ağır, acı veya yanma gibi durumların ortaya çıkmasına yol açar. İşte tüm bu gibi sorunlarda doktorlar hastaları için refresh göz damlasını önermektedir.

Göz hastalıklarında en fazla kullanımı yapılan refresh göz damlası, gözde oluşan kuruluk probleminin çok kısa sürede ortadan kalkmasına fayda sağlarken, aynı zamanda da göz tedavilerinde de etkilidir. Doktorlar tarafından reçete edilmiş olan bu ilacı doğu ve doktorun önerdiği şekilde kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Refresh göz damlasının etkisi mekanik olarak görülmektedir. Dolayısı ile göz içinde nemlenme, gözün daha rahat hareket etmesi ve kayganlık almasını sağlar. Göz kuruluğu başta olmak üzere gözyaşında da az miktarda sorunlar yaşayan herkes bu damlayı rahatlıkla kullanabilir. Refresh göz damlası nedir? sorusunun cevabı yazımızın devamında…

Refresh Göz Damlası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Refresh Göz Damlası İçeriği Nedir?

Refresh göz damlası içerdiği maddeler sayesinde, gözlerde ortaya çıkan göz kuruluğu ve göz yaşı miktarı sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. İki şekilde kullanıcısına sunulur. Bunlardan biri tek doz halinde yani tek kullanımlık paketlerde sunulduğu gibi şişe içinde de satılmaktadır. Tek kullanımlık refresh göz damlasının içeriği povidon ve polivinit alkolleri yer almaktadır. 0.4 ml şeklinde olanlarda, 5.60 mg polivinil alkol ile 2.40 mg polidon alkol yer almaktadır.

Şişe halinde satılan refresh göz damlalarında ise sodyum karboksimetil selülloz yer alır. Tüm bu etmen maddeler sayesinde, gözlerde oluşan kuruluk sorunları kısa sürede ortadan kalktığı gibi göz yaşı miktarında da artmalar meydana gelmektedir.

Refresh Göz Damlasının Faydaları Nelerdir?

 • Başta gözlerin nemlenmesine fayda sağlar.
 • Göz sağlığını korurken, gözlerin daha rahat bir şekilde görmesine yardımcı olur.
 • Göz yüzeyinde kayganlığın artmasını sağlayarak, gözlerin gerilmesini engeller.
 • Göz yaşı miktarı az olan kişilerde göz yaşı tedavisi için kullanımı yapılmaktadır.
 • Gözlerde yanma gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Göz kaslarının daha rahat harelet etmesini sağlar.
 • Göz yaşı hacmini artırmaktadır.
 • Göz tahrişi sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar.
 • Göz kaşınması ve göz alerjisi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.
 • Mevsimsel olarak veya rüzgar, güneş gibi etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan göz kuruluğunu ortadan kaldırır.

Tüm bu sorunlar için refresh göz damlası kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce doktora danışmanız daha uygun olacaktır.

Refresh göz damlası suni göz yaşı özelliği gösterdiği için göz kuruluğu, gözlerin yanması ve gözlerin daha rahat görmesi için kullanım sağlanmaktadır. Özellikle gün boyu bilgisayar başında çalışan ve bilgisayarın zararlı ışınlarına maruz kalan kişiler için en iyi göz damlalarından biridir.

Refresh Göz Damlası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Refresh Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Refresh göz damlası nedir? Refresh göz damlası nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtına bakacak olursak, eğer bu damlayı doktorunuz tavsiye etmiş ise muayene sonrası sizlere nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir.

Tek kullanımlık şişerler içinde ise ilk olarak şişenin ağız kısmını koparın. Bu sırada şişenin ağız kısmına elinizi veya her hangi başka bir cismi değirmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü ağız kısmına kesinlikle mikrop bulaşmaması şarttır. Yine göze de değirmeden, her bir göze bir ya da iki damla damlatabilirsiniz.

Refresh göz damlası nedir? Eğer diğer şişeler içinde alıyorsanız, yine bir veya iki kere damlatmanız yeterli olacaktır. Ama bunda da gözünüze veya başka bir cisme şişenin ucunu değirmemeye dikkat etmeniz gerekir. Gözlerinize birer damla yaptıktan sonra şişenin ağzını sıkıca kapatıp, saklamanız gerekmektedir.

Refresh Göz Damlasının Yan Etkileri

Refresh göz damlası göz sorunlarında yaygın olarak kullanılır. Ama kişiler, göz sorunlarının ne olduğunu bilmeden arkadaş tavsiyesi ile kullanmak yerine doktor tavisyesi ile kullanmalıdır. Refresh göz damlasının yan etkileri ise;

Göze ferahlık ve rahatlık veren refresh göz damlası, yanlış kullanıma bağlı olarak bir takım yan etkiler gösterblir. Bunlardan bazıları da…

 • Göz akıntıları,
 • Gözlerde şişlik,
 • Bulanık görme,
 • Sürekli gözlerde yabancı bir cisim hissi veya gözlerin sürekli sulu olması,
 • Gözlerde alerjik durumların ortaya çıkması,

Bu gibi yan etkiler görüldüğünde hemen damlanın kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Refresh Göz Damlası Fiyatı

Refresh göz damlası, doktor tarafından reçete edilmektedir. SGK kapsamında olan ilaçlardan biridir. Bu nedenle sağlık güvencesi olan kişiler için ücretsiz verilmektedir. Öte yandan refresh göz damlasının fiyatı 20.80 tl gibi rakamlardan oluşur. Bu göz damlası sadece eczanelerde satışa sunulmaktadır. Eczane dışından satın almak tehlikeli olabilir.

Devit 3 damla nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı